Abecadło wolnych dzieci

2015-02-23
1989-01-01
28 min.
bajki legendy

Może w czasie, w którym została napisana (1926 rok) przedstawiała sobą zupełnie inną wartość.

Zupełnie niedzisiejsze podejście do wychowania patriotycznego. Książeczka skupia się jedynie na działaniach militarnych i postaciach związanych z wojnami. Pośród postaci zasłużonych dla Polski nie ma ani jednej kobiety.

"Abecadło wolnych dzieci" to wierszowana historia Polski napisana w 1926 roku przez Artura Franciszka Oppmana (o pseudonimie Or-Ot). Ta kilkunastostronicowa książeczka ma za zadanie przybliżyć dzieciom dzieje naszego kraju - niemal od początku do końca - a dorosłym przypomnieć niektóre fakty z przeszłości.

Artur Oppman (1867-1931) wydawał mi się obcym całkowicie autorem, a jednak! Ten polski poeta okresu Młodej Polski powinien być nam wszystkim znany ze słynnych bajek i legend warszawskich, o Kocie w butach, Bazyliszku czy Złotej Kaczce.

Na każdej stronie znajdziemy literkę zgodną z alfabetem, do której przypisany został pewien przedmiot, zwierzę bądź człowiek - coś ważnego i charakterystycznego dla naszego kraju. Pod spodem macie zestawienie liter - jednakże, by zrozumieć, co dokładnie każda z nich oznacza dla naszej ojczyzny musicie sięgnąć po książkę:[...]

Książeczka została (jak zawsze) pięknie wydana. Została opatrzona twardą oprawą oraz grubymi kartkami. Na każdej ze stron znajdzie się obrazek na białym tle przygotowany przez Andrzeja Graniaka. Sądzę, że nawet cena jest naprawdę korzystna, by zakupić, a następnie chwalić się "Abecadłem wolnych dzieci" w biblioteczce swoich dzieci.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć? Moim zdaniem "Abecadło wolnych dzieci" Artura Oppmana to bardzo ciekawy prezent dla młodych Polaków. Książka będzie nieustannie przypominała o tym, że możemy być naprawdę dumni z tego, iż urodziliśmy się właśnie w tym nadwiślańskim kraju!

Artur Oppman (1867-1931) wydawał mi się obcym całkowicie autorem,...

W 1926 roku Artur Oppman (pseudonim Or-Ot) napisał wierszowaną historię Polski. Kolejne wydanie "Abecadła wolnych dzieci" pojawiło się właśnie na rynku. Czy młodopolska poezja jest w stanie nadal zauroczyć i przekazać ważne, patriotyczne wartości? Jak odbiera współczesny czytelnik tę wierszowaną historię, w której – z logicznych powodów – ani słowem nie wspomina się o bohaterach walczących o Westerplatte i Monte Cassino?
Jako dorosły człowiek i dosyć dojrzały czytelnik przyznaję, że "Abecadło..." zrobiło na mnie wrażenie. Nie potrafię powiedzieć, jak będą je odbierać dzieci, choć myślę, że niedługie wiersze powinny im się spodobać. Zarówno młode pokolenie, jak i czytelnicy starsi docenią rytmikę i przyjemny ton poezji Oppmana. Niebagatelną rolę odgrywa również aspekt edukacyjny, który był przecież głównym powodem do stworzenia tego niedużego "elementarza o polskich dziejach". Na stronach "Abecadła..." przewiną się m.in. król Władysław Łokietek, Napoleon Bonaparte, książę Józef Poniatowski, Jan Henryk Dąbrowski. Są też wiersze o ułanach, o polskim Białym Orle i o bitwie pod Racławicami. Jakby tego było mało, nawet o Raszynie Oppman wspomina (pod literą J, sprawdźcie sami). Przyznam bez bicia, że choć historia jest moją pasją od małego, to znalazłam w "Abecadle..." fragmenty, które wzbudziły we mnie zainteresowanie. Zanim zacznę czytać te wiersze dzieciom, najpierw dokładnie się im przyjrzę i uzupełnię swoją wiedzę, szczególnie że Poeta przynajmniej raz doradza, by dopytać o szczegóły historyczne... mamę.
Każdy wiersz ma trochę inną rytmikę, choć wszystkie są czterozwrotkowcami. Spodobała mi się ta różnorodność. Dzięki niej nie ma monotonności, a to jest dość istotne, jeśli zamierza się z tą książką zapoznawać dzieci, co przecież jest chyba głównym założeniem.
Przypadła mi do gustu również oprawa graficzna książki. Współczesne ilustracje wykonane przez Andrzeja Graniaka będą znacznie bliższe młodemu pokoleniu niż te wykonane dawniej przez Bogdana Nowakowskiego (choć mam do nich słabość – chyba dlatego, że pamiętam je z z dzieciństwa),co może dodatkowo zachęcić je do lektury i poznawania polskiej historii. Mam tylko jedno zastrzeżenie – dlaczego przy haśle Warszawa przedstawiono koszmarny Stadion Narodowy zamiast choćby Łazienek, czy pomnika Syrenki? Nie pojmę do końca życia.
Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na grubym kartach. Naprawdę warto ją mieć i się z nią zapoznać.
Dzisiaj krótko, ponieważ trudno mi napisać więcej o 24-stronicowej pozycji.

Recenzja pochodzi z bloga Dune Fairytales (http://dune-fairytales.blogspot.com/)

• Różne
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Dzieci: do zdobycia
  • Dzieciństwo/Młodość/Lektury
  • Dzieciństwo
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Abecadło wolnych dzieci