Okładka książki Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej Kenneth Pennington
Kenneth Pennington Wydawnictwo: Seria: Biblioteka Humanisty historia
historia
Biblioteka Humanisty
The Prince and the Law 1200-1600: Sovereignty and Rights in the Western Legal Tradition
2012-01-01
2012-01-01
Anna Pysiak
historia historia prawa średniowiecze nowożytność monarchia władza legalizm

Książka charakteryzująca się rzadką skrupulatnością. Autor korzysta ze średniowiecznych tekstów, każdy fragment łaciński, oprócz tłumaczenia, przedstawiony jest w oryginalne. Dlatego wydanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób wnikliwych i naukowców.
Jej pożyteczność dla każdej osoby zajmującej się prawem procesowym i historią myśli prawnej i politycznej jest niepodważalna. Pennington prezentuje różne problemy z średniowiecznej teorii prawa państwowego, których próżno szukać w większości dostępnych opracowań. Pozycja ta jest też bardzo pouczająca dla osób interesujących się problemem "wyjątku w prawie" - zob. opisywana w książce problematyka potestas ordinata i potestas absoluta.
Dla mnie (fundamentalne) przesłania płynące z książki są dwa. Pierwsze, nieśmiałe przesłane brzmi: "prawa człowieka" rozumiane jako zbiór pewnych prawno-naturalnych uprawnień każdego człowieka czy obywatela (to rozróżnienie nie jest tutaj w ogóle podejmowane) nie są wcale owocem liberalizmu i demokratyzmu. Świadczy o tym doktryna średniowiecznych jurystów. Po drugie, suwerenność w średniowieczu, nowożytności i współczesności nie jest niczym nieograniczona. Wynika to z bardziej wnikliwej analizy dzieł jurystów, a także zdroworozsądkowego zapytania: czy suwerenne ciało polityczne może nakazać wszystkim pierworodnym synom poślubić swe matki?
Podsumowując - pozycja ta jest wspaniała i polecam ją każdemu, kto szuka dobrej lektury na temat władzy, prawa, suwerenności lub polityki. Jedyny "minus" to może zbyt rozwlekła refleksja na temat "prawa do bycia wysłuchanym".

Czy książę podlega prawom? Od kiedy król jest cesarzem we własnym królestwie? Jaki jest fundament władzy, co stoi za prawem poza wolą księcia?
Cała książka skupia się wokół tych zagadnień. Jest bardzo mocno naukowa, na pewno świetna dla teoretyków prawa i osób zakochanych w średniowieczu. Choć bywam jednym i drugim to miejscami mnie nużyła, tak że zdarzało mi się czytać co dwie strony. Niemniej jednak to solidna i dobrze udokumentowana praca naukowa, ale tylko dla odważnych.

• Eikon ena
  • Myśl polityczna