Tajemnice buduaru. Seks bez cenzury

Grupa Wydawnicza Foksal
2015-02-11
2015-02-11
Opracowanie zbiorowe
erotyka seks bdsm s/m sado-maso wanilia psychologia relacje związki

Autorka porusza wiele ciekawych i ważnych dla obopólnej przyjemności partnerów kwestii. Omawia między innymi tematykę opóźnienia ejakulacji, BHP BDSM czy kobiecy orgazm. Wszystko okraszone garścią historycznych i anatomicznych ciekawostek. Książka jest pięknie ilustrowana, lecz opis odnoszący się do 50 twarzy Greya robi w moim odczuciu antyreklamę. Pozycja kierowana jest zarówno do kobiet i mężczyzn na różnych etapach rozwoju i świadomości seksualnej. Autorka wielokrotnie podkreśla duchową, sakralna niemalże wartość seksu, z czym się zgodzę, jednak opisy brzmią czasami nieco sekciarsko. Po przeczytaniu spisu treści liczyłem jednak na bardziej wyczerpujące podejście do tematu i więcej ciekawostek, wskazówek, które mógłbym wnieść do seksualnej praktyki w zaciszu sypialni.

Jedna z najsensowniejszych książek mówiąca o praktykach seksualnych z pogranicza BDSM. Chociaż sama książka nie jest o dosłownym BDSM, autorka bardzo dokładnie opisuje podstawy i fundamenty takich relacji, ale w książce propaguje swój własny 'kierunek' z gatunku 'ostrzejszego seksu'. Polecam przeczytanie jej wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z takimi praktykami. Jest idealna jako startowa lektura. Dla osób, które są w tym świecie już jakiś czas, byłaby fajnym przypomnieniem podstaw. Autorka bardzo trafnie ujmuje istotę rzeczy, która wbrew pozorom nie jest łatwa do opisania. Bardzo płynnie stopniuje 'ciężar tematu' z rozdziału na rozdział. Dopiero druga połowa książki powoli przytacza i opisuje praktyki z klimatu BDSM, co czyni całą książkę dość uniwersalną, osoby, które nie pochwalają takich technik, mogą po prostu 'nie doczytać końcówki'. Chociaż osobiście, mimo wszystko polecam doczytać, lektura może zmienić wyobrażenia o takich technikach, które na ogół (w mediach) ukazuje się w bardzo patologicznych wersjach.

Pierwsza połowa książki skupia się na pokazaniu seksu jako coś świętego, mistycznego, rytualnego, zostały też przytoczone fakty z historii ludzkości i seksu. Jest kilka zdań o tym jak, dlaczego i na co reaguje nasz organizm, a zwłaszcza mózg przy odczuciach seksualnych. Nie zabrakło opisu anatomii i bezpieczeństwa w seksie. Następne rozdziały opisują sposoby wzmocnienia orgazmów, ejakulacje kobiece, męskie, jak je wywołać, jak opóźnić i po co. Podany jest program ćwiczeń mięśni Kegla z opisem ich pozytywnego wpływu u obu płci. Kolejnym i ostatnim z tej części książki, jest rozdział o seksie analnym.

Druga połowa książki zaczyna stopniowo wchodzić w klimaty BDSM, a raczej w opis i sposoby przeprowadzania 'ceremonii seksualnej', która składa się z wielu części i etapów. Zaczynając od szczerych rozmów z partnerem, przygotowania miejsca-świątyni, ciała, zmysłów, myśli oraz uprzednim zarysowaniem sobie w głowie planu przebiegu spotkania. Może brzmi to przytłaczająco, ale czyta się dość lekko. Kolejne rozdziały tłumaczą role dawcy i biorcy i techniki transcendentalne, w których skład wchodzą: łaskotanie, klamry, zmiany temperatury, krępowanie i chłosta. Końcówka opisuje zakończenie ceremonii, czyli zejście po wszystkim na ziemię. Autorka bardzo często przypomina, że podstawą wszystkiego jest bezpieczeństwo i szacunek. Sam seks i techniki (jakie by one nie były, czy delikatne, czy mocniejsze) opisuje jako coś świętego, pięknego, wartego naszej koncentracji, troski i uwagi. Każda technika i rozdział jest bardzo dokładnie opisany, jakie uczucie wywołuje, co powoduje w mózgu, o czym należy pamiętać, podane są przykłady jak daną technikę przeprowadzić, przy czym autorka rozwija pojęcia, np. łaskotać można też opuszkami palców, włosami, piórami, skórą, pejczem i wieloma innymi rzeczami, drapanie to także czynność, która się do tego zalicza, każda taka pieszczota jest dość dokładnie opisana. Podobnie jest w rozdziale o krępowaniu, można także krępować wzrok, słuch, nie tylko ruchy i w rozdziale o chłoście, tu autorka wyznaje zasadę nieprzekraczania granicy przyjemności-bólu i nieuszkadzania ciała.

Autorka opisała wszystko w taki sposób, że książki nie czyta się jak typowego poradnika. Jest bardziej poetycko, gustownie. Świetnie ujęła w słowa myśli, uczucia i relacje, które są trudne do opisania.

Osobiście, czasem mi brakowało takiego prostego, łopatologicznego opisu, ale czyta się ją bardzo przyjemnie. No i obrazki, moim zdaniem powinno być ich więcej, zwłaszcza przy instrukcjach z wiązania węzłów, chociaż są dobrze opisane. Książka bardzo dobra, szkoda, że są to jednak podstawy.

Głównym celem "Tajemnic buduaru", jak sama autorka podkreśla, jest rozmontowanie tabu przyjemności. Generalnie pozycja o tym jak osiągnąć seksualną przyjemność.
Pomocna w kultywowaniu seksualnego zdrowia i szczęścia.
Dla zainteresowanych BDSM szczegółowo opisane techniki na końcu książki.
Przyjemne dla oka kilka rysunkowych ilustracji. Bardzo ładne wydanie i myślę że książka pożyteczna zarówno dla pań jak i dla panów.

Pomocna w kultywowaniu seksualnego zdrowia i szczęścia.
Dla zainteresowanych BDSM szczegółowo opisane techniki na końcu książki.

Rekomendacja okładkowa „Tajemnic buduaru” zachęca: Przeżyj seks, o jakim nawet Greyowi się nie śniło... Wiadomo, „50 twarzy...” jest teraz na topie, ale moim zdaniem to niekoniecznie trafione odwołanie. Z czym kojarzy Wam się bestseller EL James? Jak dla mnie to książka bez polotu, wydana w Polsce po najmniejszej linii oporu (redakcja i korekta, słaby papier i klejenie),nie mówiąc o „rewolucyjnej” treści, która z prawdziwym BDSM niewiele ma wspólnego...

Natomiast poradnik Betony Vernon, która prowadzi kursy seksualne i zgłębia tajemnice ludzkiej seksualności od lat, bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. To książka naprawdę dobra. I jeżeli ktoś chciałby zacząć eksperymentować, to lepiej zacząć od tej lektury, nie od „Greya”. Żeby czasem sobie krzywdy nie zrobić!

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wizualna strona tego wydania. Solidna, czarna okładka, usiana mocnymi węzłami, które przywołują konkretne skojarzenia. Zastanawiałam się, dlaczego nie wybrano czerwieni, która trafniej oddaje pikanterię tematu, jednak doszłam do wniosku że taka mroczna barwa pasuje zdecydowanie lepiej. Wybór więc jak najbardziej trafiony. A w środku – uczta dla zmysłów. Przynajmniej dla takich wrażliwców pod kątem edytorskim, jak ja. Czcionka nie jest czarna, to coś pomiędzy granatem a fioletem. Wybaczcie, w odróżnieniu od większości kobiet, kompletnie nie mam głowy do palety barw :) Każda kolejna część książki, każdy rozdział, są doskonale wyodrębnione. Dobry, biały papier. Wiem, że nie wszyscy zwracają uwagę na takie smaczki, ale ja osobiście mam większą przyjemność z czytania, gdy dostaję porządnie złożony tekst. Co prawda, cena okładkowa wynosi 49,99 zł, ale biorąc pod uwagę wszystkie te niuanse i ilustracje zawarte w książce, myślę że nie jest to cena wygórowana. A i pewnie gdzieś w promocji da się ją wyłapać taniej.

Podoba mi się w podejściu autorki to, że nie traktuje seksu przedmiotowo. Ważni są dla niej ludzie, ich relacje, wzajemne poczucie zaufania i więzi. Stawia na to, podkreśla to w każdym instruktażu. Seks nie jest tu zabawą – to niemal mistyczne doświadczenie i tylko od nas zależy, czy pozwolimy sobie i bliskiej osobie odnaleźć jego źródło, przeżyć je właściwie, „zobaczyć więcej”. Bardzo trafia do mnie taka interpretacja. Seks bez refleksji (taki jak ten m.in. praktykowany w „Greyu”) to plaga naszych czasów. Wydawać by się mogło, że książka traktująca o wzmacnianiu orgazmu, kobiecych ejakulacjach, erotycznym krępowaniu czy chłoście, a nawet seksie analnym, podąży tą samą drogą. Ale nic bardziej mylnego. Vernon sięga do korzeni, do filozofii i historii, śledząc rozwój ludzkiej seksualności. Mówi o bezpieczeństwie, harmonii i przygotowaniach na kontakt z drugą osobą. Podkreśla znaczenie więzi. Traktuje seks jak ceremonię, podróż, poznanie. Z jej słów przebija doświadczenie, wiedza i odpowiedzialność.

To książka, po którą naprawdę warto sięgnąć. Temat może wciąż jeszcze trochę krępujący, ale nie ma się co go bać. Warto się uczyć :)

• 👢 BDSM & Erotyka
  • Muza frywolna czyli +18