Dom na Kresach. Powrót

literatura piękna
2008-08-01
Agnieszka Sozańska
Kresy podróżę wspomnienia

Piękny styl literacki, subtelny, nieprzesadzony, intrygująca historia. Początek rozwija się powoli, ale na koniec trzyma w napięciu, jedna z ulubionych książek.

Po książkę sięgnęłam, bo temat Kresów jest mi szczególnie bliski. Stamtąd pochodzi moja rodzina ze strony mamy. Literatura kresowa ma w sobie jakąś magię, nostalgię, tęsknotę i ciepło. Zawsze liczę na poznanie nowych informacji. Zanurzając się w tej powieści poszerzyłam swoją wiedzę i pobyłam na chwilę w przedwojennym świecie polskich Kresów.

Na przykładzie życiorysu...

„Przyjechałaś tu dwadzieścia lat temu jako „refugee”.
Dziś masz brytyjski paszport
I prawo do starczej pensji.
Matkę pochowałaś w Irlandii,
Męża pochowałaś w Polsce, nazywanej Rosją
na najnowszych mapach.
Brat twój osiedlił się ostatecznie w Kanadzie.
Córka w Kornwalii hoduje wieprze
i pisze wiersze w obcym języku.
Synowie na Malajach walczyli z bandytami.”
The Refugee...

Na półkach: , , , ,

Polubiłam Zofię, polubiłam Helenę, polubiłam sposób w jaki Philip Marsden przedstawia wspomnienia swoich bohaterek, tę odrobinę poezji, czasem magii, przeplata anegtotami wywołującymi uśmiech. Kawałek osobistej historii, niełatwe czasy, w których przyszło żyć Helenie i jej córce Zofii, to wszystko czyta się bardzo dobrze. No i Kornwalia - wszystko co lubię.

Narratorką opowieści jest Zofia urodzona w Wilnie, już w wolnej Polsce. Jej matką jest Helena O'Breifne, potomkini irlandzkiego rodu. Zofia zainspirowana historią rodzinną spisaną przez matkę wyrusza na Białoruś, gdzie przed wojną znajdował się rodzinny majątek Mantuszki. W podróży towarzyszy Zofii Filip młody pisarz i razem poszukują śladów historii spisanej na pożółkłych...

Nasi bliscy, którzy przeżyli II wojnę światową często bronią się przed wspomnieniami i milczą jak zaklęci na temat realiów życia w tamtych okrutnych czasach. Są jednak i tacy, którzy opowiadają swoje historie, by przekazać je potomnym ku przestrodze, jak również po to, by ocalić od zapomnienia świat, który odszedł bezpowrotnie.

Książka Phillipa Marsdena to zapis wspomnień...

Oj, słaba, słaba... słaba ta książczyna. Tytuł obiecuje opowieści z kresów i o kresach, a w środku nieciekawa, pozbawiona kolorów, że o kolorycie nie wspomnę, nijaka i wręcz niepotrzebna historia o ciotce z Polski.
No ale czytelników znajdzie, bo Anglik!!! o nas napisał. No właśnie nie napisał o nas, napisał o niczym.

2067

Zofia i Filip. Polka i Anglik obserwujący, czym jest i czym była polskość.

Przyjaźń przerzuca mosty między granicami, także tymi języka i czasu.
Kawał porządnej, sprawnie napisanej prozy ze smaczkami, głębokim oddechem i otwartością na innych. Marsden przybliża historię Polski, próbując dociec swoistości słowiańskiej duszy. Obserwuje, opisuje, zachwyca wrażliwością na...

Tytuł oryginału: „The Bronski house: a return to the Borderlands” (1995) - historia wygnania polskiej wielopokoleniowej rodziny, w tym poetki Zofii, przyjaciółki i sąsiadki autora.
Philip Marsden znany także jako Philip Marsden-Smedley (ur. 1961) autor powieści i książek podróżniczych, wydał już kilka esejów o Etiopii i Rosji, ...

Niezwykle piękna i nostalgiczna opowieść o ludziach i domu rodzinnym na Kresach z którego bohaterka zostaje brutalnie wyrwana,o tęsknocie i marzeniach,żeby choć na chwile powrócić do swoich korzeni!Bardzo polecam!

Dyskusje

• Kresy