The keys to the street

Okładka książki The keys to the street Ruth Rendell
Okładka książki The keys to the street
Ruth Rendell Wydawnictwo: Hutchinson literatura piękna
Hutchinson
1996-01-01
1996-01-01
009918432X

Kolejna bardzo dobra powieść w dorobku Ruth Rendell.
Jest to powieść obyczajowo-psychologiczna, z ciekawym wątkiem kryminalnym.
Podobał mi się język, opisy (niekoniecznie szczegółowe Londynu, ale sytuacji, emocji, charakterów ludzkich).
Bardzo ciekawa historia z kilkoma zaskakującymi rozwiązaniami, których się nie spodziewałam.
Swietne portrety psychologiczne: każda postać jest inna, ma własny charakter, problemy (lub traumy),przyzwyczajenia, wady, zalety.
Akcja dzieje się w latach 90-tych XX wieku w jednej z dzielnic Londynu (opisanej szczegółowo, więc będzie sporą gratką dla wielbicieli tego miasta) wokół tamtejszego parku.
Mamy tu cały przekrój społeczny postaci: polityk, arystokracja ze służbą, aktorka, klasa średnia, sprzedawcy, ale także bezdomni, narkomani, dilerzy, policjanci, prostytutka, kryminaliści.
Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie, ale z perspektywy kilku osób:
- młodej kobiety próbującej uwolnić się z toksycznego związku z przemocowcem i taką szansę daje jej wyprowadzka na kilka miesięcy, aby zaopiekować się domem i psem znajomych jej babci, którzy wybrali się w podróż do Ameryki
-bezdomnego od dwóch lat (z wyboru),którego osobista tragedia skłoniła do sprzedania domu, porzucenia dobrej pracy i zamieszkania na ulicy
-narkomana, którego jedynym celem jest ćpanie i zarabia na narkotyki przyjmując zlecenia na pobicia
-starszego byłego służącego dorabiającego sobie do emerytury wyprowadzając na spacer psy bogaczom z okolicy.
Oprócz głównych bohaterów mamy, jak wspomniałam, całą paletę przeróżnych ludzi, którzy zamieszkują okolicę lub powiązani są z w/w postaciami.
Gdy dochodzi do pierwszego morderstwa bezdomnego ludzie myślą, że to może jakieś porachunki lub przypadek, turyści chętnie odwiedzają miejsce, gdzie został znaleziony. Jednak drugie morderstwo wzbudza większe zainteresowanie nie tylko mieszkańców, strach wśród bezdomnych, ale i policji.
Równolegle śledzimy losy kilku bohaterów, które początkowo niezależne nagle zaczynają wydawać się coraz bardziej ze sobą powiązane. Nie znajdziemy tu opisów śledztwa policji, a jedyne tropy (acz istotne i podane przez autorkę!) poznajemy z relacji życia mieszkańców. Nie udało mi się odgadnąć chyba żadnej z tajmnic, jaką skrywali poszczególni bohaterowie, mimo, że Ruth Rendell podała wszystkie potrzebne fakty. Brawa dla niej za to i konstrukcję powieści.

Polecam!

Kolejna bardzo dobra powieść w dorobku Ruth Rendell.
Jest to powieść obyczajowo-psychologiczna, z ciekawym wątkiem kryminalnym.
Swietne portrety psychologiczne: każda postać...

Dodaj cytat z książki The keys to the street