Abecadło wolnych dzieci

Okładka książki Abecadło wolnych dzieci Artur Oppman
Okładka książki Abecadło wolnych dzieci
Artur Oppman Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
28 str. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2015-02-23
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
28
Czas czytania
28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377855669
Tagi:
bajki legendy
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
439
101

Na półkach:

Może w czasie, w którym została napisana (1926 rok) przedstawiała sobą zupełnie inną wartość.

Zupełnie niedzisiejsze podejście do wychowania patriotycznego. Książeczka skupia się jedynie na działaniach militarnych i postaciach związanych z wojnami. Pośród postaci zasłużonych dla Polski nie ma ani jednej kobiety.

Może w czasie, w którym została napisana (1926 rok) przedstawiała sobą zupełnie inną wartość.

Zupełnie niedzisiejsze podejście do wychowania patriotycznego. Książeczka skupia się jedynie na działaniach militarnych i postaciach związanych z wojnami. Pośród postaci zasłużonych dla Polski nie ma ani jednej kobiety.

Pokaż mimo to

avatar
856
832

Na półkach: , , , ,

"Abecadło wolnych dzieci" to wierszowana historia Polski napisana w 1926 roku przez Artura Franciszka Oppmana (o pseudonimie Or-Ot). Ta kilkunastostronicowa książeczka ma za zadanie przybliżyć dzieciom dzieje naszego kraju - niemal od początku do końca - a dorosłym przypomnieć niektóre fakty z przeszłości.

Artur Oppman (1867-1931) wydawał mi się obcym całkowicie autorem, a jednak! Ten polski poeta okresu Młodej Polski powinien być nam wszystkim znany ze słynnych bajek i legend warszawskich, o Kocie w butach, Bazyliszku czy Złotej Kaczce.

Na każdej stronie znajdziemy literkę zgodną z alfabetem, do której przypisany został pewien przedmiot, zwierzę bądź człowiek - coś ważnego i charakterystycznego dla naszego kraju. Pod spodem macie zestawienie liter - jednakże, by zrozumieć, co dokładnie każda z nich oznacza dla naszej ojczyzny musicie sięgnąć po książkę:[...]

Książeczka została (jak zawsze) pięknie wydana. Została opatrzona twardą oprawą oraz grubymi kartkami. Na każdej ze stron znajdzie się obrazek na białym tle przygotowany przez Andrzeja Graniaka. Sądzę, że nawet cena jest naprawdę korzystna, by zakupić, a następnie chwalić się "Abecadłem wolnych dzieci" w biblioteczce swoich dzieci.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć? Moim zdaniem "Abecadło wolnych dzieci" Artura Oppmana to bardzo ciekawy prezent dla młodych Polaków. Książka będzie nieustannie przypominała o tym, że możemy być naprawdę dumni z tego, iż urodziliśmy się właśnie w tym nadwiślańskim kraju!

http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2015/04/abecado-wolnych-dzieci-or-ot-artur.html

"Abecadło wolnych dzieci" to wierszowana historia Polski napisana w 1926 roku przez Artura Franciszka Oppmana (o pseudonimie Or-Ot). Ta kilkunastostronicowa książeczka ma za zadanie przybliżyć dzieciom dzieje naszego kraju - niemal od początku do końca - a dorosłym przypomnieć niektóre fakty z przeszłości.

Artur Oppman (1867-1931) wydawał mi się obcym całkowicie autorem,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
148
128

Na półkach:

W 1926 roku Artur Oppman (pseudonim Or-Ot) napisał wierszowaną historię Polski. Kolejne wydanie "Abecadła wolnych dzieci" pojawiło się właśnie na rynku. Czy młodopolska poezja jest w stanie nadal zauroczyć i przekazać ważne, patriotyczne wartości? Jak odbiera współczesny czytelnik tę wierszowaną historię, w której – z logicznych powodów – ani słowem nie wspomina się o bohaterach walczących o Westerplatte i Monte Cassino?
Jako dorosły człowiek i dosyć dojrzały czytelnik przyznaję, że "Abecadło..." zrobiło na mnie wrażenie. Nie potrafię powiedzieć, jak będą je odbierać dzieci, choć myślę, że niedługie wiersze powinny im się spodobać. Zarówno młode pokolenie, jak i czytelnicy starsi docenią rytmikę i przyjemny ton poezji Oppmana. Niebagatelną rolę odgrywa również aspekt edukacyjny, który był przecież głównym powodem do stworzenia tego niedużego "elementarza o polskich dziejach". Na stronach "Abecadła..." przewiną się m.in. król Władysław Łokietek, Napoleon Bonaparte, książę Józef Poniatowski, Jan Henryk Dąbrowski. Są też wiersze o ułanach, o polskim Białym Orle i o bitwie pod Racławicami. Jakby tego było mało, nawet o Raszynie Oppman wspomina (pod literą J, sprawdźcie sami). Przyznam bez bicia, że choć historia jest moją pasją od małego, to znalazłam w "Abecadle..." fragmenty, które wzbudziły we mnie zainteresowanie. Zanim zacznę czytać te wiersze dzieciom, najpierw dokładnie się im przyjrzę i uzupełnię swoją wiedzę, szczególnie że Poeta przynajmniej raz doradza, by dopytać o szczegóły historyczne... mamę.
Każdy wiersz ma trochę inną rytmikę, choć wszystkie są czterozwrotkowcami. Spodobała mi się ta różnorodność. Dzięki niej nie ma monotonności, a to jest dość istotne, jeśli zamierza się z tą książką zapoznawać dzieci, co przecież jest chyba głównym założeniem.
Przypadła mi do gustu również oprawa graficzna książki. Współczesne ilustracje wykonane przez Andrzeja Graniaka będą znacznie bliższe młodemu pokoleniu niż te wykonane dawniej przez Bogdana Nowakowskiego (choć mam do nich słabość – chyba dlatego, że pamiętam je z z dzieciństwa),co może dodatkowo zachęcić je do lektury i poznawania polskiej historii. Mam tylko jedno zastrzeżenie – dlaczego przy haśle Warszawa przedstawiono koszmarny Stadion Narodowy zamiast choćby Łazienek, czy pomnika Syrenki? Nie pojmę do końca życia.
Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na grubym kartach. Naprawdę warto ją mieć i się z nią zapoznać.
Dzisiaj krótko, ponieważ trudno mi napisać więcej o 24-stronicowej pozycji.

Recenzja pochodzi z bloga Dune Fairytales (http://dune-fairytales.blogspot.com/)

W 1926 roku Artur Oppman (pseudonim Or-Ot) napisał wierszowaną historię Polski. Kolejne wydanie "Abecadła wolnych dzieci" pojawiło się właśnie na rynku. Czy młodopolska poezja jest w stanie nadal zauroczyć i przekazać ważne, patriotyczne wartości? Jak odbiera współczesny czytelnik tę wierszowaną historię, w której – z logicznych powodów – ani słowem nie wspomina się o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Różne
    1
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
    1
  • Dzieci: do zdobycia
    1
  • Dzieciństwo/Młodość/Lektury
    1
  • Dzieciństwo
    1
  • Dziecięce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Abecadło wolnych dzieci


Podobne książki

Przeczytaj także