Z jednym wyjątkiem

Okładka książki Z jednym wyjątkiem Katarzyna Puzyńska
Okładka książki Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lipowo (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Lipowo (tom 4)
Prószyński i S-ka
2015-06-16
2015-06-16
literatura polska

Niespodziewane zakończenie, pozostające dla mnie zagadką do końca. Coraz lepiej czyta mi się tą serię. Lubię wątki i postacie.

Do tej pory najslabsza czesc, za mocno przekombinowana, przez wiekszosc czasu bohaterowie non stop powtarzaja to samo.
I poza tym Klementyna Klopp- o rany, jak to zle napisana postac jest! Absolutnie irytujaca, mowiaca jak robot, na przemian biadoli albo o swojej starosci albo teresie... ilez mozna...

Bardzo dobry kryminał! Bardzo fajnie spędzony czas z bohaterami, których traktuję już jak dobry znajomych. To już czwarty tom sagi o Lipowie, ale Autorka trzyma wysoki poziom.

„Z jednym wyjątkiem” to już czwarty tom przygód bohaterów z Lipowa. W tym tomie ponownie wraca Klementyna Kopp, a śledztwo spycha na bok większość prywatnych spraw bohaterów – tak naprawdę wiemy tylko, co słychać u Daniela i Klementyny.

Książka trzyma poziom, interesuje, wciąga, ale dla mnie póki, co jest chyba najsłabszą częścią serii. Jest trochę za bardzo rozciągnięta, mamy bardzo dużo nowych bohaterów, więc czasem można się zgubić. Bardzo ciekawy motyw szachów – dla mnie, jako laika było to swego rodzaju źródło informacji. Jak zawsze świetne wstawki z przeszłości, które prowadzą do rozwiania zagadki.

Tak jak i w poprzednich tomach tak i tu fabuła jest prowadzona tak by czytelnik mógł próbować ją rozwiązać. Musze przyznać, że zakończenie było zaskakujące, ja, co prawda domyśliłam się większej jego części, (co też jest dla mnie swego rodzaju osiągnięciem),co nie zmienia faktu, że opowieść dostaje swój dobrze skonstruowany finał.

P.S. W tym tomie już nawet wieczne powtórzenia stopni i nazwisk postaci przestały mi przeszkadzać, co nie zmienia faktu, że targało mną przy każdym „Czekaj. Stop!” Klementyny.

Szach i mat. Rozwiązanie niespodziewane i o to w tej rozgrywce chodziło.

Szach i mat. Rozwiązanie niespodziewane i o to w tej rozgrywce chodziło.

Trochę za bardzo rozciągnięta, przez co wydaje mi się najsłabszą z serii do tej pory, jednak nadal trzyma poziom, a rozwiązania się nie domyślałam. Na pewno chętnie sięgnę po kolejne części Lipowa.

Fabuła i cała intryga bardzo ciekawie skonstruowana i do ostatnich stron nie wiemy kto zabija.
W tym tomie mamy do czynienia z mordercą, który w swoich czynach nawiązuje do rozgrywek szachowych i tatuuje ofiarom ruchy szachowe. Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp oraz zespół policjantów zarówno z Lipowa jak i Brodnicy starają się rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw, które swój początek mają w na pozór naturalnej śmierci starszej Pani...
Dużym plusem książki jest również to, jak to u Pużyńskiej zazwyczaj bywa, że poznajemy historię z różnych stron i perspektyw, gdyż jest opisywana przez różnych bohaterów. Dzięki temu mamy wgląd w myślenie mordercy, zarys historii, który doprowadził do tego co się dzieje i podejście do całej historii policjantów i ich tok rozumowania.
Co więcej, poza samym wątkiem kryminalnym, mamy w książce poruszany wątek obyczajowy co umożliwia bliższe poznanie głównych bohaterów, ich życia osobistego, traum i rozterek. W tym tomie zdecydowanie lepiej możemy poznać samą Klementynę.
Świetna seria i bardzo dobra kolejna część.

Oryginalny pomysł, jeśli chodzi o kwestię szachów.
Co jesteśmy w stanie zrobić, mając w pamięci dawne urazy naszych bliskich, o których dowiedzieliśmy się niedawno? Który sposób jest najlepszy, by osiągnąć wymarzony sukces w pracy? Czy faktycznie trzeba zostać przypartym do muru, by zabić? Jaką rolę odgrywa miłość w ludzkim życiu?

Filozofii w tekście nie ma, ale na każde z tych pytań znajdziemy w nim odpowiedź :)

Otwarte zakończenie – to jest to, co najbardziej mi się podoba w tej części!

Oryginalny pomysł, jeśli chodzi o kwestię szachów.

Filozofii w tekście nie ma, ale na każde...

Coraz bardziej podoba mi się ten cykl kryminałów. Każdy kolejny tom to odrębna bardzo ciekawie skonstruowana i napisana historia, ciekawość wzbudzają także dalsze losy głównych bohaterów. Zdecydowanie polecam!

I następna, bardzo dobrze skonstruowana i przemyślana fabuła z głównym wątkiem kryminalnym i akcją rozgrywającą się w Lipowie. Ciekawe postaci, które często bawią a zarazem intrygują. Bardzo dobrze się czyta.