Córka Szklarki

Okładka książki Córka Szklarki Agnieszka Grzelak
Okładka książki Córka Szklarki
Agnieszka Grzelak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Blask Corredo (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Blask Corredo (tom 2)
Prószyński i S-ka
2008-09-18
2008-09-18
tajemnica magia odmienność Szklarka Mori instruktorki Wyspa Sierot

Bałam się, że druga część będzie znacznie gorsza niż pierwsza. Na szczęście pomimo nowej historii, nadal znalazło się tu dużo elementów związanych z poprzednią częścią. Cieszę się, że to była faktycznie kontynuacja, a nie odrębna opowieś nazwana elemntem serii.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, miałam problem w "wgryzieniem" się w fabułę przez kilka pierwszych akapitów, jednak potem poszło i to expresowo.
W drugim tomie mamy tak jak i w pierwszym wyspę, instruktorki, uczennice, ale to co autorka proponuję czytelnikowi zaskoczyło mnie tak zbliżoną, a jakże odmienną fabułą, pomysłowością, a przy okazji w dalszym ciągu bez przemocy, rozlewu krwi (choć jedna z postaci traci życie).
Może nieco drażnić brak rozwinięcia pewnych wątków, które wg mnie prosiłyby się o rozwinięcie lub straszne wypłaszczenie innych, jednak na tyle zainteresowała mnie autorka wykreowanym światem i bohaterami, że ciekawa jestem czym zaskoczy mnie w kolejnym tomie.

Po objecującej herbacie szczęścia córka Szklarki jawi się dość rozczarowujące niestety. Pierwszy tom zdawał się dawać podwaliny pod dobrą serię romansów fantasy z tajemnicami w tle, drugi tom blasku Corredo to niestety dość mocne przesadzenie.
Mori ma boskie moce co zawsze jest wyzwaniem u głównych bohaterek i niestety autorka sobie z tym nie radzi, korzystając z jej mocy jako wygodnego deus ex machina kiedy trzeba i zapominając o nich kiedy fabuła tego wymaga. Sama Morí jest nudna, nie wiem nawet co o niej powiedzieć. W sumie cała fabuła jest dość bezbarwna i pozbawiona uroku pierwszego tomu.
Na plus za to mocno poboczny wątek romantyczny Chammomilli który chociaż tak samo pospieszny jak te z pierwszego tomu jest dużo bardziej przekonujący, kto by pomyślał.
Generalnie nie czuć w tym ducha pierwszego tomu, mamy super moce, mamy futurystyczne maszyny latające, dinozaury, przepowiednie i kto wie co jeszcze. A to wszystko wepchnięte bez ładu i składu, autorka naprawdę powinna zastanowić się czy chce tworzyć świat głównie realistyczny z magicznymi elemantami czy pójść w mocniejsze fantasy bo póki co całość jest niestety mocno niespójna a wątki której mają być tajemnicze i ciekawe prezentują się śmiesznie i absurdalnie i nie pasują do całości.

Cieszę się że rozpoczęłam czytać tę serię. To dla mnie takie książki na rozluźnienie po dniu w pracy. Lekkie i przyjemne. Do tego tak pięknie ukazują co jest w życiu ważne. Nie władza czy pieniądze, a miłość, przyjaźń czy bycie dobrym i uczciwym. Ja jestem idealistką chciała bym żeby ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi i aby to dobro zawsze zwyciężało i te książki mi to dają. Są dla mnie jak ciepły kocyk.

Fabuła ciekawa pełna zaskakujących sytuacji.
Nie polecam audiobooka niestety głos Pani Anny Kerth jest trochę drażniący.

Fabuła ciekawa pełna zaskakujących sytuacji.
Nie polecam audiobooka niestety głos Pani Anny Kerth jest trochę drażniący.

Szczerze nie przepadam za kontynuacjami powieści które dzieją się długo po pierwszej części jak ta książka lub np. ,,Ariel, wnuk Alhara,, 3 część serii Anhariada Małgorzaty Nawrockiej; nie da się wtedy dobrze poznać zmian które zaszły w świecie i bohaterach, ale tu akurat zostało wszystko zgrabnie wytłumaczone tak, że można było wczuć się w bohaterów jak w pierwszej części. W samą opowieść byłem też zaangażowany i parę razy mile mnie zaskoczyła.

Książka świetna, pełna zaskakujących rozwiązań. Nie polecam za to audiobuka bo lektorka jest strasznie drętwa a jej umiejętności lektorskie oscylują gdzieś na poziomie akrotstwa Mroczków.

To już druga opowieść o niezwykłych światach, o kobietach z niesamowitymi talentami. Każda strona intryguje i zachęca do przeczytania kolejnej.
Minusem są rozległe opisy, które, niestety, są potrzebne do przedstawienia/ukazania nam tej niezwykłej opowieści.
Polecam

Polecam

Jak pierwsza część mnie zaintrygowała, tak druga wynudziła potwornie.

Jak pierwsza część mnie zaintrygowała, tak druga wynudziła potwornie.

Uważam że to świetna druga część. Polecam z całego serca.

Uważam że to świetna druga część. Polecam z całego serca.

Agnieszka Grzelak Córka Szklarki Zobacz więcej
Agnieszka Grzelak Córka Szklarki Zobacz więcej