W cieniu tyrana

2014-01-01
2014-01-01
stalinizm powieść współczesna wojna

Chyba jednak nie są to moje klimaty 
Zachęcił mnie opis, w którym czytamy, że "W cieniu tyrana" to świetnie skonstruowana powieść opisująca losy przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk próbujących odnaleźć się w nowej, powojennej Polsce. Ktoś napisał też w swojej opinii, że "W cieniu tyrana" to napisana z rozmachem, wielowątkowa powieść.
Tylko że w zderzenie z fabułą ta zachęta okazała się pewnym rozczarowaniem. Dla mnie powieść Stanisława Załuskiego to przyciężki obraz ludzkich losów – nierzadko osnutych na rozczarowaniu i tragedii – z którymi bohaterom przychodzi się zmierzyć w powojennej rzeczywistości, kiedy to dotychczas wyznawane wartości zderzają się z NOWYM.

Chyba jednak nie są to moje klimaty 
Tylko że w zderzenie z fabułą...

To obszerna powieść o pierwszych powojennych latach w Polsce. Ten ponury czas (lata 1945-50) autor opisuje na przykładzie losów kilku ziemiańskich rodzin.
Budowanie nowego ustroju politycznego i przyspieszony awans społeczny setek tysięcy Polaków wywodzących się z biednych rodzin chłopskich i robotniczych zbiega się w czasie z dziejową tragedią ludzi uznanych przez nową władzę za "wrogów ludu".
Wszyscy w majestacie nowego prawa są wyrzucani ze swoich domostw i posiadłości, w których ich kolejne pokolenia żyły od wieków. Tracą nie tylko majątki, ale i wolność, a czasem życie, w końcu odbierana jest im nawet nadzieja.
Dla tych ludzi, którzy pielęgnując narodową kulturę i tradycję przetrwali najczarniejszy okres polskiej historii od zaborów po okupację, jest to sytuacja, w której niezwykle trudno im się odnaleźć. Dlatego również ich postawy wobec nowych wyzwań są skrajnie różne.
I o tym wszystkim jest ta książka, która na przemian wzrusza i porusza. Zwłaszcza, że to przecież nasza tak bardzo nieodległa historia.
Warto przeczytać.

"W cieniu tyrana" to napisana z rozmachem, wielowątkowa powieść, której akcja zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, a kończy w roku 1950.

Bohaterami są przede wszystkim przedwojenni ziemianie, uznani przez komunistyczny system za wrogów ludu i imperialistów. W rzeczywistości to pozbawieni majątku ludzie, którzy przeżywają osobiste tragedie i rozczarowania. Większość próbuje odnaleźć się w nowym świecie, jednak nie jest to łatwe, gdy chce się jednocześnie zachować wierność tradycji, honor i wewnętrzną wolność.
Losy tych postaci są ściśle powiązane z karierami aparatczyków i twardogłowych komuchów. Część z nich pada ofiarami wybujałych oczekiwań i ambicji, część zostaje pożarta przez stalinowski system, część ma się świetnie - czyli samo życie.

Mimo tego podziału bohaterów nie są oni jednoznaczni. Ich wybory i dylematy nie są łatwe i niejednokrotnie zaskakują czytelnika.
Losy ludzi są tu zawiłe, czasem o przyszłości decydują przypadki, czasem długo snute plany, czasem podjęte pod wpływem impulsu decyzje...
Wszyscy wpisani są w wielką historię; to ona najczęściej wpływa na codzienne życie szarych obywateli i stojących na świeczniku oficjeli.

Oprócz tematyki społecznej, politycznej i patriotycznej mamy tu wątki miłosne, które bardzo ożywiają akcję.

Całość czyta się jednym tchem, gdyż losy bohaterów są niesamowicie wciągające. Jednym się kibicuje, innych się nie znosi; właściwie każda postać, nawet epizodyczna budzi jakieś emocje.

Na uwagę na pewno zasługują literacki styl i bogaty język.
Jedyne zastrzeżenie mam do niektórych fragmentów - zwykle to początki rozdziałów, gdy narracja jest trzecioosobowa i trzeba przeczytać nieraz stronę czy dwie, by jednoznacznie stwierdzić, kim konkretnie jest "on" lub "ona.

• Ebooki
  • Biblioteczka domowa III