Historia według Korwina 2

2014-01-01
2014-01-01
9788361935971
korwin-mikke historia

Dobra książka, równie wciągająca kontynuacja części pierwszej.

Dobra książka, równie wciągająca kontynuacja części pierwszej.

Bardzo fajna książka -pozwala rzucić okiem inaczej na historię, której nas uczyli w szkole. Bardzo polecam dla ludzi, którzy lubią myśleć, a nie są jedynie bezrefleksyjnymi jamochłonami kanapowymi

Obydwie części trzymają wysoki poziom merytoryczny, a całość jest pisana przyjemnym, prostym i całkiem często nieco zabawnym językiem.
I o ile książka składa się z ogromu artykułów w porywach do kilku stron i wydawać by się mogło, że trudno wybrać ten najlepszy, to moim zdecydowanym faworytem jest artykuł "Upadek i tryumf Imperium Zła" za który podnoszę ocenę o gwiazdkę.

Jeśli, drogi czytelniku, będziesz miał okazję do zakupienia tej książki ale zrezygnujesz, to puki masz ją w rękach przeczytaj uważnie te kilka kartek, bo Zło (nie bez powodu pisane wielką literą),częstokroć jest nie tam gdzie wydaje się być.
Po bolszewikach nastał Stalin który o ile był człowiekiem podłym i okrutnym to był na tyle świadomy aby pozbyć się tych którzy w Zło naprawdę wierzyli, podczas gdy sam uznawał się za jego wyznawce i głosiciela z powodów czysto pragmatycznych; takich jak władza ale i też po prostu przeżycie.
Aż cisną się na usta słowa Winstona Churchilla "Dyktator z całym swym zadufaniem tkwi w uścisku swej machiny partyjnej. Musi iść do przodu - nie może się cofnąć. Musi dać żer swym psom i dać im polować - lub zostać przez nie pożartym, jak starożytny Akteon. Wszechpotężny na zewnątrz - jest całkiem bezradny wewnątrz".
Tacy dyktatorzy są raczej karą za wyhodowanie potwora niż samym potworem, który jak ameba nie będzie wzrastał w nieskończoność lecz sam z siebie pęknie i rozlezie się po całym świecie.
Jeśli nie będziemy się sprzeciwiać Złu bardziej niż oni, wkrótce i nas opanuje.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Żeby dać się wciągnąć lekturze nie trzeba być znawcą historii ani polityki; wystarczy chęć poznania nowego, nieoczywistego spojrzenia na powszechnie znane tematy. Z Korwinem można się nie zgadzać, ale umiejętności pisarskich trudno mu odmówić.

Zbiór felietonów ciekawszy niż część pierwsza, polecam szczególnie ten o tłumaczeniu imion. Nadal podtrzymuję swoją opinię, że rozważania pana Janusza z historią są bardzo luźno powiązane. Moim zdaniem warto się zapoznać.

Podobnie jak część pierwsza - zbiór tekstów i felietonów autorstwa Janusza Korwina-Mikkego.
Cała twórczośc internetowego krula (sic!) obarczona jest założeniem, że czytelnik potrafi na chłodno, bez zbednego ładunku emocjonalnego prowadzić polemikę opartą na logice i argumentach.
W innym wypadku łatwo przypiąć tekstom łatkę "wypocin", a autorowi "oszłoma. Jeśli jednak traktować je jako swoistą rozprawę akademicko-logiczną - to całkiem przyjemna podróż po menadrach historii.

• Chcę kupić
  • 2016