Macedonia i Medycyna

Okładka książki Macedonia i Medycyna Ryszard Bilski, Emilia Kotewska-Avramčeva
Okładka książki Macedonia i Medycyna
Ryszard BilskiEmilia Kotewska-Avramčeva Wydawnictwo: Towarzystwo Polsko-Macedońskie reportaż
191 str. 3 godz. 11 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Towarzystwo Polsko-Macedońskie
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
191
Czas czytania
3 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363423032
Tagi:
Macedonia Bałkany podróże przewodniki turystyka
Średnia ocen

4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
35

Na półkach: , , ,

„Macedonia i Medycyna” to bardzo specyficzna książka. Niespecjalnie lubię określenie „specyficzny”, ale w tym wypadku będzie ono jak najbardziej na miejscu, ponieważ książka nie daje się zaklasyfikować do jakiegokolwiek gatunku. A mimo to, a może właśnie dlatego jest dość ciekawa. Nie wiemy zupełnie czy na kolejnej kartce trafimy na fragment reportażu, autobiografii współautorki i jej rodziny, czy może dla odmiany wylosujemy mini przewodnik po wyjątkowych miejscach i smakach Macedonii…

Ale od początku – myślę, że pierwotnym zamiarem autorów było skupienie się na macedońskich korzeniach i niezwykłych dziejach imigracyjnych rodziny Pani Emilii – współautorki, której ojciec – Macedończyk Egejski, jako młody człowiek z partyzanckim życiorysem, w środku greckiej zawieruchy po drugiej wojnie światowej, po licznych prześladowaniach i z wiszącym nad nim wyrokiem śmierci (który nieuchronnie zostałby wykonany w razie ujęcia w kraju) jakimś cudem zdołał dostać się na statek z ocalałymi partyzantami greckimi i macedońskimi i dotarł do Polski.

Ten pierwotny zamiar, zapewne z uwagi na wielość wątków, które pojawiały się w trakcie powstawania książki, nie do końca się powiódł. Ale to dobrze, bo w ten sposób książka przybliża niewtajemniczonemu czytelnikowi poplątane losy Macedonii (kraju) i Macedonii (regionu),które po formalnie zakończonej II wojnie światowej, dalej trwały w stanie wojny, nawet bardziej krwawej i bratobójczej.

I tu, uwaga! ciekawostka. Pierwszego konia z rzędem temu, kto wiedział, że po II wojnie światowej na wyspie Wolin istniał tajny szpital wojskowy, który przyjmował i leczył rannych partyzantów z tamtego regionu. Drugiego konia z rzędem temu, kto wiedział jak wielką rolę odegrała Polska pod koniec lat czterdziestych, przyjmując pod swój dach ocalałych w podobnych okolicznościach zarówno bojowników jak i dzieci z ogarniętej wojną domową Grecji oraz jak wielu z uchodźców zostało później półoficjalnie zasymilowanych z naszym społeczeństwem, mimo licznych również półoficjalnych sprzeciwów władz greckich.

W międzyczasie w fabułę tej niezbyt obszernej książki wplecione zostają wątki kariery lekarskiej Pani Emilii w Polsce, dowiadujemy się również sporo o działalności Towarzystwa Polsko-Macedońskiego, poznajemy ciekawe zakątki Macedonii i możemy nawet spróbować macedońskiego burka przyrządzonego na milion sposobów.

Naprawdę specyficzny „patchwork”.

„Macedonia i Medycyna” to bardzo specyficzna książka. Niespecjalnie lubię określenie „specyficzny”, ale w tym wypadku będzie ono jak najbardziej na miejscu, ponieważ książka nie daje się zaklasyfikować do jakiegokolwiek gatunku. A mimo to, a może właśnie dlatego jest dość ciekawa. Nie wiemy zupełnie czy na kolejnej kartce trafimy na fragment reportażu, autobiografii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • 2015
    1
  • Bałkany
    1
  • Bałkańskie i o Bałkanach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Macedonia i Medycyna


Podobne książki

Przeczytaj także