Demokracja. Przepraszamy za usterki

Okładka książki Demokracja. Przepraszamy za usterki Iwan Krastew
Okładka książki Demokracja. Przepraszamy za usterki
Iwan Krastew Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 56) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria Krytyki Politycznej (tom 56)
Krytyka Polityczna
2015-01-16
2015-01-16
Michał Sutowski
demokracja

Bardzo interesujące są refleksje autora nad zjawiskami, które się dzieją obecnie. Pokazuje ich źródła, a także wskazuje, co
trzeba zrobić.

trzeba zrobić.

Autor, poza pobieżnym opisem wybranych protestów drugiej dekady XXI wieku, zwraca uwagę na istotny aspekt ich przyczynowości i znaczenia. Wszystkie te akcje mają cechy zarówno wspólne, jak i skrajnie je odróżniające, co jednak wskazuje na pewien trend, który przypuszczalnie mocno zarysuje się w historii. Oddolny charakter protestów, ich ideowa pustka oraz głośno akcentowana apolityczność są nowym narzędziem kontrolowania poczynań rządzących. Ludzie zbuntowani, obrażeni na status quo, według autora, nie chcą zastępować rządu kimś innym, lecz próbują w pokojowy (jak dalece się da) sposób rozliczać go bądź też ograniczać jego zapędy.

Skoro KP, to i też niestety narracja momentami antykapitalistyczna. Wiara w rewolucję, która obali kapitalizm (i oczywiście niechcący zastąpi go centralnym planowaniem jakiś politycznych elit),nadal trwa w najlepsze w umysłach wielu intelektualistów. Jednak pomijając ten mały defekt, książka jest ciekawym studium przypadku i wskazuje na jedną, wyjątkowo pesymistyczną prawidłowość. Mianowicie siła buntu niezadowolonych z posunięć władzy, jakiekolwiek by te posunięcia nie były, zawsze negatywnie odbija się na wizerunku i stabilności wewnętrznej kraju. Oznacza to nie mniej nie więcej hamulec wdrażania koniecznych reform uzdrawiających ciężko schorowaną gospodarkę, czego przykładem może być Grecja.

Podsumowując, jest to kolejna książka wydana przez Krytykę polityczną, która pokazuje, jak dobrze wydawnictwo przykłada się do jakości wydawanych przez siebie tytułów, i oczywiście z narracją wpisującą się w lewicową doktrynę.

Demokracja jakiej nie znacie. Ale właśnie ją poznajecie ;)

Demokracja jakiej nie znacie. Ale właśnie ją poznajecie ;)

• Polityka
  • Polityka i ekonomia