Wędrówka pędzla i ołówka

Okładka książki Wędrówka pędzla i ołówka Maria Terlikowska
Okładka książki Wędrówka pędzla i ołówka
Maria Terlikowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2015-05-13
2015-05-13
Janusz Stanny

Okładka książki Figury Maria Terlikowska, Stanisław Zamecznik
Figury Maria Terlikowska, ...
Okładka książki Gąska Balbinka Anna Hoffmann, Maria Terlikowska
Gąska Balbinka Anna Hoffmann, Mari...
Okładka książki Skakanka Wiera Badalska, Helena Bechlerowa, Jan Brzechwa, Elżbieta Brzoza, Wanda Chotomska, Wincenty Faber, Stanisław Grabowski, Stanisław Grochowiak, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Jadwiga Jasny-Mazurek, Mira Jaworczakowa, Zbigniew Jerzyna, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Maria Łastowiecka, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Krystyna Pokorska, Maria Rosińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Terlikowska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Skakanka Wiera Badalska, Hel...

Mistrzostwo!!!

Mistrzostwo!!!

Jedyna w swoim rodzaju. Dla dwulatka jeszcze nieco trudna, ale czekam na idealny moment.

Wyborna książka! Zawrotne tempo akcji, trzyma mocno w napięciu ;-)
Plastyka świetnie dopełnia tekst.

Książkę czytałam z córką w wieku 2+, ale chyba optymalnym wiekiem będzie przedział 2,5 - 3,5 roku

edit: Córka przekroczyła wiek 2,5 roku i tak jak podejrzewałam teraz bardziej żywo reaguje na książkę.

Wyborna książka! Zawrotne tempo akcji, trzyma mocno w napięciu ;-)
Plastyka świetnie dopełnia tekst.

Książeczka o podróży pędzla i ołówka. Bohaterowie wędrują przez pola kapusty, przez rzekę, spotykają czarownicę, niedźwiedzia, przeżywają przygody różniste, na każdej stronie.
Ciekawa kreska, tekst oczywiście genialny, jak to u Pani Terlikowskiej.

Dużo treści, ale czyta się migiem. Dziecko zainteresowane od początku do końca. Bardzo miła lektura. I taka inna od wszechobecnej paplaniny bez składu i ładu.

Ciekawa kreska, tekst oczywiście genialny, jak to u Pani Terlikowskiej.

Książki dla dzieci z dawnych lat mają w sobie jakąś niepowtarzalną magię, która sprawia, że oczy mojego syna błyszczą na sam widok ilustracji, a tekst słuchany z prawdziwą zachłannością wywołuje wypieki na twarzy. Ja reaguję tak samo, ale myślałam, że to ze względu na sentyment. Im więcej przyglądam się jednak Tymkowi podczas czytania klasyków, dochodzę do wniosku, że to nie tylko sentyment. Zarówno autorzy tekstów, jak i ilustratorzy oddawali w nasze ręce prawdziwe cuda. Nie ujmuję nic współczesnym autorom, bo przecież Tymkowa biblioteczka pęka w szwach od wspaniałych książeczek współczesnych autorów. Ciągle więc będę się upierać, że tamte książki to była prawdziwa magia. Czasem wystarczyło niewiele słów, kilka rymów, a wyobraźnia już szalała. Podobnie z ilustracją. Prosta kreska, zero krzykliwych kolorów, a efekt można był oglądać w naszych roziskrzonych oczach.

Te same roziskrzone oczy widzę teraz u Tymka, który trzyma w rączkach reprint Naszej Księgarni Wędrówka pędzla i ołówka. Siedzi na łóżku i ogląda mrucząc coś do siebie. Nie potrzebuje mnie w tym momencie, bo historię dwóch włóczęgów zna na pamięć. Już jest tam, w świecie rozlanej ultramaryny. Wędruje raźnie za pędzlem i ołówkiem, pohukuje na sowę i przegania czarownicę. Uwielbiam tak patrzeć na niego, kiedy małym paluszkiem wodzi po niepowtarzalnych ilustracjach Janusza Stannego. Podczas pierwszego, gorączkowego przewracania stron wołał: Mama, ktoś już tu narysował zobacz. To ty? Tak jak kredkami rysujemy. Uśmiałam się wtedy, ale od razu wiedziałam, o co mu chodzi. Te ilustracje wyglądają tak, jak gdyby ktoś je przed chwilą narysował w książce. Tak po prostu, pędzlem, ołówkiem i kredkami. Takimi z dawnych lat. Bez soczystych różów i rażących żółci. Kolory z tą nutą charakterystycznego dla ilustracji sprzed kilkudziesięciu lat przydymienia. Piękne.

Wierszowana historia Marii Terlikowskiej to niezwykle dynamiczna opowieść o przygodach dwóch znudzonych dotychczasowym życiem osobników. Ołówek za złotówkę i pędzel za pięć złotych wyruszają na pełną przygód wędrówkę, którą w dodatku sami sobie narysują i wymalują. A w drodze, jak w życiu. Nie zawsze jest kolorowo. Czasem wybieramy złą ścieżkę, skręcamy nie w tę stronę. Spotykamy na swojej drodze ludzi ważnych i zapierające dech zjawiska, a czasem czarownice, niedźwiedzie i tygrysy jak przytrafiło się ołówkowi i pędzlowi. I całe szczęście, bo przecież takie wędrówki nie mogą być nudne. Potrzebny jest błysk w oku, przyspieszony oddech, bieg i czas na niespieszną herbatkę. I nie ma co płakać nad rozlaną ultramaryną.

Z czułością patrzę jak Tymek starannie za każdym razem ustawia Wędrówki pędzla i ołówka na półce obok Plastusiowego pamiętnika, Karolci i starych wydań Poczytaj mi mamo. Nie podpowiadałam… Sam wiedział, gdzie jest miejsce tej książeczki. A wyciąga ją często i kładzie się na dywanie próbując przeczytać niektóre słowa, to zaś prosi mnie o lekturę, a czasem tylko ogląda, ogląda i łapiąc za ołówek i gumkę rysuje mostek, po raz kolejny pomagając bohaterom przedostać się na drugi brzeg. Ufff uratowani woła! A ja śmieję się i mówię: Na razie synku, bo przecież w piórniku już gumka wzdycha na myśl o podróży.
Gorąco polecamy tę wędrówkę.

• Przeczytane z dzieckiem w wieku 1-3
  • L-owe
  • 4 lata
  • Biblioteka
  • KSIĄŻKI MOJEGO SYNA, CZYLI LITERATURA DLA DZIECI
  • Nie mam
  • Prezentola, czyli jakie książki Ola bardzo chce dostać!

Dodaj cytat z książki Wędrówka pędzla i ołówka