Czy w piekle ptaki nadal śpiewają?

Okładka książki Czy w piekle ptaki nadal śpiewają? Horace Greasley
Okładka książki Czy w piekle ptaki nadal śpiewają?
Horace Greasley Wydawnictwo: Editio powieść historyczna
powieść historyczna
Do the Birds Still Sting inHell?
Editio
2015-01-01
2015-01-01
Olga Kwiecień

Horace Greasley "Czy w piekle ptaki nadal śpiewają?"

Zwierzenia, historia, II wojna światowa, romans.

Prawdziwa historia, opowiedziana po wielu latach.
Bohater opisuje w jakich warunkach żyli i jak byli traktowani.
Od początku myślał o ucieczce.

Kiedy zostali przeniesieni do innego obozu, ich warunki były trochę bardziej ludzkie, ale nadal ciężkie.
Jim poznał tam Rosę, w której się zakochał.
Uciekał z obozu aby się z nią spotykać, wiele razy. Wracając przynosił współwięźniom jedzenie oraz inne przydatne rzeczy. Nie raz korciło go, aby nie wracać. Nigdy nie przestał myśleć o ucieczce, planował ją bardzo dokładnie.

Wiele książek o tematyce wojennej czy obozowej napisano, wiele z nich już czytałam. Z całą pewnością jednak mogę stwierdzić, że takiej jeszcze nie.
Sposób w jaki jest opowiedziana, oraz to o czym opowiada zasługuje na to, żeby ją przeczytać.

Polecam.

Horace Greasley "Czy w piekle ptaki nadal śpiewają?"

Zwierzenia, historia, II wojna światowa, romans.

Prawdziwa historia, opowiedziana po wielu latach.
Horace zwany przez wszystkich Jim, w wieku dwudziestu lat z angielskim wojskiem, zostaje wysłany na front do Francji. Dosyć szybko jego dowódca poddaje siebie i oddział, i wszyscy zostają zabrani do obozu w Polsce....

"Pa­miętaj, jeśli się pod­dasz - to Twój wybór, a nie los. Masz wybór. Zawsze...."

"Naj­trud­niej zam­knąć trud­ny roz­dział nasze­go życia...bo ten piękny za­myka się niepos­trzeżenie i bezpowrotnie..."

Do bólu szczera, po męsku opowiedziana prawdziwa historia brytyjskiego żołnierza, Horace Greasley'a, którego zawierucha II wojny rzuca do obozów jenieckich w Polsce i na Czeskim Śląsku.
Horace wraz z licznym rodzeństwem, wśród kur i świń wiódł spokojne, niczym nie zmącone życie na farmie w Leicestershire. Ot, radosna egzystencja młodzik. Wszytko się nagle zmienia gdy 21-letni chłopak staje się żołnierzem. Zaczęła się wojna. Nie będzie spotkań z kumplami, ani pierwszych inicjacji seksualnych, choć nie, te już młody Horace ma za sobą z uwodzicielsko piękną Evą. Entuzjazm młodego żołnierza mija, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z okrucieństwem wojny. Czy Bóg rozumie po niemiecku? Przejdzie mu nie raz przez myśl, bo przecież naziści nie mogą czcić tego samego Boga i dopuszczać się tylu zbrodni.
Pędzony niczym stado bydła, w wielotygodniowym morderczym marszu do obozu, doświadcza koszmaru na jawie, który wysysa z niego wszystkie siły, podkopuje zdrowie i doprowadza na skraj śmierci głodowej. Czy można bardziej upodlić i pozbawić człowieczeństwa? "Bóg nie istnieje. Nie może istnieć." Horace opowiada o piekle obozów jenieckich, gdzie wraz ze współtowarzyszami niewoli będą myśleć o łatwej śmierci, chociażby od kuli by skończyć z cierpieniem i powolnym umieraniem, bo nadzieja na życie z każdym dniem będzie gasła. Totalne zezwierzęcenie i brak godności będzie popychać zagłodzonych i zawszonych mężczyzn do prób samobójczych i szaleństwa. W tym świecie, gdzie wszy, muchy i karaluchy zżerały ich żywcem, pojawi się uczucie, tak ogromne, że pokona strach, głód i horror dnia codziennego, przywraca nadzieję na życie.
Brutalna, momentami wulgarna, a przez to tak prawdziwa i do bólu szczera bo ludzka, opowieść oparta na wspomnieniach, będąca świadectwem prawdy tamtych czasów, pełna surrealistycznych obrazów przeżytych koszmarów.
Pokuszę się nawet by stwierdzić, że jest to erotyk wojenny, bo nie brak w niej licznych, pikantnych opisów miłosnych uniesień, ujętych po męsku, wszak to wspomnienia żołnierza, jedynych dobrych i pięknych chwil w tym barbarzyńskim świecie.
Czy w piekle ptaki nadal śpiewają? Nie, ale może zdarzyć się miłość. Piękna i czysta jak śpiew ptaków.

Przyznaję szczerze, że mam poważny problem z tą książką. Historia jest prawdziwa. Opowiada o brytyjskim młodym człowieku, który w wieku 21 lat zostaje powołany do wojska i w 1940 roku wysłany na front. Na tyle, na ile jest w stanie, dzielnie walczy podczas wojny. Niestety, bądź też stety, już na samym początku trafia do niewoli i przechodzi wielomiesięczne piekło.
Za sprawą jednego dzielnego mężczyzny, który poświęca swoje życie, obóz, w którym przebywa Horacy zostaje zamknięty i “chłopaki” trafiają do lepszego miejsce. O tyle lepszego, że nikt więcej nie umiera z głodu, a ludzi traktuje się jak ludzi. Mimo ciężkiej pracy, warunki pozwalają na w miarę normalne funkcjonowanie. W tym też obozie Horacy poznaje Różę, kobietę, która nie uważa się za Polkę a Ślązaczkę. Od tego momentu akcja się rozkręca i wątek miłosny nabiera takiego rozpędu, że powoli zaczyna przyćmiewać inne.

Mieszanka historii i wielkiej miłości.
Horacy opisuje piekło, z jakim jemu i jego współtowarzyszom przyszło się zmierzyć, gdzie śmierć od kuli była najłagodniejszą z możliwych. Odczłowieczenie, zniszczenie i pozbawienie ducha i godności, w połączeniu z zimnem i brakiem jedzenia doprowadzała ludzi do obłędu. I między tym wszystkim miłość, tak ogromna, której pozazdrościłby nie jeden. Samego seksu i opisów doznań jest tyle, że Gray wymięka.
Może i ja dziwna jestem, a może i trochę zazdrosna nawet xD Ale zupełnie na poważnie do tego podchodząc, nie spodziewałam się tego, przynajmniej nie w takiej formie. Jedno jest pewne- wszystkie na topie aŁtorki z tFUrczoscią erotyczną jako wątek główny, powinny brać przykład z Horacego i jego opisów seksów.

Na zakończenie wierszyk, który mnie urzekł wręcz:
“Rozcięcie to nigdy się nie goi, jednak jego dotykanie wciąż bardziej koi.
Możesz je mydłem szorować, możesz też użyć sody, lecz zawsze będzie pachnieć niczym ryba z wody”.

Na pewno jest to coś innego, z czym do tej pory miałam okazję się spotkać, dlatego też polecam. A co. Przekonajcie się sami, czy odpowiada wam taka forma przedstawienia historii. Historii opowiedzianej z perspektywy młodego mężczyzny, który mimo wszystko swoją postawą dawał nadzieje innym, dzięki czemu byli w stanie wierzyć w nadejście lepszego jutra.

Za sprawą...

Już dawno nie czytałam tak mocnej książki .
Horace Greasley spędził prawie pięć lat w obozie z winy starszego sierżanta który poddał cały oddział bez próby walki i bronienia się .
Ale Horace zwany Jim tak łatwo się nie podawał .Uciekał z obozu żeby spotkać się z ukochaną ,niejednokrotnie korciło go żeby tam już nie wrócić ,ale jednak wracał .Niesamowita historia i naprawdę warto sięgnąć po tę książkę ,gdyż ukazuje historię ze strony angielskiego żołnierza który przebywał najpierw w obozie w Forcie VIII Poznaniu ,potem zostali przeniesieni do obozu w Czeskim Śląsku .Ale ci dzielni chłopcy potrafili nawet radio zmontować i ukryć ,po to by poznać prawdę co tak naprawdę się dzieje .A wiadomości były przekazywane w papierosach.
Książka ta jest potwierdzeniem że żołnierze SS byli bezlitośni względem ludzi ,ale jest też potwierdzeniem na to że żołnierze armii czerwonej wcale nie byli lepsi a nawet jeszcze gorsi :-((( .

Z czystym sercem POLECAM!!!

Już dawno nie czytałam tak mocnej książki .

Wzruszająca książka o przeżyciach młodego człowieka, który chcąc nie chcąc został wcielony do angielskiej armii w czasach II Wojny Światowej. W zasadzie nie zdążył spędzić zbyt wiele czasu na polu bitwy, ponieważ został wzięty do niewoli przez Niemców.
W książce jest zawartych wiele wspomnień, pokazujących jak bardzo można się cieszyć z małych rzeczy, małych zwycięstw nad oprawcami, oraz jak daleko człowiek może się posunąć w imię miłości.

W mojej opinii jest to jedna z lepszych pozycji, opisująca w sposób momentami naprawdę drastyczny realia wojny (w końcu wojna taka już jest),bestialstwa ludzi, jak i funkcjonowania obozów jenieckich.

Prawdziwa historia człowieka,który stawił czoła nazistom .Wszystko z miłości do kobiety.Horace"Jim"Greasley żołnierz brytyjski,podczas walk we Francji,trafia do niewoli.W obozie jenieckim,przeżył pięć lat.Tam też, poznał dziewczynę Róże, w której się zakochał z wzajemnością.Polecam.

Historia naprawdę fajna ale dlaczego tam jest tyle wulgaryzmów. To torche odrzuca.

• II wojna światowa
  • Historyczna
  • Najgorętsze premiery A.D. 2015
  • Mam papierowe
  • Chcę przeczytać: biografie, literatura faktu
  • Wymienię na inne

Horace Greasley Czy w piekle ptaki nadal śpiewają? Zobacz więcej