Mój przyjaciel Leonard

literatura piękna
83-60376-16-6
Maria Olejniczak-Skarsgrd
literatura amerykańska powieść

Po przeczytaniu książki "Milion małych kawałków" koniecznie chciałam przeczytać jej kontynuację. Okazało się to jednak nie takie proste.
Otóż "Mój przyjaciel Leonard" nie był dostępny w żadnej księgarni. Sieć bibliotek w moim mieście nie dysponowała ani jednym egzemplarzem. Kilka osób sprzedaje tę powieść za niebotyczne kwoty na allegro.
Cóż.. poddałam się - pozostał mi...

Po "Milion małych kawałków" miałam wrażenie, że ta książka, to napisana, żeby napisać... Czuć tutaj mnóstwo "płynięcia z tematem", mało autentyczna. Wszystko poszło pięknie, łatwo i przyjemnie.

Nie doceniłabym tej pozycji, gdybym przeczytała to od razu po "Milionie małych kawałków". Z drugiej strony, bez znajomości pierwszej części, nie da się w pełni zrozumieć głębi tego dzieła. Bo dziełem jest bez wątpliwości. Niepowtarzalna, uzależniająca narracja autora, atmosfera niby spokojna, a jednak to te najspokojniejsze, z pozoru zwyczajne momenty przyprawiają o...

Trzy razy się popłakałam. Niespodziewane zakończenie na duży plus. Szczerze powiem, że spodziewałam się, że James wróci do nałogu.
Szkoda, że książki samej w sobie dostać nie można. Czytałam ebook'a.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"...jaki jest sens życia, Leonard? Śmieje się to proste pytanie, mój synu, życie ma taki sens, jaki mu nadasz."

Ostatnie strony czytałam przez łzy. Nie sądziłam, że tak się ta przyjaźń skończy.
Na pewno warto przeczytać tą pozycje tym bardziej jak się czytało pierwszą część napisaną przez Jamesa Frey. Książka doskonale oddaje to jak ciężko podnieść się gdy miało się nałogi...

"- Jaki jest sens życia, Leonard? - Śmieje się.
- To proste pytanie, mój synu, życie ma taki sens, jaki mu nadasz."

Przeczytałam nie wiedząc, że jest to kontynuacja!
Naładowana emocjonalnie powieść autobiograficzna. Książka, która porusza do głębi. Zazdroszczę przyjaźni Leonarda i Jamesa. Zmusza do zastanowienia, smuci, wzrusza, szokuje... na pewno do niej...

"Leonard pyta, czy chcę się jeszcze czegoś dowiedzieć, zanim umrze, zastanawiam się dobrą chwilę, odwracam do niego, pytam jaki jest sens życia, Leonard? Śmieje się. To proste pytanie, mój synu, życie ma taki sens, jaki mu nadasz."

Nie zostanę chyba ogromną wielbicielką J. Freya, ale być może jakaś inna jego książka mnie do niego bardziej przekona ... (?)

Mistrzostwo świata!

Nie pamiętam kiedy ostatnio książka tak targała moimi emocjami... Pomimo trafnego domysłu na zakończenie książki i tak ciężko mi było czytać ostatnie 15 stron przez łzy.

Dzieci tumblra 2013 bardzo ją lubią i ja również.

Dyskusje

1 727