Cosmos

Ballantine Books
2013-12-10
2013-12-10
kosmos wszechświat fizyka

"Kosmos" autorstwa Carla Sagana to fascynująca podróż przez tajemnice kosmosu, która nie tylko edukuje, ale także inspiruje. Sagan mistrzowsko łączy naukę z poezją, przybliżając czytelnikowi złożoność wszechświata w sposób przystępny i pasjonujący. Jego barwne opisy planet, gwiazd i galaktyk ożywiają naszą wyobraźnię, a filozoficzne refleksje skłaniają do głębszych przemyśleń nad naszym miejscem we wszechświecie. To niezwykle wciągająca lektura, która otwiera umysł na nieskończoną wielkość kosmosu i naszą rolę w nim.

Bardzo dobra książka, szkoda, że napisana już dosyć dawno, ale mimo to zdecydowana większość jest aktualna. Nie jest to książka dla osób, które chciałyby rozpocząć zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie. Dlatego książka nie jest prosta. Momentami irytowały mnie zbyt rozpisane tematy niezwiązane stricte z kosmosem, a dotyczyły bardziej historii. To oczywiście jest przydatne, ale akurat nie tego oczekiwałem. Mimo wszystko warto sięgnąć po tą książkę.

Fajna, dużo wiedzy z wielu dziedzin pokrewnych. Trochę mi zabrakło wiedzy o czarnych dziurach, egzoplanetach. Chciałbym więcej kosmosu w kosmosie, tymczasem jest dużo wydarzeń rozgrywających się na Ziemii, które nie zawsze dotyczą kosmosu bezpośrednio. Na pewno warto. Najlepiej robić notatki, bo wiedzą szybko uchodzi.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

„Kosmos to greckie słowo oznaczające porządek wszechświata. W pewnym sensie jest to przeciwieństwo chaosu. Oznacza głębokie powiązanie wszystkich rzeczy. Wyraża podziw dla misternego i subtelnego sposobu, w jakim rzeczy są powiązane ze sobą we wszechświecie.”

Kosmos jest fascynujący a Carl Sagan potrafił o nim napisać w sposób przepiękny.

Jest to literatura popularnonaukowa w której znajdziemy dużo przemyśleń Sagana z zakresu historii, fizyki, biologii, chemii, matematyki, filozofii czy etyki.

„Kosmos jest tym wszystkim, co jest, kiedykolwiek było lub kiedykolwiek będzie.”

Jeśli interesuje was temat kosmosu to myślę, że to pozycja z którą warto się zapoznać.

Jest to literatura...

Szkoda, że autor skupia się na własnych poglądach, niż wiedzy. Marnuje czas czytelnika na swój ateistyczny światopogląd, zamiast skupić się na wiedzy o astronomii - tego oczekiwałem.

Jeśli interesuje cię nauka, historia nauki, świat i wszechświat, to polecam tę książkę. Jest tu dość dużo informacji. Mocno naukowa jest ta popularnonaukowa książka.

Świetny zbiór literatury naukowej, popularnonaukowej, wraz z przemyśleniami autora, dużą częścią historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki, filozofii, etyki… To cud, że autorowi udało się upchnąć taki ogrom wiedzy na trochę ponad 400 stronach. Konsekwencją tego „upchnięcia” jest to, że treść w wielu miejscach jest dość trudna do zrozumienia, a Carl Sagan często skacze od wątku do wątku bez większych powiązań między nimi. Czasem utrudnia to odbiór, jednak zalety zdecydowanie przysłaniają wady.

Dla fana literatury popularnonaukowej związanej z astronomią pozycja obowiązkowa. W żadnej innej takiej książce nie znalazłem wiedzy z tylu dziedzin, schludnie i (w miarę) spójnie przedstawionej czytelnikowi.

Chciałbym serdecznie polecić książkę "Kosmos" autorstwa Carla Sagana, która wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Sagan, wybitny naukowiec i wizjoner, przedstawia w swojej książce niezwykle fascynującą podróż przez wszechświat, angażując czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Jego sposób opisywania kosmosu jest po prostu zachwycający - sprawia, że trudne koncepcje naukowe stają się dostępne i zrozumiałe dla każdego, niezależnie od wcześniejszej wiedzy na temat astronomii.

Książka Sagana to nie tylko lekcja nauki, to także filozoficzna refleksja nad miejscem człowieka w kosmosie, którą autor prezentuje z niezrównaną elegancją i głębią. To zaproszenie do zastanowienia się nad naszą planetą, nad istotą bycia i znaczeniem odkrywania nieznanego.

To, co wyróżnia "Kosmos" spośród innych książek o tematyce kosmicznej, to absolutna pasja Sagana do odkrywania. Ta pasja przenika przez każdą stronę, zarażając czytelnika, i jest to jedna z rzeczy, która sprawia, że ta książka jest tak wyjątkowa.

Podsumowując, "Kosmos" Carla Sagana to fascynująca i inspirująca lektura, która pozwoliła mi spojrzeć na wszechświat z zupełnie nowej perspektywy. Zdecydowanie polecam ją każdemu, kto jest ciekawy świata i poszukuje odpowiedzi na wielkie pytania, które niesie za sobą wszechświat.

Czyta się to niczym dobrą powieść, Sagan jest naukowcem ale jego wysoka wrażliwość, troska i miłość do ludzkości oraz dobroć wypływa z każdego zdania i spywa na czytelnika niczym lekka mgiełka. Nie jest to książka stricte o kosmosie, raczej powierzchowne liźnięcie tematów wszelkich dotyczące kosmosu i historii ziemi. Jest tutaj dużo smaczków i odczuwam niedosyt informacji, chcę więcej, to była za krótka podróż, przygoda skończyła się zbyt szybko. Czyta się to naprawdę bardzo dobrze, książka się nie zestarzała praktycznie wcale. Szczerze polecam fanom sf, oraz każdemu komu losy świata, historia i przyszłość nie jest obojętna. Zabieram się za następną pozycję, szczerze polecam.

Kosmos to przestrzeń o której dużo wiemy, ale jednocześnie skrywa wiele tajemnic i zagadek, które naukowcy pragną odkryć i zaprezentować ich wyniki całemu światu. W przestrzeni tej znajduje się wiele planet, gwiazd, komet i meteorytów o których nie mamy pojęcia. Kosmos cały czas jest sferą badań specjalistów zawodowo zajmujących się astronomią, którzy pragną odkryć czy istnieje życie poza Ziemią, dowiedzieć się co skrywają nieznane obszary i co się w nich znajduje.

W swojej książce Carl Sagan w prosty i zrozumiały sposób opisuje dotychczasowe odkrycia dotyczące przestrzeni kosmicznej, odnosząc się do dziedzin takich jak filozofia, religioznawstwo, kulturoznawstwo czy geografia. Skupia się m.in. na miejscu człowieka w Wszechświecie oraz na teoriach dotyczących powstania Kosmosu. W umiejętny sposób odnosi się do poglądów i badań różnych naukowców, a także w wyczerpujący sposób potrafi przedstawić poruszane przez siebie zagadnienia.

"Kosmos" jest wciągającą książką popularnonaukową, która pobudza ciekawość i pomaga dowiedzieć się więcej o Wszechświecie oraz naszej planecie. Warto się nią zainteresować.

• Popularnonaukowe
  • Nauka