Wyznania chirurga plastycznego

powieść historyczna
Bellona
2007-01-01
2007-01-01

Liczyłam na trochę coś innego. Za dużo w tej książce było prywaty, autoreklamy i samozachwytu. Z kolei za mało było informacji o powikłaniach, nie tylko zabiegów chirurgii plastycznej, ale również tzw. "medycyny estetycznej". Książka potwierdza, że wielu ludzi ma kompleksy, z którymi nie potrafią sobie poradzić w inny sposób, niż operacjami plastycznymi. Ale nie jest to powiedziane wprost (bo wtedy autor straciłby zapewne część klienteli). Problemy psychiczne osób decydujących się na poprawę swojego ciała w ten sposób są tematem tabu.

Podobała mi się. Lekka i przyjemna.

Podobała mi się. Lekka i przyjemna.

Autor opowiada o swojej karierze jako chirurga plastycznego, o tym, co go skłoniło do wyboru takiej ścieżki kariery. Opisuje też jakim operacjom poddają się różne osoby, a także różne perypetie z tym związane. Książka fajna, choć od czasu jej powstania pewnie wiele się zmieniło, może poza jedną rzeczą - chętnych na takie operacje czy zabiegi nie brakuje ;)

- Jeśli się o czymś przez wszystkie te lata praktyki dogłębnie przekonałem- twierdzi autor- to o tym, że każdy, bez względu na stan portfela, umysłowość, swoje piękno czy brzydotę, zawsze chce sobie coś poprawić.

Dr Cap Lesesne przedstawia sensacyjne, często niewiarygodne, dramatyczne i osobliwe kulisy swojej praktyki. Ktoś wykłada bajońską kwotę, byleby tylko upodobnić się fizycznie do ekranowego idola, i to odmiennej płci. Supermodelka poddaje się ekspresowemu zabiegowi odsysania tłuszczu na 72 godziny przed sesją zdjęciową. Wysłannicy pewnej monarchini przewożą autora samolotem w tajne miejsce, gdzie na upiększające zabiegi oczekuje ona sama wraz z damami dworu. Wenezuelski magnat naftowy grozi mu śmiercią, bo po liposukcji brzucha sczerniała mu... męskość (nie przestrzegał jednak zaleceń pooperacyjnych!). Superbogata miliarderka ma partnerów w wieku swoich prawnuków, toteż za każde pieniądze- i godząc się na każdy ból- zmienia rozmiar biustu w zależności od upodobań aktualnego kochanka.

Książka zawiera też mnóstwo anegdot oraz zaleceń praktycznych, szczególnie przydatnych dla osób planujących operację plastyczną. Specyfika wykonywanego zawodu wpłynęła- nie zawsze korzystnie- na życie osobiste autora, a jego droga do sukcesu i sławy była długa, żmudna i pełna wyrzeczeń.

Osoby nigdy nieprzechodzące operacji plastycznej analizują niezwykle dociekliwie motywy tych, co się na to zdecydowali. Dla większości to prosta decyzja. Chcieli poprawić coś, co im się nie podobało. Kropka. Nie trzeba tu freudowskiej analizy, nie ma sensu przesadnie się nad tym zastanawiać. Niemal każdy artykuł krytykujący operacje plastyczne został napisany przez osobę, nieodczuwającą nigdy pragnienia, aby się im poddać.
Co skłoniło autora do napisania książki?
Ma bardzo wiele przemyśleń na temat anatomii twarzy ludzkiej, skóry, starzenia się i chirurgii plastycznej i postanowił podzielić się tym z pacjentami, a także innymi lekarzami, tym wszystkim co sam sprawdził przez lata. Lepsza edukacja ba temat jego zawodu zadziała na korzyść jego, jego kolegów, a także, co najważniejsze, przyszłych pacjentów. Nie mając odpowiedniej wiedzy skąd potencjalny pacjent ma wiedzieć, czego powinien oczekiwać od chirurga plastycznego?

Jak sam autor twierdzi kocha zawód chirurga plastycznego. Kocha związane z nim wyzwania intelektualne i techniczno- artystyczne. Przede wszystkim za to, że może uszczęśliwiać ludzi. Towarzyszy swoim pacjentom w każdym kolejnym kroku, przy każdym zakładanym szwie. Wielu chirurgów plastycznych nie widzi już swoich pacjentów po operacji: zajmuje się nimi rezydent lub pielęgniarka. Nie on. Mentor z czasów Szkoły Medycznej Duke, dr David Sabiston, wpoił mu, że każdy z nich pozostaje jego pacjentem od momentu, gdy znajdzie się na sali operacyjnej, aż do chwili pełnego zagojenia blizn, co następuje niekiedy więcej niż po roku. Jako kapitan statku jest odpowiedzialny za wszystkie powiązane z zabiegiem objawy, dopóki pacjent pozostaje pod jego opieką. Ta prosta lekcja odpowiedzialności sprawiła, że stał się lepszym chirurgiem, ponieważ widzi zmiany zachodzące przy procesie zdrowienia, których mógłby nie dostrzegać lub nie rozumieć w pełni, gdyby nie prowadził obserwacji pooperacyjnej. Skoro moi pacjenci zawsze widzą jego, a nie kogoś innego, tym samym ma z nimi lepsze relacje.

Książki napisane przez chirurgów plastycznych nie omawiają szczegółowo życia samych chirurgów, ich codziennej rutyny i dziwnych przypadków, z jakimi się stykają. Książki o chirurgii plastycznej pisane przez dziennikarzy, choć niekiedy poparte rzetelnymi badaniami, nie są w stanie uchwycić istoty poczucia odpowiedzialności wobec każdego z pacjentów, niezliczonych szczegółów, jakie musi wziąć pod uwagę każdy lekarz przy realizacji każdej procedury i przy każdej podejmowanej decyzji, a także przyczyn, dla których zdarza się im popełniać błędy.
Książką tą autor chciał pokazać od środka to wszystko, czego nie da się zobaczyć z zewnątrz. Chce pokazać innym, jak to jest być chirurgiem plastycznym.

Kilka wskazówek, jak rozpoznać osobę po operacji plastycznej:
- Nierówne dołki na nogach (liposukcja).
- Symetryczne blizny (pod pachami: powiększanie piersi przez umieszczenie implantu pod mięśniem piersiowym większym; na biodrach tylnej części nóg, przedniej części nóg: liposukcja).
- Blizny tuż przed uszami (lifting twarzy).
- Blizna pod włosami (lifting twarzy).
- Różnica pomiędzy stanem skóry twarzy i skóry wierzchu dłoni lub, co jest bardziej wiarygodne (ponieważ laserowo można łatwo usunąć zmarszczki i brązowe plamy z powierzchni dłoni),skóry łydek (lifting twarzy).
- Policzki wyrzeźbione zbyt wyraźnie w stosunku do reszty anatomii (implanty policzków).
- Nacięcia na górnej części powiek, niekiedy widoczne tylko, gdy oczy są zamknięte (podniesienie powiek).

Dr Cap Lesesne jest światowej sławy amerykańskim chirurgiem plastycznym. Prowadzi ekskluzywny gabinet przy Par Avenue w Nowym Jorku. Wśród jego pacjentów są znakomitości amerykańskiego oraz międzynarodowego świata sztuki, biznesu i polityki, a także osoby bardzo zamożne, które stać na każde odmłodzenie ciała.
Dr Lesesne należy do kadry naukowo- medycznej dwóch znanych klinik w USA, jest też członkiem władz wykonawczych American Society of Plastic Surgeons, konsultantem ABC i NBC News, autorem wielu artykułów prasowych, m.in. w New York Times, Elle i Vogue.
Mieszka na Manhattanie.

• Medycyna
  • Posiadam wersję papierową
  • Mój księgozbiór
  • Domowa biblioteczka
  • Przeczytane: 2016 - 52 książki

Dodaj cytat z książki Wyznania chirurga plastycznego