Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa

Okładka książki Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa Cristóbal Joannon, Agata Raczyńska
Okładka książki Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa
Cristóbal JoannonAgata Raczyńska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia bajki
bajki
Lobo a la vista y otras fábulas de Esopo
Nasza Księgarnia
2016-09-21
2016-09-21
Agata Raczyńska
Agata Raczyńska

Prześliczne ilustracje, zakochałam się w nich po uszy <3 Książeczka zawiera informację o życiu samego Ezopa, oraz oczywiście jego bajki, te bardziej i mniej znane :) Polecam serdecznie dla małych dzieci żeby wzbudzić w nich ciekawość do szukania głębi w przekazie :)

Ezop był jednym ze starożytnych pisarzy, którego twórczość przetrwała próbę czasu i znana jest czytelnikom na całym świecie do dziś. Źródła podają, że autor był greckim niewolnikiem żyjącym w VI w. p. n. e., niezbyt urodziwym, ale za to bardzo utalentowanym. Na przestrzeni lat jego utwory przybliżane były polskim czytelnikom przez kolejnych tłumaczy i ilustratorów. Najnowsze wydanie bajek Ezopa zostało opracowane przez znanego chilijskiego poetę, Cristóbala Joannona.

W niniejszym zbiorze czytelnik odnajdzie zarówno najbardziej znane bajki Ezopa, jak również te mniej popularne, częściej pomijane w kolejnych opracowaniach. Wśród tych pierwszych nie mogło zabraknąć historyjek o "Mrówce i koniku polnym", "Żółwiu i zającu" oraz "Lisicy i kruku", które sama pamiętam jeszcze z lat szkolnych. Ze zdecydowaną większością zetknęłam się jednak po raz pierwszy. Bardzo spodobały mi się bajki zatytułowane kolejno "Odpowiedź lwicy", "Jak żółw dostał pancerz" oraz "Wiatr i słońce". Okazały się one nie tylko pouczające, ale również bardzo zabawne.

Bajki Ezopa najlepiej dawkować sobie w małych porcjach, po jednej lub dwie na raz. W ten sposób zyskamy czas na chwilę refleksji nad przeczytanym tekstem. Autor w krótkich historyjkach piętnuje bowiem takie cechy człowieka jak chciwość, zachłanność, pychę, przebiegłość, lekkomyślność. Jego bohaterami w większości są zwierzęta obdarzone ludzkimi cechami, przez co kolejne bajki wydają się być lekkie i przyjemne w odbiorze również dla najmłodszych czytelników.

Cieszę się, że już teraz miałam okazję przybliżyć Synkowi kolejne bajki Ezopa. Póki co pewnie niewiele z nich zrozumiał, ale za to żywo interesował się dołączonymi do historyjek ilustracjami. Ich autorką jest Agata Raczyńska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rysunki były do tej pory publikowane w książkach i magazynach w Polsce, a także za granicą. Kolejne ilustracje w zbiorze są proste i przejrzyste, utrzymane raczej w jasnych barwach, zabawne. Według mnie idealnie współgrają z treścią bajek.

Warto dodać, że w najnowszym wydaniu bajek Ezopa zadbano o kilka szczegółów, które podnoszą wartość pozycji. Są to przede wszystkim ciekawie dobrany format książki oraz przykuwający wzrok projekt okładki. Nie bez znaczenia pozostaje też twarda oprawa oraz połączenie ilustracji z tekstem w formie przypominającej komiks. Wszystkie te cechy sprawiają, że książka jest miła dla oka, a jej przeglądanie to sama przyjemność. Z resztą zobaczcie sami.

Bajki Ezopa od lat bawią, uczą i zachęcają do refleksji zarówno dzieci, jak i dorosłych w różnych zakątkach świata. Pomimo upływu ponad dwóch tysięcy lat nie utraciły one zbytnio ze swej aktualności. Ludźmi w dalszym ciągu kierują chciwość, zachłanność, czy brak rozwagi w podejmowaniu kolejnych decyzji. Lektura Bajek Ezopa może stać się bodźcem do rozmów z dzieckiem na temat istotnych w życiu człowieka wartości, którymi warto kierować się na co dzień. Losy kolejnych bohaterów mogą stać się dla nich przestrogą i uchronić je przed niepowodzeniami. Ze względu na uniwersalne przesłanie polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

"Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" Cristóbal Joannon
To zdumiewające, że bajki Ezopa wciąż cieszą się tak dużą popularnością, zwłaszcza że powstały ponad dwa tysiące lat temu. Istnieje wiele wersji tych utworów, bo nie zachował się ich oryginalny zbiór, ale nadal zachwycają swoją prostotą i ludową mądrością. Kiedyś uznawane raczej za utwory dla dorosłych, dzisiaj bawią i uczą również dzieci.
Nie wiadomo, kiedy Ezop przyszedł na świat, ale jako miejsce urodzenia podaje się Frygię w Azji Mniejszej. Legenda głosi, że był niewolnikiem, a dar opowiadania otrzymał od bogini Izydy. W swoich utworach piętnował ludzkie wady, ale bohaterami bajek nie są ludzie, lecz zwierzęta, sprytny bajkopisarz uniknął w ten sposób wielu nieprzyjemnych sytuacji. Ezop był doskonałym obserwatorem, jego bajki mają satyryczny i moralizatorski charakter, a co najważniejsze nadal są bardzo aktualne.
"Mrówka i konik polny", "Dąb i trzcina, "Uwaga, studnia!", "Kura i gospodyni" to tylko kilka z bajek, które znajdziecie w prezentowanej przeze mnie książce. Pycha, chciwość, brak cierpliwości, lekkomyślność, nierozważność, zachłanność i mnóstwo innych wad zostało naznaczonych przez Ezopa. Pod postaciami zwierząt kryją się ludzie, których postępowanie bywa powodem krzywdy i powinno budzić sprzeciw. Brzmi bardzo poważnie, ale to książka dla dzieci, więc naprawdę nie ma się czego obawiać, bo zawarte w niej bajki są utrzymane w łagodnym tonie i opowiedziane z dużym poczuciem humoru.
"Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" przyciągają uwagę bardzo ładnym i starannym wydaniem. Książka jest kolorowa, a duża czcionka idealna do samodzielnego czytania. Krótkie utwory przypominają nieco komiks, zaś zabawne ilustracje podkreślają ich satyryczny charakter. Lektura bajek Ezopa to nie tylko przyjemność, ale też spora dawka refleksji, polecam!

"Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" Cristóbal Joannon

Każda z opowieści ma formę krótkiej ilustrowanej historii – przypominającej nieco komiks. Ta zabawna i prosta forma sprawia, że bajki są zrozumiałe dla najmłodszych czytelników. Oczywiście opowieści te niosą za sobą przesłanie również dla dorosłych, bo to do nich w pierwotnej wersji były kierowane.

Uwaga wilk! I inne bajki Ezopa to także ciekawe spojrzenie na klasykę literatury. Okrojona forma sprawia, że bajki są atrakcyjne i przystępne, w sam raz by zachęcić do czytania pełnych wersji, a także innych utworów tego typu tworzonych w późniejszych latach przez bajkopisarzy wzorujących się na Ezopie.

Uwaga wilk! I inne bajki Ezopa to także ciekawe spojrzenie na klasykę...

BAŚNIOWE OPOWIEŚCI

Kiedy myślimy o „Baśniach”, do głowy od razu przychodzą nam bracia Grimm albo Hans Christian Andersen. Nie można jednak zapomnieć o greckim autorze, Ezopie, który już sześć wieków przed naszą erą tworzył swoje bajki. Szczególnie, że Nasza Księgarnia wznowiła te najważniejsze opowiedziane na nowo przez Cristóbala Joannona.

I jest to bardzo „nowe” ujęcie tematu. Zresztą przez wieki najróżniejsi twórcy przygotowywali swoje wersje klasycznych opowieści Ezopa. Ze szkoły każdy z nas pamięta z pewnością te, które na ich podstawie sporządzili klasycy rodzimej literatury, w szczególności Ignacy Krasicki. Uwaga, wilk!, Lis i kruk i wiele, wiele innych bajek, zarówno tych doskonale wszystkim znanych, jak i mniej kojarzonych powraca teraz w kolejnej, mocno uwspółcześnionej wersji przeznaczonej dla młodych odbiorców żyjących w XXI wieku.

Ezop to jeden z tych jakże nielicznych autorów, których utwory znają wszyscy (nawet jeśli nie kojarzą ich z jego nazwiskiem),a o którym wiadomo bardzo niewiele. Nie znamy daty jego urodzenia ani śmierci, a wszystkie pozostałe „fakty” zostały już tak zmitologizowane, że nie mamy pewności czy rzeczywiście był niewolnikiem, jak to się utarło, ani czy jego brzydota naprawdę była taka, jak przedstawiono na rzeźbach. Wiemy natomiast jedno – bajki, kiedy je pisał, nie były utworami dla dzieci. Stanowiły raczej satyryczny komentarz, który miał piętnować i moralizować. I te cechy, nawet jeśli teraz inspirowane nim opowieści przeznaczone są dla dzieci, przetrwały.

Cristóbal Joannon nie skopiował ich treści. Postanowił pójść inną drogą, inspirując się nimi i ubierając w zupełnie nowe szaty. Bohaterowie posługują się więc współczesnymi przedmiotami, a nawet sami stają się postaciami teraźniejszymi, jak w bajce o… gitarzyście. Co więc pozostało z twórczości Ezopa? Samo sedno, rdzeń jego opowieści, przesłanie i wydźwięk. Sens i ponadczasowość. I to w tym wszystkim pozostaje najważniejsze.

Każdą z krótkich, napisanych w prosty z sposób bajek ilustrują równie proste, klasyczne w formie ilustracje, które czasami zahaczają o komiksowe korzenie. Dobrze współgrają z tekstem, są miłe dla oka, a całość doskonale nadaje się dla dziecięcych odbiorców. Polecam zatem.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/30/uwaga-wilk-i-inne-bajki-ezopa-cristobal-joannon/

BAŚNIOWE OPOWIEŚCI

I jest to bardzo „nowe” ujęcie...

Bajki Ezopa doczekały się już kilkuset wersji. W Polsce są regularnie wydawane od czasu powstania drukowanych książek. Jedne mniej, inne lepiej tłumaczone na nasz język. Wśród licznych tłumaczy i promotorów tych prostych utworów nie zabraknie Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza oraz Jana Brzechwy. Każdy na swój sposób wprowadzał polskich czytelników w świat antycznych bajek, które bawią, uczą i zachęcają do refleksji. Prosta, obrazowa forma sprawia, że mogą po nie sięgać wszyscy. Zwierzęco-roślinni bohaterowie doskonale przemawiają do dziecięcej wyobraźni.

Tym razem do moich rąk trafiła książka Cristóbala Joannona „Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa” z ilustracjami Agaty Raczyńskiej. Oprawiona w twardą okładkę lektura przyciąga prostotą ilustracji oraz kontrastem kolorów. Do tego komiksowa wersja sprawia, że młodzi czytelnicy chcą poznawać kolejne przygody bohaterów. Takie rozmieszczenie tekstu sprawia wrażenie niewielkiej ilości informacji. Niedługie utwory rozbite na scenki pozwalają dzieciom wejść w świat stworzony przed wiekami przez Ezopa.

Kim był ich twórca? Niestety, żył tak dawno, że niewiele o nim wiemy. Jedną z nielicznych informacji jest to, że był niewolnikiem. Do tego należał do ludzi brzydkich, co w starożytnej kulturze postrzegano jako defekt duszy (piękne ciało ma piękną duszę, a brzydkie -brzydką). Dzięki swojej dobroci każdemu pomagał. Jedną z osób, którą uratował była zagubiona w lesie kapłanka bogini Izydy, która z wdzięczności podarowała mu dar słowa, rozsądku i pamięci. Ten niezwykły dar sprawił, że stał się głosicielem ludowych (czasami sprzecznych) prawd.

Wśród licznych utworów Ezopa znajdziemy bardzo popularne np. o lisie i kruku, koniku polnym i mrówce, ośle, myszach polujących na kota, dębie i trzcinie. Wszystkie znamy z adaptacji innych twórców. Zamieszczone w książce utwory wyróżnia niezwykła prostota, dążenie do minimalizmu słów. Niedługie zdania mogą wiele opisać i zmusić do długiej dyskusji. Całość jest bardzo interesująca i zachęca dzieci do dyskusji na temat różnych zachowań. Jednymi z nich jest dystans wobec pochwał, skromność, znajomość własnych granic.

Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. Niedługa forma, interesujący sposób rozmieszczenia tekstu zachęcą dzieci do czytania. Książka jest interesującą propozycją przybliżenia dzieciom klasyki literatury, popularnych motywów w naszej kulturze.

• Literatura dziecięca
  • Dla Emilki