U nas w Auschwitzu

Tadeusz Borowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
biografia, autobiografia, pamiętnik

Poruszające.

W opowiadaniu 'U nas w Auschwitzu' poznajemy los Tadeusza, który jako jeden z nielicznych został wybrany do odbycia kursu sanitarnego by leczyć innych więźniów z chorób szerzących się w obozie. W tym właśnie celu zostaje przeniesiony z obozu Birkenau do Auschwitz, gdzie zderza się z podobnym, ale zgoła odmiennym światem niż ten, do którego został przyzwyczajony. Świat, do...

Jest to, zwyczajnie przedstawienie kręcącego się życia w obozie. To co się tam dzieje, przedstawione oczami autora

Ukazuje świat podczas wojny. Pokazuje prawdziwe życie w obozie w tamtych czasach.

Bardzo poruszające opowiadania.

Mam za sobą wiele publikacji i dokumentów o tematyce wojennej i czasami, kiedy trafiam na kolejne, myślę sobie, że może już wystarczy. Ulegam złudzeniu, że wiem wystarczająco dużo i nie muszę przeżywać jeszcze raz tej samej historii, z tym że ubranej w inne słowa. A jednak z każdym następnym podejściem do tematu uderza mnie identyczny szok. Dosłownie tak, jakby coś we mnie...

Nudne.

Myślę, że każdy szanujący się Polak powinien znać opowiadania Borowskiego, literaturę wojny i okupacji - naprawdę wstrząsa i otwiera oczy.

Takiej książce nie można wystawić oceny. Jedynie ewentualnie za styl, a to i tak tylko w odczuciu subiektywnym.

Opowiadania, które w niesamowicie potworny sposób wżerają się w pamięć człowieka. Ogrom wydarzeń, które dotknęły bohatera przytłacza i przeraża z każdą przewróconą stroną.

Dyskusje

• Lektury