Pamięć na zawołanie

Aha!
2014-01-01
2014-01-01
Marek Szurawski
nauka szybka nauka samorozwój mnemotechniki pamięć

Super książka, która dużo uczy. Plus taki, że można tą wiedzę wykorzystać w codziennym życiu. Bardzo polecam :)

Pomogła, polecam :)

Pomogła, polecam :)

Ciekawa książka. Muszę przyznać, że niektóre techniki naprawdę działają tylko trzeba ćwiczyć :)

Strasznie przestarzałe, oparte bardziej na domysłach niż na faktach twierdzenia. Wszystko co napisał Tony Buzan jest nieaktualne, a przede wszystkim błędne. O ile z pamięcią jest łatwiej, ponieważ więcej bodźców, jak rymowanki muzyczne pomagają zapamiętywać lepiej (znana jest i stosowana od 100 lat),podnoszenie poziomu koncentracji czy wzmacnianie pozytywnego nastawienia.

Ale jest to niczym nawet w porównaniu do tych starych metod nauczania matematyki, tm bardziej ze neurologia odpowiedziała już wyczerpująco na to zagadnienie, obalając m.in. mity o twórczej i analitycznej półkuli czy że mózg rozwija się do końca okresu dojrzewania, ba nawet można zacząć naukę gry na skrzypcach czy w szachy w wieku 50-60 lat. O ile nie ma się uszkodzonego słuchu, są też doskonałe programy do nauki gry w szachy, masa innych rzeczy.

Jednak z powodu książek Buzana ciągle powiela się te przestarzałe dogmaty. Ostatnio otrzymałem publikację "Techniki efektywnego uczenia się - J. Smolińska, Ł. Szychowski", a tam ciągle te same powielane bzdury. A to z portalu Matematycznego.

Ani słowa nie ma tam o Heurestycznej metodzie Georga Pòlya czy metodach rozwijających matematyczne atrybuty Waltera Warwicka Sawyera. Nie mówiąc już o najnowszych jeszcze eksperymentalnych programach opartych na Neuropsychologii, Neuroplastyczności.

Problemem jest również to ze temat zawłaszczyły sobie grupy New Age, parające się zawodowo szerzeniem głupoty. Rynek jest zalany informacjami - bzdurami. Przez co nie można znaleźć tych wartościowych metod.

Np. w jednym filmie dokumentalnym, eony temu. Pokazano metodę, która pobudzała ciało modzelowate (to spoiwo obu półkul, u kobiet większe, sprawność tego obszaru przyczynia się do polepszenia zdolności uczenia się, zapamiętywania aż po funkcje poznawcze). Te zwykłe ćw. koordynacyjne wykonywane 15 min, 2 razy dziennie, polegające na koordynacji ręce-wzrok, ręce-nogi, prawa ręka-lewa noga i na odwrót, plus trening równowagi (stymulacja błędnika w uszach) na tzw. okrągłej balance board. Eksperyment u 10 latki i 40 latka, po 6 miesiącach, wykazał znaczny wzrost umiejętności uczenia się, również usunął problemy z dysleksją a nawet poprawił się charakter pisma.

Niestety do dziś, nie dokopałem się właśnie do tych badań, choć znalazłem inne badania, identyczne dowodzące to samo, więc nie należy szukać w ezoteryce tych informacji, ale pod hasłem Neurologia.

Tony Buzan - już kiedy czytałem jego książki był nic nie wart, ale i tak nie miałem dostępu do czegokolwiek lepszego.

Książka nie powala,brzydko mówiąc.Autor podaje całą serię porad ZAPOMINAJĄC,że w tej masie można najzwyczajniej zapomnieć którą technikę się stosowało i jakim torem myślenia podążyło,co jest typowe dla naszego mózgu-zbędne informacje odrzuca.Poza tym zbyt wiele czasu zajęła by sama nauka technik,co w dzisiejszym świecie jest nie do zaakceptowania.

Baaardzo inspirująca i pomocna pozycja. Z całą pewnością pomoże każdemu kto tego chce. Jedyny jej minus to częste odesłania do innych pozycji Buzana. Denerwuje mnie skakanie z książki na książkę, bo nie po to kupuję coś by następnie inwestować w kolejny poradnik, który na dodatek nie jest jeszcze dostępny w polskim przekładzie. W tych momentach wychodziła pazerność autora - po co robić kompleksową pozycję, skoro można napisać zdawkowo, w kilku słowach, a następnie polecić np. "Rusz głową". Następna w kolejce jest "Naucz się uczyć". Zobaczę, co Leitner pisze o zapamiętywaniu.
Wyzwanie czytelnicze 2015: książka na twojej liście "muszę przeczytać".

PAMIĘĆ NA ZAWOŁANIE / TONY BUZAN

Tony Buzan to człowiek znany na całym świecie ze swoich metod twórczego wykorzystania umysłu. Jest pomysłodawcą Memoriady, czyli mistrzostw świata w zapamiętywaniu, a także współtwórcą Olimpiady Gier Umysłowych. Tego pana poznałam dzięki moim studiom, na których to właśnie zdobywałam wiedzę na temat możliwości naszego intelektu i różnorodnych mnemotechnik, które mogą nam pomóc w zapamiętywaniu. A że od zawsze uwielbiałam programy z zagadkami umysłowymi, optycznymi, matematycznymi czy logicznymi, a od jakiegoś czasu zaczęłam posługiwać się pałacem myśli niczym BBC’owski Sherlock stwierdziłam, że do książek Buzana zajrzę z przyjemnością.

Pamięć na zawołanie to jedna z książek z serii The Mind Set, czyli Zestaw Dla Umysłu, dzięki której nauczysz się, jak zapamiętywać listy zakupów, numery telefonów czy daty panowania poszczególnych królów Polski. Ten poradnik pomoże Ci rozwinąć wyobraźnię, a także podsunie ciekawe sposoby na ułatwienie nauki w szkole. Autor zaserwuje Ci zagadku i testy sprawdzające pamięć i pokaże wspaniałe metody ich rozwiązania. To pozycja, którą, po jej ukończeniu, możesz przerobić jeszcze raz i przekonać się, jak poprawiły się Twoje wyniki.

Tony Buzan zaprezentuje nam łańcuchową metodę skojarzeń, podstawniki liczbowe, rymy, mapy myśli, zakładki obrazkowe czy rzymski pokój. Te mnemotechniki są naprawdę łatwe, proste i przyjemne. Autor niczego nam nie narzuca, a pozwala na własną interpretację i przełożenie danych z dowolnego przedmiotu szkolnego na to, co najłatwiej nam się przyswaja. Wystarczy, że będziemy stosować te metody przy materiale szkolnym i piątki macie jak w banku, bez żmudnego wkuwania na pamięć dat.

Nawet nie wyobrażacie sobie, jak łatwo jest zapamiętać w kolejności ciąg 30 słów. Jak banalne jest zapamiętanie czternastocyfrowego numeru i jak niewiele potrzeba, byśmy, po pokazaniu nam zdjęć 100 osób, byli w stanie podać imię i nazwisko każdego z nich. Nie patrzcie na mnie jak na superbohatera, który urwał się z komiksów Marvela. Nasz mózg naprawdę jest do tego zdolny, niezależnie od wieku. Wystarczy mu tylko pokazać, jak powinien działać, kilka razy poćwiczyć i dać mu się wykazać.

Takie ćwiczenia nie bolą i wiem to z własnego doświadczenia. Wystarczy, jadąc autobusem, próbować przełożyć poznane w książce mnemotechniki na, np. numery rejestracyjne mijanych samochodów. Mogę się założyć, że po powrocie do domu będziecie w stanie odtworzyć te dane na nowo. A nawet tydzień później. A skoro dacie radę z numerami rejestracyjnymi, to datę II wojny światowej też zapamiętacie.

Jeżeli chcecie usprawnić efektywność swojej pracy umysłowej, to jak najbardziej polecam Pamięć na zawołanie. To nie książka spisana typowo naukowym czy medycznym językiem. Autor w prosty sposób, na przykładzie cyferek, obrazków, figur geometrycznych i skojarzeń pomoże poprawić Waszą pamięć. A to może Wam pomóc zarówno w szkole, w ogarnianiu całego materiału (metoda sprawdzona przeze mnie),a także na co dzień, do zapamiętania chociażby długiej listy zakupów.

Pamięć na zawołanie
Zestaw dla umysłu
Tony Buzan
Marek Szurawski
Wydawnictwo Aha!
BBC
204 strony
2014

Recenzja napisana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Aha!

PAMIĘĆ NA ZAWOŁANIE / TONY BUZAN

Książka wybitna! No, do pewnego sensu. Wybitnym pisarzem Buzan nie jest, ale przedstawiane przez niego techniki oraz sposób, w jaki je przedstawia, są po prostu genialne. Potwierdza to moja średnia na studiach po zastosowaniu prostych technik i wielkie oczy z mordem w źrenicach od innych studentów, którzy nie mogli uwierzyć, że ucząc się pół godziny dizennie mogłem taką średnią wyrobić.

Jak dla mnie to recenzja tej książki sama w sobie. Ta lektura po prostu uczy.

Dobra książka, dobrego autora, który zamieścił w niej dobre techniki, z których każdy jest w stanie skorzystać i wybrać coś dla siebie. Wiadomo, że nie ze wszystkiego się skorzysta, bo jest tego dosyć sporo ale wszystkich technik można spróbować a później wybrać to, co okazało się najbardziej skuteczne.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Poradniki
  • Mózg

Dodaj cytat z książki Pamięć na zawołanie