Mała droga ufności Teresy z Lisieux

Okładka książki Mała droga ufności Teresy z Lisieux
Jacques Philippe Wydawnictwo: W drodze Seria: Pustelnia religia
religia
Pustelnia
La voie de la confiance et de l'amour
W drodze
2012-01-01
2012-01-01
Dorota Samsel
Teresa z Lisieux

Ponieważ do świętości powołani są wszyscy, Kościół przychodzi z pomocą każdemu bez wyjątku. Treść książki "Mała droga ufności Teresy z Lisieux", motywując do postępowania zgodnie z zasadami chrześcijańskiego życia, ma ogromne znaczenie dla współczesnego Kościoła i społeczeństwa.

Oddana do rąk czytelnika publikacja Wydawnictwa W drodze jest zapisem rekolekcji wygłoszonych przez ojca Philippe (wstęp zawiera propozycję autora, która – jeśli czytelnik z niej skorzysta – pomoże mu przeżyć indywidualne rekolekcje w nurcie karmelitańskiej duchowości),z podkreśleniem konieczności wzrastania w ufności. Opierając się na bogactwie tekstów zaczerpniętych z pism świętej Teresy (źródła podane zostały w przypisach),autor szczegółowo wyjaśnia, na czym polega mała droga (całkowite i dziecięce zaufanie Bogu, okazywanie Mu miłości poprzez wierność w małych rzeczach),pomagając tym samym zrozumieć jej nowość (odkrywanie na nowo niezwykłości Ewangelii, dostrzeganie dobroci Boga, powszechna dostępność świętości). Posługując się przykładem windy, ojciec Philippe podkreśla konieczność pokory przyciągającej Bożą łaskę. Uzasadnia potrzebę akceptacji własnych słabości i ograniczeń z równoczesnym odrzuceniem grzechu (pragnienie nawrócenia, by bardziej żyć Ewangelią). Snuje refleksje dotyczące wzrastania w ufności oraz ufności w nieskończone miłosierdzie Boże, a życiowe próby stawia na równi z doświadczeniami wiary, która przecież jest cenniejsza niż oczyszczane w ogniu złoto.

Zawarte w publikacji teologiczne rozważania są interesujące i wnikliwe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W swoich refleksjach autor wielokrotnie nawiązuje do wydarzeń oraz wypowiedzi świętej Teresy, zarówno z okresu jej życia, jak i licznych nawróceń po jej śmierci, co z kolei znajduje przełożenie na rozwiązania problemów współczesnego człowieka. Niektóre jej teksty oraz wspomnienia interpretuje drobiazgowo, często zdanie po zdaniu, co pozwala dostrzec piękną stronę jej duchowości (bez idealizowania). Pomocne okazują się być wyjaśnienia dotyczące aktualnego do dnia dzisiejszego duchowego przesłania świętej z Lisieux. Obficie cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami. Wszystko to ukierunkowuje czytelnika ku autentycznym wartościom.

Publikacja Wydawnictwa W drodze nie posiada limitu odbiorców. Ponieważ do świętości powołani są wszyscy, lektura bez wątpienia przyniesie korzyść każdemu: ta, która przez Jana Pawła II ogłoszona została doktorem Kościoła, pomaga wcielać w życie przesłanie Ewangelii. Warto więc zainteresować się treścią książki "Mała droga ufności Teresy z Lisieux".

O Teresie z Lisieux i jej "Dziejach duszy" czytałam już kilka lat temu w "Projekcie szczęście" Gretchen Rubin, jednak od tamtego czasu jakoś trudno mi było się za tę pozycję zabrać. Ciekawa twórczości popularnej świętej, przy okazji sięgnęłam po zapis rekolekcji właśnie jej dotyczących. Książka ta była przyjemną i ciekawą lekturą, kilka jej momentów oraz przemyśleń Jacques'a Philippe bardzo mi się spodobały, jednak pozostawiła po sobie niedosyt.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot

Przystępnie napisany zarys drogi duchowej proponowanej przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

• Religia
  • 2024,przeczytane