Na wakacjach

1948-01-01
Wolne Lektury
klasyka
2014-06-06

Egoizm, strach o własne życie, chłodna kalkulacja, jest tak wiele do stracenia! Na pomoc rusza tylko uboga, być może nieświadoma niebezpieczeństwa dziewczyna, której odruchów nie przeżarł materializm. Prus mimo wszystko wierzył, że są tacy ludzie. Chyba ich coraz mniej. My już tacy.

Dość prosty, ale ładnie obrazujący bezinteresowną pomoc utwór. Krótki, ale treściwy.

Ciężko ocenić utwór, który liczy sobie niecałe trzy strony. Dotychczas ta nowela była mi całkowicie nieznana, ale twórczość Bolesława Prusa lubię w każdej postaci czy to krótkich nowel czy objętościowych dzieł dlatego też postanowiłam przeczytać.

Akcja toczy się w ciągu jednego dnia i ma formę relacji. Dwoje przyjaciół spotyka się wieczorem i jeden z nich opowiada...

Krótko i zwięźle opisanie ludzkiego lęku, wahań, egoizmu.. nowelka pozostawia po sobie uczucie takie, żeby się zastanowić nad postępowaniem chłopaka, jakże nie empatyczne. .. i skupione na swojej postaci. Chłopak ma powody do uczucia zawodu.

Smutna historia, ale nie w tym wzruszającym sensie, tylko żałości i świadomości, że mogło się coś zrobić, a się nie zrobiło.

Dobra. Bo my już tacy...

• Klasyka
  • Opowiadania
  • Literatura polska
  • Bolesław Prus
  • 2018
  • Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Na wakacjach