Muza łaskawa

Okładka książki Muza łaskawa Ludwik Świeżawski
Okładka książki Muza łaskawa
Ludwik Świeżawski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Trylogia o życiu polskiego malarza Artura Grottgera (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia o życiu polskiego malarza Artura Grottgera (tom 1)
Wydawnictwo Łódzkie
1980-01-01
1968-01-01
powstanie styczniowe Artur Grottger

Pierwsza część trylogii dotyczy dzieciństwa i okresu studiów Grottgera. Typowa powieść biograficzna z dużą ilością detali, nazwisk, pokrewieństw, jako że autor był wnukiem czy prawnukiem ziemianina, będącego serdecznym przyjacielem Grottgera, który gościł go nieraz w swoim majątku.
Nie każdego wciągnie język sprzed 100 lat, który z jednej strony jest niezwykle elegancki w porównaniu do dzisiejszych powieści, z drugiej - nie ma w nim jakichś zabiegów językowych które czyniłyby lekturę pasjonującą dla laika.

Pierwsza część trylogii opowiada o życiu Artura Grottgera od lat dziecięcych w rodzinnych Ottyniowicach poprzez studia w Krakowie i pobyt w Wiedniu do momentu wybuchu powstania styczniowego. Pochłonęła mnie i uświadomiła, jakim wulkanem energii, uczuć i talentów był Grottger, którego kojarzy się najczęściej - jeśli w ogóle - z podręcznikowymi ilustracjami. Środowisko rodziny, przyjaciół, mecenasów nakreślone tak gęsto, że rzeczywiście czasem aż przytłacza ten natłok nazwisk i nazw nie do zapamiętania. Podkreślone piękno staropolskiego dworku szlacheckiego i patriotyzm ma w sobie nutkę dydaktyzmu rodem jak z powieści dla młodzieży, ale też wychowanie, romantyczna atmosfera i realia zaborów były takie. Grottger był po prostu szczerym i wielkim patriotą. Przy tym opisy czy to biedowania studenckiego, czy bujnego życia towarzyskiego jakże subtelne w porównaniu z dzisiejszym ekshibicjonizmem. Solidna, klasyczna pisarska robota, którą warto uzupełniać o albumy lub internetowe poszukiwania dzieł Grottgera, bo ilustracje w książce są koszmarne. A wtedy piękno i przesłanie tej postaci i sztuki wprost porywa.

Prawdę mówiąc, zdołałem doczytać do połowy. Byłem chyba zbyt młody na taką pozycję. Grottger. Na pewno warto o nim cokolwiek wiedzieć, ale dobrze żeby było to napisane bardziej przystępnym językiem.

• G_Historyczna
  • L. polska
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Serie
  • Malarze i malarstwo
  • Dawno temu przeczytane

Dodaj cytat z książki Muza łaskawa