Królowie przeklęci I

Okładka książki Królowie przeklęci I Maurice Druon Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Królowie przeklęci I
Maurice Druon Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Królowie przeklęci (tom 1-3) powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 1-3)
Les Rois maudits
Otwarte
2015-06-03
2015-06-03
Adriana Celińska
templariusze historia królowie Francja

Walka o władzę

Nie jest to zła pozycja, ale po takich zachwytach spodziewałem się dużo więcej...

Pisząc powieść historyczną(na podstawie okresu bogatego w źródła, tak jak w przypadku Druon) autor ma w zasadzie gotową historię, ma zwroty akcji, ba! Nawet ma gotowych bohaterów. Co w takim razie taki autor powinien dać od siebie? Przede wszystkim upięknić tą całą historię błyskotliwymi - a jeśli się nie da - to przynajmniej wciągającymi dialogami, pogłębić zarys tych gotowych bohaterów, wniknąć i przedstawić ich psychikę, tak, żeby Czytelnik sam mógł z bogatego podtekstu wysnuć jakie to determinaty napędzają ich działania. To o tyle ważne, że gra w końcu toczy się o tron, o koronę, o władzę.

Dwie rzeczy tak naprawdę...dwie rzeczy na których autor wykłada się niemiłosiernie, jak zresztą zwrócił uwagę jeden z poprzedzających mnie Czytelników. Czyli mamy nawet niezłą historię (z wieloma bolączkami),ale ile w tym zasługa samego Druona?

Wybitna ksiazka

Wybitna ksiazka

Uwielbiam "Grę o tron", jednak dla mnie książka ta nie miała z nią wiele wspólnego. Jednak mimo to bardzo mi się podobała. Nie jest może w mojej topce, być może ze względu na kiepska znajomość historii Francji, jednak z pewnością sięgnę po kolejne części.

Przedmowa nie kłamała. Rzeczywiście czyta się jak gra o tron. Jeśli miałbym powiedzieć o czym jest ta książka, to powiedziałbym, że o tym, jak osobista małostkowość ludzi u władzy wpływa na losy całych narodów i świata. Świetna rzecz, zarówno dla fanów fantasy jak i powieści historycznych.

Dobrze napisana, wciągająca książka historyczna, którą czyta się z wielką przyjemnością. Auto w sposób przystępny przedstawia dzieje średniowiecznej Francji, jak również ludzi żyjących w tamtych czasach. Pierwsza część trylogii obfituje w dużą ilość intryg, sporów rodowych, nagłych zwrotów akcji w jakie wplątują się bohaterowie, w dążeniu do zdobycia władzy i pieniędzy. "Królowie przeklęci" to lektura godna polecenia.

Jednak "Gry o tron" G. R. R. Martina ta lektura nie jest w stanie pobić, pomimo że wydarzenia przedstawione w "Królach przeklętych" miały naprawdę miejsce.

Otworzyłam bez przekonania, bo powieści historyczne to nie moja bajka - tak przynajmniej głoszę od "zawsze". Tymczasem wciągnęło mnie jak bagno i od razu popędziłam szukać następnych części.
Dodatkowa niespodzianka, choć mało radosna - nic się nie zmieniło... a niektórzy "dostojni panowie" mogliby mieć polskie nazwiska i wręcz chwilami byłam zdumiona, że czytam o XIII wieku, bo zachowania/ słowa/ podejście do własnej pracy i odpowiedzialności za nią były paskudnie współczesne.

Świetna powieść historyczna! Widać włożony w research wysiłek, ogromną wiedzę na temat czasów (choć brakło mi bardziej takich kwestii dotyczących stricte życia). Druon pokazuje nam też, że historia może być równie, jeśli nie bardziej ciekawa, niż fikcyjne opowieści. Smakowity kąsek.

Rewelacja!!!

Rewelacja!!!

Historyczna gra o tron okazała się jedną z ciekawszych opowieści jakie zaszczyt mi było czytać. Fakt, iż mamy do czynienia z postaciami historycznymi, w pozytywnym świetle znacznie wpływa na odbiór dzieła. Intrygi, sekrety przeszłości, królobójstwo, otrucia, zamach stanu, mroczne sekrety - to wszystko można znaleźć w owej lekturze. Historia aż ocieka samymi złymi przymiotami ludzkości. Z całego serca polecam i już zabieram się za 2. tom. :)

• Historyczne
  • Powieść historyczna