Tajemnice kawy

Zysk i S-ka
2015-04-01
2011-03-08
literatura polska kawa smak

Książka posiada wiedzę przydatną dla konsumenta pragnącego dowiedzieć się więcej na temat filiżanki którą pije każdego dnia lub chce poprawić jakość naparów. Zawiera wiedzę ogólną ,bez wdawania się w skomplikowane niuanse . Dla mnie jako baristy książka zawiera wiele błędów i odbiega od standardów których mnie nauczono więc nie polecam jej osobom które chcą pogłębić wiedzę szczególnie w tematyce kaw segmentu specialty .

Bardzo fajna i rzeczowa monografia poświęcona kawie. Kawę uwielbiam, więc chętnie przystąpiłam do lektury. Książka pięknie wydana, z cudownymi zdjęciami. Bardzo rzeczowe podejście do tematu. Trochę mi przeszkadzały przepisy w różnych miejscach książki, bo przerywały tekst czasami 1 lub 2 stronami. Dla mnie lepsze byłoby umieszczenie ich w osobnym rozdziale, nie przeszkadzałyby w czytaniu, a i łatwiej byłoby potem do nich wrócić. Ogólnie książkę bardzo polecam, jak i miłośnikom, tak i przeciwnikom kawy. Ach szkoda, że książka nie jest aromatyzowany - czytałoby się ją jeszcze przyjemniej:)

Sporo informacji, ale bardzo ciężko się czyta, jest dość męcząca. Trzeba sporo zaparcia by przebrnąć przez całość. Wydanie niezbyt ładne, a cena wysoka. To dobre źródło wiedzy dla baristów i osób pracujących w gastronomii, taki trochę podręcznik. Dużo fachowej wiedzy, ale opisanej również w podręcznikowy sposób.

Rozczarowująca, choć ładnie wydana książka. Owszem, wprowadza ona w tajniki kawy, od sadzonki po przyrządzanie tego napoju, ale napisana została w tak chaotyczny i pozbawiony większego sensu sposób (z wstawianymi tu i tam, zaburzającymi główny cykl książki, artykułami [rozmaitych autorów i z rozmaitych źródeł]),że w połowie odechciewa się czytać. Dobrnąć do końca co prawda można, dużo ciekawych rzeczy także można się z niej dowiedzieć, ale sposób, w jaki nam to podano, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Porządna koretka i porządna redakcja, oraz o wiele lepszy skład całości z pewnością przyczyniłyby się do większej czytelności "Tajemnic". Nie polecam.

Budzisz się jak co rano, przeciągasz, obserwując pierwsze promienie słońca i czujesz aromatyczny zapach świeżo parzonej kawy dochodzący z kuchni. O ile przyjemniej wygląda taki poranek. Wiele osób na całym świecie właśnie od kawy zaczyna swój dzień. Na jej temat krążą różne opinie. Czasem słyszy się, że jest niezdrowa. Innym razem, że wcale nie ma właściwości pobudzających. Ile jednak w tych pogłoskach jest prawdy? Jaki wpływ na nasz organizm ma ten niezwykle popularny napój? Uchylcie rąbek tajemnicy sięgając po tę książkę, a jej zawartość Was zniewoli i wciągnie w wir czarnej, wykwintnej kawy serwowanej w eleganckich restauracjach.

Sara Magdalena Woźny ukończyła germanistykę na poznańskim UAM, a obecnie współpracuje z różnymi czasopismami oraz agencjami PR. Od momentu posmakowania wysokogatunkowej kawy z ekologicznej uprawy stała się jej miłośniczką, tak jak i zdrowego stylu życia. Utworzyła własną markę Natur-Kaffe, w której stara się promować dobrą kawę. To druga książka w dorobku tej autorki. Prowadzi ona także blog tajemnicekawy.com.

Na wstępie czytelnik otrzymuje zaproszenie do zagłębienia się w świat kawy, o którym tak naprawdę niewiele się wie. Trudno świadomie wybrać jeden gatunek, tym bardziej, nie posiadając wiedzy w tym zakresie. Po lekturze tej książki znawcą się od razu nie zostanie, ale z pewnością można uzyskać dzięki niej wystarczającą wiedzę, by samemu wybrać i zaparzyć w zaciszu domowym wyborną kawę. Nie wiąże się to zupełnie z wymyślnymi i drogimi ekspresami. Dobrą kawę można zrobić samemu bez ich użycia, jak to wykonuje autorka.

Książka została podzielona na sześć rozdziałów, z których każdy krok po kroku wprowadza czytelnika w tajniki różnych obszarów związanych z kawą. Można dowiedzieć się wiele na temat historii tego napoju oraz powstawaniu pierwszych kawiarni go serwujących, także na terenie Polski. Fakty przeplatają się z ciekawostkami takimi, jak chociażby petycja kobiet w sprawie kawy, pochodząca z XVII wieku. To nie wszystko, to tylko początek. Dalej poznacie różne gatunki kawy i ich pochodzenie oraz rodzaje uprawy kawowców. Nie zabrakło informacji na temat sposobów produkcji, transportu, palenia, pakowania oraz przechowywania kawy. Z pozoru niektóre z tych czynności nie wydają się interesujące, lecz przedstawione zostały w sposób ciekawy i obrazują, że wszystko to ma znaczenie i składa się niejako na efekt końcowy, jaki smakujecie w filiżance. W książce znajdziecie także wiele wskazówek, które od razu można zastosować w praktyce. Dotyczą przykładowo przechowywania kawy, mielenia i jej przyrządzania. Okazuje się, że ręczne, drewniane młynki to całkiem dobry pomysł. Dlaczego? Przeczytajcie sami.

Na deser czytelnik otrzymuje rozdział, w którym poruszone zostały różne aspekty wpływu kawy na zdrowie. Wiadomo, że każda osoba jest inna i w różny sposób może reagować na zwiększone ilości kofeiny, ale po lekturze tego rozdziału moje wątpliwości co do ilości wypijanych kaw dziennie się rozwiały. Znalazłam wiele informacji na temat wpływu kawy na serce, wątrobę oraz trawienie. Nie zabrakło też opisu jej składników, określenia ich właściwości i wpływu na organizm. Rozdział przedstawia także różne prawdy i mity na temat kawy.

„Tajemnice kawy” to kompendium wiedzy na temat tego ponadczasowego napoju, który łączy miliony ludzi na całym świecie. Smakosze kawy dzięki tej lekturze mogą pogłębić wiedzę oraz rozwiać niektóre wątpliwości dotyczące jej wpływu na organizm. Informacje przedstawione zostały w sposób ciekawy i łatwy w odbiorze. W książce znajdziecie także wiele ciekawostek a także praktycznych porad ułatwiających przygotowanie i smakowanie doskonałej kawy w ulubionym domowym fotelu. Piękna oprawa graficzna, dobry jakościowo papier a także mnóstwo interesujących i barwnych zdjęć scalają lekturę, tworząc doskonałą kompozycję. Nie zabrakło przepisów kawowych, a także kosmetycznych. Książkę czyta się lekko i błyskawicznie niczym powieść. Polecam szczególnie smakoszom tego aromatycznego napoju.

Kawa - czarne uzależnienie czy napój bogów?

Wielu z Was na pewno uwielbia kawę. Wielu z Was pewnie pije jej znaczne ilości, ale ograniczając się do prostej rozpuszczalnej lub parzonej. Nawet nie wiedząc ile traci, gdy zwyczajnie zalewa ją wodą lub pije kawę za piątaka z biedronki. Nie mam nic do piątaków ani biedronki, tylko ta kawa z kawą raczej wiele wspólnego nie ma, oprócz obecności kofeiny. Bowiem prawdziwa kawa zmienia stan umysłu. Kawa ogarnia nasze zmysły i sprawia, że ożywiają się i odkrywają świat w innych barwach. Przesadzam? Możliwe, a może po prostu uwielbiam kawę.

Jeśli ciekawiła Was historia kawy i jej droga do, choćby Polski, to „Tajemnice kawy” Sary Woźny będą idealną lekturą. Pasjonująca ewolucja jej drogi do dnia dzisiejszego, najróżniejsze rodzaje kawy i ogromna ilość ilustracji powodują, że książkę czyta się jak świetny przewodnik po tym wciągającym napoju. Niesamowitej dozy tych informacji w życiu nie usłyszałam, a jako codzienny użytkownik kawy, wieloma byłam zdumiona. Wiedzieliście, że kobiety w XVII wieku ogłosiły protest w sprawie spożywania kawy przez mężczyzn? Dlaczego? Bo rzekomo miała powodować ich impotencję i wyraźne zaniedbywanie kobiet! Absurdalne, prawda? Ale wiarygodne, gdy pojawia się coś o takiej sile przyciągania jak kawa.

Poznajemy różne rodzaje kawy, rozmaite sposoby jej parzenia i dowiadujemy się, że żadna kawa nie jest taka sama. Autorka pokazuje jaką moc może mieć ten czarny napój i w jaki sposób można go zastosować do reszty naszego ciała (drogie panie – warto stosować zieloną kawę do maseczek na twarz oraz zabiegów na włosy – zauważycie różnicę z pewnością!). Wcale nie dziwi mnie fakt, że została nominowana do nagrody, bo „Tajemnice kawy” to fascynująca monografia, która nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Każdy znajdzie coś dla siebie – dla jednych ciekawe będą rozdziały o uprawie i rodzajach kawy, dla innych przede wszystkim możliwości jej zaparzania i przygotowywania, dla jeszcze innych – jej historia. Dowiadujemy się tylu szczegółów, których sami musielibyśmy szukać w tysiącach miejsc, o ile w ogóle mielibyśmy do tego motywację. A tak…zaparzcie sobie filiżankę ulubionej kawy i zasiądźcie do lektury tej urzekającej książki, która odsłoni przed Wami wiele tajemnic tego diabelskiego napoju. Gwarantuję, że potem już nigdy nie kupicie kawy bezrefleksyjnie.

Sara Magdalena Woźny prowadzi bloga o wdzięcznej nazwie tajemnicekawy.com. Polecam zapoznanie się z nim, bo można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym wyjątkowym naparze. Sama chętnie wypróbuję zieloną kawę, o której mówi autorka. Choć autorka nie jest z zawodu pisarką, lecz przede wszystkim dziennikarką (tzw. twórcze pisanie czyli ang. creative writing),to książka „Tajemnice kawy” jest napisana lekko i przyjemnie, w sposób bardzo udany jak na debiut książkowy (nominowana do nagrody Gourmand Cookbook Award 2011). Wydana najpierw w języku niemieckim (autorka studiowała ten język),a później w 2011 roku przez Zysk i S-ka. W tym roku wyszło wydanie rozszerzone, niewątpliwie pięknie i bogato ilustrowane na papierze fotograficznym.

W końcu mam motywację, aby odnaleźć swój rodzaj kawy, ten, którego zapach urzeknie mnie o poranku i obudzi w ciągu dnia.

Kawa - czarne uzależnienie czy napój bogów?

Książka stanowi wspaniałe kompendium wiedzy dla osób, które choć trochę interesują się kawą. Pomaga ułożyć zdobytą wcześniej wiedzę i jeszcze bardziej ją pogłębić. Napisana przystępnym językiem, z bogactwem dodatkowych ciekawostek i ilustracji sprawia, że chętnie się po nią sięga. Mnie osobiście zachęciła do dalszego poszukiwania książek o kawie ;)

Kawa, kawa, kawa ... kto z nas nie zaczyna dnia od filiżanki (bądź kubka!) tego aromatycznego napoju. Uważana za jedną używek, niejednego uratowała w czasie sesji, przy natłoku pracy. A niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej śniadania. Stała się na tyle ważnym elementem naszej kultury (globalnie),że dla niektórych jest pasją, zawodem, a nawet sposobem na życie. Do takich osób należy zdecydowanie autorka książki "Tajemnice kawy" Sara M. Woźny, która od niemal dziesięciolecia jest, jaka sama o sobie pisze, zaabsorbowana światem kawy. Owocem tego zafascynowania jest właśnie owa książka.

Autorka stara się wprowadzić czytelnika w świat kawy bardzo kompleksowo. I to chyba najlepszy przymiotnik, który opisuję tę książkę. Zostaniemy przeprowadzeni przez proces uprawy kawy - od rodzajów plantacji, poprzez metodę obróbki zbiorów, palenie, pakowanie oraz przechowywanie ziaren. Następnie zostaniemy wprowadzeni w arkana przyrządzania tego napoju - jak mielić, przyrządzać i jak prawidłowo degustować kawę. Nie zabraknie przepisów kawowych - od tych "klasycznych" jak espresso, cappuccino czy macchiato na kurczaku w sosie kawowym skończywszy. Autorka deklaruje, iż interesują ją zależności pomiędzy sposobem odżywiania a zdrowiem, naturalne jest więc, iż nie zabrakło tutaj rozdziału pod tytułem "Kawa a zdrowie".

Należy podkreślić, iż przygotowanie takiej książki musiało być nie lada wyzwaniem. Podkreślę raz jeszcze - każdy temat został potraktowany kompleksowo i mocno profesjonalnie. I ta profesjonalność, przyznam szczerze, mocno mnie peszyła. Kawoszem jestem raczej umiarkowanym - z niegdysiejszych sześciu kubków kawy ograniczam się teraz do dwóch dziennie. I to jeszcze w mocno nieszlachetnej formie, bo słodzonej i to jeszcze zabielanej mlekiem. Autorka, która zajmuje się światem kawy na pewno nieamatorsko sugeruje rozwiązania mocno profesjonalne, a co za tym niestety idzie dla zwykłego kawosza niemal nieosiągalne. To prawda, że coraz częściej możemy spotkać w kafeteriach baristów, którzy przygotują doskonały napój, ale większość z nas pewnie nie przywiązuje aż tak dużej wagi do jakości napoju, który pijemy.

Mocną stroną książki są zdecydowanie (dla mnie) walory estetyczne i historyczne. Zacznijmy od tych drugich - ujął mnie podrozdział, który traktował o historii kawiarni typu wiedeńskiego i ich karierze w mieście Breslau. Zapragnęłam, aby ktoś odtworzył takie miejsca. Teraz. mamy do czynienia z zupełnie innym klimatem pijania kawy i traktowania czasu z nią spędzanego. Estetyka książki - na bardzo wysokim poziomie - kredowy papier, zdjęcia, grafiki, wykresy, kalendaria - ogrom pracy, który robi wrażenie.

W tej szczegółowej pracy zabrakło mi jednak dokładniejszego potraktowania tematu kawy po turecku. A temat to niezwykle ciekawy i wart uwagi. Autorka wspomniała, co prawda, że "kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć i słodka jak miłość" *, ale szkoda, że samej specyfiki tureckiej kahve nie potraktowała bardziej kompleksowo. Warto nadmienić, że dla Turków dużo ważniejszym napojem jest herbata, jednak od XV wieku przez wiele stuleci to właśnie kawa była na pierwszym miejscu. Sprowadzano ją do Anatolii z krajów arabskich - herbata święci triumfy dopiero od połowy XIX wieku. Pomimo sprzeciwu islamskich duchownych, którzy znaleźli w Koranie ustęp świadczący na niekorzyść kawy, w imperium osmańskim kawa była najpopularniejszym napojem, traktowanym jako namiastka zakazanego przez religię alkoholu. To właśnie Turcy sprowadzili kawę do Europy i nauczyli mieszkańców kontynentu sztuki picia tego napoju. Turecka kawa może być bardzo słodka (çok şekerli),półsłodka (orta şekerli) lub bez cukru (sade). Bardzo drobno zmielone ziarna wsypuje się do specjalnego naczynia z wydłużoną rączką (cezve) napełnionego wcześniej wrzątkiem, dodaje się cukier i stawia na ogniu. Po doprowadzeniu do ponownego wrzenia wlewa się bez odcedzania do małych czarek. Prawdziwa kawa po turecku powinna zagotować się trzy razy. Warto pamiętać, aby pić ją w odpowiednim nastroju (keyif) - wtedy szybko przywraca ona siły. Keyif to umiejętność odprężenia się, cieszenia drobiazgami - coś bardzo ważnego i zauważalnego w Turcji. Ciekawostką jest, że w tureckich knajpkach, restauracjach i lokantach (rodzinne knajpko-restauracje z marnym wyglądem i przepysznym jedzeniem) podaje się kawę rozpuszczalną, oznaczoną w menu jako neska, z dodatkiem mleka i cukru - dosłownie zalewa się zwykłą kawę rozpuszczalną (i co ciekawe nie będzie to kawa marki Nescafe, bo ta jest w Turcji bardzo droga) ze słoika wodą, dodaje mleko i cukier w kostkach. W naszych polskich knajpkach - chyba dzisiaj nie do pomyślenia. A Turcy traktują temat mocno luźno i konwenansami raczej się nie przejmują. Inną ciekawostką jest wpływ kawy na słownictwo w Turcji. Słowo określające śniadanie (kahvaltı) oznacza dokładnie "przed kawą", kolor brązowy po turecku to kahverengi co znaczy ni mniej ni więcej "kolor kawy". Określenie "filiżanka" może mieć też turecki rodowód, gdyż w Anatolii nazywa się to naczynie fincan (czyt. findżan). Również w zwyczajach kawa zajmuje ważne miejsce - podczas zalotów rodzina przyszłego pana młodego odwiedza rodzinę panny młodej, aby poprosić o zgodę i błogosławieństwo małżeństwa. Podczas spotkania, przyszła małżonka musi przygotować i zaserwować turecką kawę gościom. Do kawy swojego oblubieńca zamiast cukru sypie ona sól, aby ocenić jego charakter - jeśli wypije on osoloną kawę bez skrzywienia - oznacza to, że jest on godnym (a przede wszystkim cierpliwym!) kandydatem na męża. Inne źródła (moje własne prywatne) twierdzą, że podanie wszystkim gościom posolonej kawy traktowane jest podobnie jak nasza polska czarna polewka **.

Ponadto w Turcji narodził się zwyczaj wróżenia z fusów (kahve falı) - po wypiciu kawy (którą należy pić tylko z jednej strony filiżanki) należy filiżankę odwrócić do góry dnem i postawić na spodku, kilkukrotnie obrócić przeciwnie do kierunku wskazówek zegara i pozwolić jej ostygnąć. Podobno położenie monety na filiżance ma zapewnić pozytywne odczytanie losu. Filiżanka jest podzielona na dwie poziome części - kształty w dolnej połowie odpowiadają za przeszłość, w górnej - przyszłość. Prawa strona filiżanki to przeważnie wszystko, co dobre i pozytywne - lewa zwiastuje nieszczęścia, wrogów i choroby. Wróżenie z fusów jest popularne w Turcji, wiele kawiarni zatrudnia profesjonalnych "czytaczy kawy", a i sporym powodzeniem cieszy się amatorskie odczytywanie przyszłości w gronie przyjaciół. ***

Podsumowując - książkę polecam szczególnie kawoszom i osobom pracującym w branży. Za prywatę mocno przepraszam - nie mogłam nie podzielić tureckim aspektem kawowania, to jest silniejsze ode mnie - postaram się prywatę opanować.

* S. M. Woźny "Tajemnice kawy", Poznań 2011, s. 161.
**, *** akapity oparte na doświadczeniach i wiedzy własnej :)

bazgradelko.pl

Kawa, niby nic takiego prawie każdy codziennie rano zalewa jej dwie łyżki wodą.
Nie zastanawia się skąd pochodzi, jak trafiła do Polski i kto pierwszy wpadł na pomysł aby napić się jej z mlekiem.
Szkoda, bo powinien; mnie właśnie ta ciekawość zaprowadziła do przeczytania tej właśnie książki.

Książek o kawie jest na rynku kilka, miałam okazje się im bliżej przyjrzeć, nie wszystkim oczywiście aczkolwiek tym najbardziej popularnym. "Tajemnice Kawy" Sary Magdaleny Woźny to pozycja zdecydowanie najlepsza z nich wszystkich.

Napisana jest wspaniałym językiem, tak, że nie czyta się tej książki jak podręcznika do nauki o kawie, lecz jak fascynującą opowieść o niej.

Zaczynając na historii, poprzez pierwsze kawiarnie, botaniczne tajniki kawy, uprawę, palenie, mielenie na przygotowaniu i degustacji zakończywszy. No i oczywiście jest także obszerny dział poświęcony wpływowi kawy na nasze zdrowie, jak się przekonać można wcale nie takim złym.

Dzięki tej książce zupełnie inaczej patrzę na kawę, wyrobiłam sobie już kilka nawyków, jak np nie zalewanie jej wrzątkiem tylko:
"Optymalna temperatura zaparzania wynosi 90°C. Woda uzyskuje ją zwykle po kilku minutach od zagotowania."*[s158]

Niedługo też planuje zakup specjalnego dzbanuszka do pienienia mleka i nie mogę się doczekać jak zrobię moje pierwsze "Bananowe latte"**[s202]

---------------------------------------------------------------
*Cytat pochodzi z książki "Tajemnice Kawy"
**Cytat pochodzi z książki "Tajemnice Kawy", przepisy polecane
przez Agnieszkę Hajburę.

Kawa, niby nic takiego prawie każdy codziennie rano zalewa jej dwie łyżki wodą.

• Kawa
  • 2011
  • Kulinaria
  • 2015

Dodaj cytat z książki Tajemnice kawy