Mapa przejść

Okładka książki Mapa przejść Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Mapa przejść
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Sklepik Okamgnienie (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sklepik Okamgnienie (tom 3)
La mappa dei passaggi
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-21
2015-01-21
Wioletta Gołębiewska
magia sklepik Okamgnienie czary dzieci

Okładka książki Do czego służą pieniądze? Wszystko, co warto wiedzieć o ekonomii Pierdomenico Baccalario, Simona Paravani-Mellinghoff, Federico Taddia
Do czego służą... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...

Chyba każdy z nas marzył jako dziecko o odwiedzeniu magicznego sklepu. Pełnego magicznych przedmiotów, których nie sposób było sobie nawet wyobrazić. Do takiego sklepiku zabiera nas Pierdomenico Baccalario wraz z Finley'em.
[...]
Cała recenzja na mojej stronie:

[...]
Cała recenzja na mojej stronie:

Trzeci tom przygód Finleya McPhee i jego przyjaciółki Aiby to kolejna dawka świetnych, a czasem i dość niebezpiecznych przygód na szkockim wybrzeżu w niewielkim Applecross. Jakie wyzwania czekają tym razem tych dwoje?

Wszystko zaczyna się na pogrzebie starej Cumai, w którym uczestniczą Finley i Aiby, po którym chłopiec dowiaduje się, że starsza pani nie umarła jak mówiono w miasteczku z powodu zawału serca, ale została zamordowana. Oprócz tego wychodzi na jaw, że kobieta należała do Innych, którzy mieszkają w Pustej Ziemi (magicznej rzeczywistości) i zostali rozwścieczeni zabójstwem swojej znajomej. Czy włóczący się w lustrzanym płaszczu Semueld Askell ma coś wspólnego z tą sprawą?

Tę część serii "Sklepik Okamgnienie" mogę z pewnością uznać za najbardziej emocjonującą, jak zwykle nie zabrakło niesamowitych magicznych przedmiotów takich jak płaszcz imago (dobrze znana fanom Harry'ego Pottera peleryna niewidka) czy zegarek drugich szans pozwalający jednorazowo cofnąć czas, lecz tym co wyróżnia tę część od pozostałych jest fakt, że wszystkie (liczne) wątki w powieści np. śmierć Cumai, zniknięcie wielebnego Prospero, stopniowo tworzą spójną całość, Pierdomenico Baccalario nie pozwala tutaj na zwykłe zbiegi okoliczności i umiejętnie prowadzi nas do rozwiązania zagadki.

Pojawia się oczywiście także wątek nieodwzajemnionej miłości Finleya do Aiby, który staje się miejscami komiczny, gdy starszy brat głównego bohatera Doug również stara się poderwać nową koleżankę, a najwięcej uśmiechu na twarzy gwarantuje chyba randka Douga i Aiby na łodzi w romantycznym otoczeniu fal w zatoce Applecross oraz... w towarzystwie Finleya, który przypadkiem niszczy plan swojego brata. W "Mapie przejść" nie zabraknie więc zabawnych momentów, ale autor nie zaoszczędzi nam także chwil grozy, podczas których zadrży serce, gdy bohaterowie znajdą się w niebezpieczeństwie zwiastowanym przez stado kruków. Mówiąc wprost - nie ma czasu na nudę, dzięki temu i przystępnemu językowi, jakim napisana jest książka, młody czytelnik będzie zachwycony.

"Mapa przejść" jak i cała seria "Sklepik Okamgnienie" to doskonały przykład, jak ciekawa i zaskakująca może być literatura dla dzieci i młodzieży. Nieskończona wyobraźnia autora gwarantuje niezliczoną ilość tajemnic i zrównoważoną dawkę emocji, które razem tworzą świetną powieść do jednorazowego pochłonięcia.

Kolejna część przygód Finleya i Aiby za nami. Główni bohaterowie muszą rozwikłać zagadkę śmierci starej Cumai, która okazała się być Inną. Przysporzy to wielu problemów mieszkańcom Applecross a najbardziej wielebnemu Prospero.
Finley pokona Askella, uratuje Aiby, Dauga oraz pana Everetta, ale zapłaci wysoką cenę.
Jest romantycznie czasem strasznie ale jak zawsze wszystko dobrze się kończy. Rodzina zadowolona ze wspólnej lektury.

Jest romantycznie czasem strasznie ale jak zawsze wszystko...

Muszę przyznać, że na początku ciężko mi było się wciągnąć w tę historię, co wynika najprawdopodobniej z faktu, że nie znam wcześniejszych losów naszych bohaterów. Potrzebowałam kilkudziesięciu stron, by oswoić się z fabułą, postaciami i wykreowaną rzeczywistością, w której to nie brakuje magicznych przedmiotów i nieznanych mi istot. Potem już czytałam książkę z zaciekawieniem.

Ogólnie oceniam tę historię bardzo dobrze. Jest ciekawa, momentami wieje trochę grozą, chwilami jest też romantycznie, ale przede wszystkim dzieje się w niej sporo. Przed Finleyem i jego przyjaciółmi pojawia się również nie lada zadanie...

Jest to lektura dla starszych dzieciaków i nastolatków. Dla maluchów z pewnością jest zbyt skomplikowana, a dla dorosłych raczej za mało rozbudowana. Narratorem tej opowieści jest młody chłopak i mam wrażenie, że do właśnie takiej grupy jest skierowana ta pozycja. Czuje się to w trakcie czytania. Dobierając lekturę dla siebie wymagam czegoś więcej albo może raczej czegoś innego. Ta lektura ma się podobać młodzieży i myślę, że tak jest.

Oprócz ciekawej historii mamy tu niesamowicie interesujące, piękne i bardzo realistyczne ilustracje autorstwa Iacopo Bruno. Świetnie oddają one treść książki i pomagają zobrazować tajemnicze magiczne przedmioty, których w tej powieści nie brakuje. Gdy patrzę na oprawę graficzną tej książki, to mam wrażenie, że forma jest piękniejsza niż treść. Piękna okładka, obwoluta, świetne obrazki i mapa zachwycą chyba każdego czytelnika.

"Sklepik Okamgnienie. Mapa przejść" to opowieść, którą polecam głównie młodzieży, osobom złaknionym magii i przygód. Jednak koniecznie zacznijcie tę serię od początku. Nie popełniajcie mojego błędu, który z pewnością utrudnił mi wsiąknięcie w fabułę. Jest to na pewno pozycja warta uwagi.

Nie mogłam się doczekać trzeciej części i gdy tylko znalazłam kilka minut pożarłam ją w całości. I śmiało mogę zawyrokować, że to najbardziej emocjonująca z dotychczasowych części! Zrobiło się jeszcze bardziej niesamowicie i magicznie, a wszystkie pozornie niepołączone wątki splatają się w jedną, spójną i przejrzystą całość fundując Czytelnikom nie mały kłopot, gdy chcemy rozwikłać zagadkę zanim uda się to bohaterom. A to dzięki tytułowej Mapie Przejść. Przejść między dwoma światami. Tym, w którym żyjemy my - Czytelnicy i bohaterowie książeczki - oraz tym drugim światem. Pustą Ziemią. Pełną zła, tajemnic i groźnych istot. Nie każdy może przedostać się na drugą stronę. I nie każde zwierzę ma takie umiejętności. Trzeba być płotoprzenikaczem - trzeba być obdarzonym mocą pozwalającą na wędrówkę pomiędzy światami i na korzystanie z Mapy Przejść.

Tym razem kłopoty w Applecross pojawiają się za sprawą Semuelda Askella, mężczyzny należącego do innej z siedmiu rodzin mającej prawo do Sklepiku Okamgnienie. Askell włóczy się po mieścinie odziany w lustrzany płaszcz oraz w towarzystwie kruków. Powszechnie wiadomo że kurki wykazują zdolności płotoprzenikaczy. Drugim magicznym przedmiotem, który wraz z Mapą Przejść buduje suspens napięcie i pozwala bohaterom na zawrotne tempo akcji jest Zegarek drugich szans. Ma tylko jedną wskazówkę. Można użyć go tylko jeden raz w życiu. Może sprawić, że czas cofnie się do momentu, w którym go nakręcono, dając właścicielowi drugą szansę na przeżycie tego dnia. Przyznaję, że sama chętnie przygarnęłabym takie cudeńko...

Najzabawniejszy (i najwolniej rozwijający się) wątek dotyczy nieskrywanej miłości Finleya do Aiby. Nieodwzajemnionej miłości. Może niewysoki trzynastolatek miałby jakieś szanse u kruczowłosej koleżanki gdyby nie jego starszy brat - Doug. Wyższy, wysportowany i wygadany braciszek bez pardonu podrywa koleżankę młodszego brata. Przecież w miejscowości tak niewielkiej jak Applecross ciężko o nietuzinkową piękność na każdym kroku. I tak oto Aiby Lily ląduje na romantycznej wyciecze staroświecką, bezpańską łódką w głąb zatoki Applecross w towarzystwie braci McPhee!

Dalszy ciąg: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2015/06/sklepik-okamgnienie-3-mapa-przejsc.html

Muszę przyznać, że książka nie tylko utrzymała poziom pisanych przez Pierdomenica tworów, ale i pobiła poprzedników z tej serii. Nie wiem co dokładnie mogę powiedzieć. Bardzo dobrze mi się czytało i skończyłam w jeden dzień. Wydawało mi się jakby czas się zatrzymał i jakbym była tylko ja i "Mapa Przejść". Bohaterowie myśleli logicznie i chociaż czasem się z nimi nie zgadzałam mądrze podejmowali decyzje. Kiedy czytam opisy pana Baccalario to przenoszę się w świat utworu, tu również czułam się jakbym uczestniczyła w wydarzeniach. Książka była u mnie przerywnikiem od ciężkich powieści i spełniła moje oczekiwania. Lekka, dobrze napisana i rewelacyjna. Tego właśnie trzeba na rynku.

Trzecia z kolei część przygód Finley`a i Aiby, która jest równie dobra jak te wcześniejsze. Pełna magii, humoru i niebezpiecznych czarów, okraszonych młodzieńczą miłością. Pokazująca, że przyjaźń i rodzina są w życiu najważniejsze, a najsilniejszą magią jest troska o bliskich.Pozycja, która uczy i bawi zarówno Małych jak i Dużych. Czyta się bardzo szybko i żałuję, że to już koniec. Polecam gorąco!

Idealna... Niesamowici bohaterowie, trochę młodzieńczej miłości, fascynujące przygody i niezwykłe przygody w jednym!
Wciąga na kilka godzin tak jak każda inna książka pana Baccalario! Nie mogę się doczekać kolejnej, a zarazem ostatniej części :)

Ach... genialne.

To samo dobre tempo, akcja, magia.
Ale tego nie trzeba pisać.
Ten kto sięga po trzecią część, ma już za sobą dwie pierwsze ;)

Ach... genialne.

To samo dobre tempo, akcja, magia.
Ale tego nie trzeba pisać.
Ten kto sięga po trzecią część, ma już za sobą dwie pierwsze ;)

Po pogrzebie Cumai zaczynają się dziadź dziwne żeczy. Prawdopodobnie problem stanowi młody Askell. Jeszcze tajemnica zmarłej, jej dziwna śmierć i magiczny młyn. Czy to pomoże rozwiązać zagadkę?

• 2015
  • Pierdomenico Baccalario