Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii

Okładka książki Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii Nate Silver
Okładka książki Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii
2014-10-06
2014-10-06
2015-02-03
Michał Lipa
rozwój technologii postęp naukowy prognozy metodologia statystyka Bayesa

Wstęp do prognozowania. Zaletą książki jest, że przedstawia ona temat na rzeczywistych przykładach, w wielu dziedzinach. Nie jest ona zatem nazbyt sucha i teoretyczna.

Ta książka niby ma coś wspólnego ze statystyką (prognozowanie -- pokera, powodzi, trzęsień ziemi, wyborów, itd.),ale jest tak miałka, jałowa i powierzchnowna, że spokojnie mogłaby być drukowana w odcinkach w "Świecie wędkarza" lub "Królowej kuchni".

Pojawia się trochę statystycznej terminologii, ale nie wiadomo, co z tym fantem zrobić -- np. prognozy powinny mieć podawany margines błędu. Pięknie, no i...? Czytelnikami książki są zawodowi statystycy opracowujący prognozy? Klasyczna pozycja "How to lie with statistics" D.Huffa jest bardziej rzeczowa, bardziej przydatna i bardziej rozwijająca niż ten tytuł, a była napisana przeciez jakieś pół wieku temu. Nate Silver nie wniósł absolutnie niczego nowego.

No, chyba że policzymy na plus zamieszczony skrót reguł gry w pokera.

Liczyłem na nietypową perełeczkę o statystyce "życiowo" stosowanej, otrzymałem wydmuszkę udrapowaną w statystyczne terminy.

Poproszono mnie niedawno o wybranie najlepszych książek dla inwestorów. Wyłgałem się z tego zadania przygotowując zestawienie książek i autorów, którzy na różnych etapach poznawania rynków byli dla mnie ważni. W żadnym wypadku nie potraktowałbym tego, jako zalecanych lektur. Z tym mam zawsze problem. Wiele zależy od tego, czego dana osoba poszukuje, na jakim jest etapie.

Mam przekonanie, że większość graczy w nieunikniony sposób musi przebrnąć przez cykl “rozwojowy” typowego inwestora, o którym napisałem wspólnie z profesorem Tomaszem Zaleśkiewiczem w książce Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych. To zaś oznacza, że wiele lektur docenimy dopiero po latach, po tym, gdy stracimy pieniądze, popełnimy zestaw katastrofalnych błędów i być może wyleczymy się z pewnych mitów i marzeń, które powodują, że rynek giełdowy przyciąga nas do siebie.

Dziś gdyby ktoś zapytał mnie o polecenie książki na początek, wskazałbym na Sygnał i szum, Nate Silvera. Drugą, albo nawet pierwszą byłyby Pułapki myślenia, Daniela Kahnemana. Żadna z nich nie traktuje o inwestowaniu. O metodzie, o analizach, nie zajmuje się wskaźnikami, wycenami, ani tego typu rzeczami, które obiecują milionowe zyski ze stuprocentowo skutecznych metod. Kahneman rozprawia się z różnego rodzaju obciążeniami poznawczymi, które sprawiają, że – wbrew temu, w co chcielibyśmy wierzyć – nie jesteśmy racjonalni. Na rynku finansowym pełnym abstrakcji, gdzie decyzje podejmujemy w warunkach ogromnej niepewności i pod presją czasu (czyli stresu) nasza irracjonalność ma szansę osiągnąć poziom, którego w naszym przypadku zupełnie byśmy nie oczekiwali.

Nate Silver mimo tego, że nie zajmuje się uwarunkowaniami psychologicznymi tylko błędnym postrzeganiem informacji, ułomnościami modeli, niezdolnością do oddzielenia informacji ważnych (sygnału) od bezwartościowego śmiecia (szum) pisze niemal o tych samych zjawiskach co Kahneman. Złudzenie wiedzy, przekonanie o eksperckości, zbyt duże przeświadczenie o własnych umiejętnościach w momencie posiadania odpowiednio dużej liczby informacji.

[...]
całość:

Jedna z niewielu popularnonaukowych książek o prawdopodobieństwie i predykcji na polskim rynku. Jako jej czytelnik warto zrobić to, co powinien był zrobić jej autor - czyli podchodzić selektywnie do treści. Książka zawiera rozdziały ważne i interesujące (dotyczące prognozowanie pogody, pojedynek Garry'ego Kasparowa z Deep Blue, przewidywanie trzęsień ziemi i kryzysów ekonomicznych),jak i mało interesujące dla przeciętnego, polskiego czytelnika (dotyczące pokera czy baseball). Szczęśliwie owe przegadane rozdziały łatwo ominąć, a istotnych treści na tyle dużo, że książka jest warta swojej ceny. Plus za bardzo przystępne wytłumaczenie zasad i istotności twierdzenia Bayesa.

• Inwestowanie
  • Popularnonaukowe
  • Liberal canon
  • Nauka i technika
  • Ekonomia / finanse

Dodaj cytat z książki Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii