A.A. Milne. Jego życie tom 1

Okładka książki A.A. Milne. Jego życie tom 1 Ann Thwaite
Okładka książki A.A. Milne. Jego życie tom 1
Ann Thwaite Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Wielkie Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielkie Biografie
A.A. Milne. His life
Wydawnictwo Naukowe PWN
2000-01-01
2000-01-01
Małgorzata Glasenapp

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Solidna biografia autora, z którego dorobku przetrwała wyłącznie twórczość dla dzieci. Interesująca poznawczo praca, która pokazuje różne strony osoby i osobowości Milne'a - autora humorystycznych tekstów do "Puncha", dramaturga, męża wyrafinowanej Daphne, publicysty politycznego, członka intelektualnej socjety, ojca zbyt mocno oddziałującego na syna, człowieka jednocześnie pewnego siebie i wycofanego.
Przebicie się przez rozdziały poświęcone dzieciństwu Milne'a z jakiegoś powodu sprawiło mi trochę trudności, ale gdy tylko bohater dorósł i zaczął swoją pisarską karierę, życiorys zaczął się rozkręcać i do końca już czytało się wyśmienicie. Dużym plusem dobrze przetłumaczone wiersze Milne'a. Budzi się nawet chęć, by zapoznać się z którymś z jego zapomnianych utworów dla dorosłych.

Trudno wyobrazić sobie świat bez Kubusia Puchatka i jego Przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Bohaterowie ci stali się ikonami kultury i popkultury. Ich pluszowe, plastikowe, i filmowe wizerunki znają wszystkie dzieci. To był mój ulubiony bohater dzieciństwa, ulubiona lektura 💛💚💙🧡❤💜
Życie autora "Kubusia Puchatka" ma swoje mroczne tajemnice. Ann Thwaite nie unika trudnych tematów, odkrywa nowe fakty (m.in. listy Milne'go do brata),obala stare mity (np. o jego niechęci do dzieci).
To najpełniejsza biografia pisarza.
Faktycznie, przegadana strasznie.

Ann Thwaite stworzyła portret człowieka skomplikowanego, Pacyfisty o błyskotliwym umyśle, niezwykłym poczuciu humoru, ciętym języku. Pisarzu zamkniętym w sobie, introwertycznym, samotniczym.
Pisarz, mimo zasad uwikłał się w pozamałżeński romans.
Alan Alexander Milne nigdy nie pogodził się z tym, że przeszedł do historii i pamięci potomnych jako autor książek dla dzieci.

Ann Thwaite przedstawił szczęśliwe dzieciństwo Milne'a, jego środowisko klasy średniej, skomplikowane relacje z żoną i synem, dodatkowo utrudnione małomównością pisarza.

Książki dla dzieci to tylko niewielka część spuścizny zawodowej Milne'a.

Niestety nie przypominam sobie, żebym czytała nuuudniejszą biografię. Trudno wręcz było mi zachować przytomność umysłu, i nie przysnąć, mimo braku zmęczenia.
Autorka naćkała tyle pierdół, nieistotnych szczegółów, że ich nagromadzenie nie mogło być dobrym pomysłem. Kogo obchodzi wynik meczu krykieta sprzed 130 lat? Albo komu pisał zdawkowe listy z podziękowaniami za kwiaty? Czy kolor ścian kolejnych mieszkań...
Litości.

Ciekawe były tylko fotografie (bardzo smutnego) Milne'a oraz rysunki E.H. Sheparda.

Co najdziwniejsze, moim zdaniem o samym autorze "Kubusia Puchatka" więcej się dowiedziałam ze szkolnego bryka.

Zadziwiające też, jak NIEWIELE treści można umieścić w tak dużej rozmiarowo (30x 20 cm.),pięćsetstronicowej książce... autorka ma talent. Do pisania o niczym.

Stracone pieniądze i czas.
Nie polecam.

Kubusiowy świat, a nade wszystko jego główny mieszkaniec czyli sam Kubuś Puchatek, to nie tylko wyrazisty znak ale chyba i piętno dla autora, który nie myślał, że akurat ten bohater jego twórczości będzie znany na cały świat i czytany jako dzieło, które wpisuje się w kanon klasycznych bajek dla dzieci. Inne były jego plany, inne marzenia. Do końca swego życia, nawet już kiedy po udarze, stan jego aktywności literackiej był niewielki, z uwagą śledził losy wszystkich swoich sztuk, wierszy i opowiadań, bardziej wierząc, że to one pozwolą mu pozostać w pamięci czytelników, mimo, że dostrzegał fenomen Kubusia, dzięki któremu rosła jego sława i ustabilizowała się sytuacja finansowa jego rodziny pozwalając na spokojne i prowadzone na wysokim poziome życie. Do dziś pozostał w pamięci jako autor książek dla dzieci, mimo że jest autorem i dobrego kryminału i romansu oraz ponadczasowego pamfletu pacyfistycznego. To jednak Kubuś Puchatek kształtuje wyobraźnię dzieci. Pisany dla jedynego syna (Krzysia),czytany na dobranoc, w mistrzowski, zwięzły i ironiczny sposób zawiera głęboką refleksję moralną i przekaz wartości, na których powinien budować się cały proces wychowawczy i edukacyjny dziecka. Matematyk z wykształcenia stał się pisarzem na przekór planom własnego ojca, ale też był to wybór płynący z jego przekonania, że takie jest jego powołanie. Nigdy tego nie żałował, a i ojciec po pierwszych sukcesach synach zaakceptował jego decyzję. Ciekawe życie, pełne wyzwań i inspirujacych ludzi, którzy w istotny sposób wpłynęli na literacką postawę Milne, opisane zostało z wykorzystaniem zapisków z jego własnej biografii ale i z wielu udostępnionych listów i rozmów z synem, pokazując złożoność i skomplikowanie tej relacji, jak również i ze wspomnień przyjaciół, którzy wspierali go w jego życiowej drodze. Barwna opowieść o niezwykle interesującym człowieku.

• Biografie
  • Alina