rozwińzwiń

Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej

Okładka książki Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej Kenneth Pennington
Okładka książki Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej
Kenneth Pennington Wydawnictwo: Seria: Biblioteka Humanisty historia
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Humanisty
Tytuł oryginału:
The Prince and the Law 1200-1600: Sovereignty and Rights in the Western Legal Tradition
Wydawnictwo:
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323509745
Tłumacz:
Anna Pysiak
Tagi:
historia historia prawa średniowiecze nowożytność monarchia władza legalizm
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
154
90

Na półkach:

Książka charakteryzująca się rzadką skrupulatnością. Autor korzysta ze średniowiecznych tekstów, każdy fragment łaciński, oprócz tłumaczenia, przedstawiony jest w oryginalne. Dlatego wydanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób wnikliwych i naukowców.
Jej pożyteczność dla każdej osoby zajmującej się prawem procesowym i historią myśli prawnej i politycznej jest niepodważalna. Pennington prezentuje różne problemy z średniowiecznej teorii prawa państwowego, których próżno szukać w większości dostępnych opracowań. Pozycja ta jest też bardzo pouczająca dla osób interesujących się problemem "wyjątku w prawie" - zob. opisywana w książce problematyka potestas ordinata i potestas absoluta.
Dla mnie (fundamentalne) przesłania płynące z książki są dwa. Pierwsze, nieśmiałe przesłane brzmi: "prawa człowieka" rozumiane jako zbiór pewnych prawno-naturalnych uprawnień każdego człowieka czy obywatela (to rozróżnienie nie jest tutaj w ogóle podejmowane) nie są wcale owocem liberalizmu i demokratyzmu. Świadczy o tym doktryna średniowiecznych jurystów. Po drugie, suwerenność w średniowieczu, nowożytności i współczesności nie jest niczym nieograniczona. Wynika to z bardziej wnikliwej analizy dzieł jurystów, a także zdroworozsądkowego zapytania: czy suwerenne ciało polityczne może nakazać wszystkim pierworodnym synom poślubić swe matki?
Podsumowując - pozycja ta jest wspaniała i polecam ją każdemu, kto szuka dobrej lektury na temat władzy, prawa, suwerenności lub polityki. Jedyny "minus" to może zbyt rozwlekła refleksja na temat "prawa do bycia wysłuchanym".

Książka charakteryzująca się rzadką skrupulatnością. Autor korzysta ze średniowiecznych tekstów, każdy fragment łaciński, oprócz tłumaczenia, przedstawiony jest w oryginalne. Dlatego wydanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób wnikliwych i naukowców.
Jej pożyteczność dla każdej osoby zajmującej się prawem procesowym i historią myśli prawnej i politycznej jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
839
826

Na półkach: , ,

Czy książę podlega prawom? Od kiedy król jest cesarzem we własnym królestwie? Jaki jest fundament władzy, co stoi za prawem poza wolą księcia?
Cała książka skupia się wokół tych zagadnień. Jest bardzo mocno naukowa, na pewno świetna dla teoretyków prawa i osób zakochanych w średniowieczu. Choć bywam jednym i drugim to miejscami mnie nużyła, tak że zdarzało mi się czytać co dwie strony. Niemniej jednak to solidna i dobrze udokumentowana praca naukowa, ale tylko dla odważnych.

Czy książę podlega prawom? Od kiedy król jest cesarzem we własnym królestwie? Jaki jest fundament władzy, co stoi za prawem poza wolą księcia?
Cała książka skupia się wokół tych zagadnień. Jest bardzo mocno naukowa, na pewno świetna dla teoretyków prawa i osób zakochanych w średniowieczu. Choć bywam jednym i drugim to miejscami mnie nużyła, tak że zdarzało mi się czytać co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    4
  • Historia
    2
  • Eikon ena
    1
  • Myśl polityczna
    1
  • Przekrojowe, syntezy, różne
    1
  • Pdf
    1
  • W moich zbiorach
    1
  • średniowiecze
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne