Den Himmel gibt's echt

2015-02-28
2015-02-28
niemiecki
Doris Leisering

Okładka książki Niebo zmienia wszystko. Żyjąc perspektywą wieczności Sonia Burpo, Todd Burpo
Niebo zmienia ... Sonia Burpo, Todd B...
Okładka książki Niebo istnieje... Naprawdę! Todd Burpo, Lynn Vincent
Niebo istnieje... Todd Burpo, Lynn Vi...

Dla mnie to typowa książka fantasy, a nie jak podano w samym tytule na okładce ,że oparta jest na faktach. Bajeczka amerykańskiego pastora dla grzecznych dzieci.
Na faktach to są prawdziwe książki ,, Dziewczyny z powstania’’, ,,Dziewczyny z łagrów’’ i inne.

Gdyby książka miała tytuł ,, Czy niebo istnieje naprawdę?’’ albo ,, Sen dziecka w śmierci klinicznej’’ czy coś w tym stylu, to nic bym książce nie zarzuciła.
Nie chodzi tu o względy religijne, w żadnym wypadku. Sprawa wyznania nie ma tu nic do rzeczy.
Żeby była jasność. Nie przedkładam wyższości księdza katolickiego nad pastorem. Wypowiadam się wyłącznie o książce.

To samo dotyczy nieba. Każdy sobie coś innego wyobraża lub wcale. Nic nie można nazwać sprzeczne z zasadami katolicyzmu. Do końca kwestia nie jest rozwiązana. Na portalu katolickim już nieżyjący ksiądz Maliński też napisał ponoć kontrowersyjne treści wizji nieba, ale zaznaczył, że to jego subiektywne bajkowe spojrzenie.

Cytuję księdza Mieczysława Malińskiego:
,,Ale w moich bajeczkach nie tylko diabełki stają się aniołkami, ale może być i również tak, że aniołki stają się diabełkami. Bo i aniołek może odwrócić się od Boga – od miłości – i wpaść w przepaść nienawiści. Bo mają wolną wolę. Podobnie jak my, ludzie.
Bo i przed nami wszystko stoi otworem, wszystko jest możliwe. Od nas zależy – i świętość, i potępienie. I nasze przyszłe życie.’’

Pastor sam to sobie wymyślił od początku do końca oprócz choroby synka i jego śmierci klinicznej.
Chciał coś sobie i światu udowodnić, a dziecko też miało świetną bujną wyobraźnię, choć nie ono wpadło na ten pomysł.
Dziecku pewnie też czytano ,,Biblię dla maluchów’’.

A kto się tłumaczy, ten się oskarża. Po co Todd Burpo wielokrotnie powtarza i asekuruje się ,gdy jeszcze mu nic nie zarzucono, że w domu nikt dziecku nie czytał przypowieści o wierze ani nie było dostępu do książek z obrazkami.

Czytałam wiele książek o tej tematyce między innymi Raymonda Moody’ego o wizjach w czasie śmierci klinicznej lub podczas narkozy. I te teksty są jak najbardziej wiarygodne.

Książka w wydaniu specjalnym poszerzonym z 2014 roku zawiera fotosy z filmu, wywiady z twórcami , reżyserem i aktorami; aktualny wywiad z Coltonem i jego ojcem ,uzupełniony o ich przeżycia związane z filmem. Nie przekonują mnie.

Nadmienię, że film to już wcale kompletnie mi się nie podobał . Książkę można jeszcze strawić.

Tej książki nie polecam. Można zrobić natomiast dobry uczynek. Widzę tylko jeden szlachetny cel kupienia książki , wspierający fundację Ewy Błaszczyk.

Bardzo lekka i przyjemna opowieść, napisana prostym językiem z jasnym przekazem. Styl pisania do wybitnych literacko nie należy, ale odniosłam wrażenie, że właśnie taki był zamiar; w końcu ma to być historia dla każdego, w dodatku opowiadająca o przeżyciach dziecka. Pozycja na jeden czy dwa wieczory. Według mnie nada się zarówno dla osób wierzących (jako poszerzenie swoich wyobrażeń na temat nieba i życia po śmierci),jak i osób niewierzących (jako po prostu świadectwo kogoś, kto być może miał okazję zobaczyć co dzieje się po odejściu człowieka na "tamten świat").

Nudnawa historia zawierająca wiele nieścisłości w chronologii zdarzeń - już samo to nie pozwala traktować tej opowieści poważnie. Mnie nie zachwyciła.

Wątpię, by do nieba poszedł ktoś, kto znajduje przyjemność w zabijaniu zwierząt (strzelba, polowania). Mam na myśli Popa, a w przyszłości ojca Coltona według tego, co Colton widział w niebie. To się strasznie kłóci z nie tylko samą moralnością, ale też tym, że w niebie znajdowały się przecież zwierzęta.

Książka w przeciwieństwie do "Byłem w niebie" Richarda Sigmunda ( https://lubimyczytac.pl/ksiazka/bylem-w-niebie-prawdziwa-historia-smierci-i... ) dosyć chwalona. A dla mnie... no nadal taka jakaś sztywno-chrześcijańska wizja ;) Sympatyczniej to jest napisane, owszem ale hmm... myślę że nawet jeżeli chłopiec miał doświadczenia z pogranicza, to pewnie przefiltrowane przez religię w jakiej był wychowywany (jego ojciec jest pastorem, więc już w ogóle ;) ). Daleki byłbym od zachwytów nad takimi książkami, bo jak porównać z "Powrót do życia" Jim B. Tuckera (gdzie autor jest można powiedzieć naukowcem),no to tu w ogóle nie ma czego porównywać ;) (tu autorem jest zachwycony ojciec chłopca). Do tego zgadzam się z zarzutami, że bardzo wielu treści ni jak nie można potwierdzić, np. jak wygląda jego nienarodzona siostra - może wyglądać jakkolwiek, istnieć albo nie - nie da się tego potwierdzić ;) Ale ogólnie miła, sympatyczna, krótka na jeden-dwa wieczory książka... czy pokrzepiająca? chyba tylko chrześcijan ;) ale można przeczytać, nie ma nudy itp.

(czytana/słuchana: 16-17.06.2023)
4-/5 [6/10]

Porywająca, ciekawa i zmieniająca pogląd nieba

Porywająca, ciekawa i zmieniająca pogląd nieba

Książka pokazuje, że warto wierzyć w cuda.

Książka pokazuje, że warto wierzyć w cuda.

Ciekawa książka, napisana trochę w stylu "amerykańskim", narratorem i autorem jest pastor. Powoli odkrywamy różne szczegóły wizyty w niebie 4-letniego chłopca, który dzieli się swoją wiedzą w bezpośredni, szczery sposób, co jest największym atutem tego świadectwa. Interesujące są różne szczegóły, np. o tym, że Jezus jeździ na tęczowym koniu (: Słuchałam ostatnio innego świadectwa ze śmierci klinicznej, w którym Jezus występował w kowbojkach i również jeździł konno.

Jednym słowem wspaniała! :) Książka na jeden, dwa wieczory. Przedstawia historię rodziny oraz obraz nieba oczami małego dziecka. Z pewnością umacnia w wierze

Książka naprawdę jest niesamowita jak dla mnie. Koniecznie kto nie czytał warto przeczytać! Polecam 🤗

• Religia
  • 2015