Night Shift

Okładka książki Night Shift Ilona Andrews, Meljean Brook, Lisa Shaerin, Nalini Singh
Okładka książki Night Shift
Ilona AndrewsMeljean Brook Wydawnictwo: Berkley fantasy, science fiction
Night Shift
Berkley
2014-11-25
2014-11-25
urban fantasy paranormal romance fantasy

Ocena dotyczy dwóch opowiadań.
Secret at Midnight - Nalini Singh: Rewelacyjne opowiadanie z cyklu Psi i Zmiennokształtni. Opowiada historię Bastiena, brata Mercy i jego partnerki Kirby... która odkrywa swą prawdziwą naturę.
Magic Steals -Ilona Andrews: Fantastyczne opowiadanie o Dali i Jimie. Poza walką z zombie i innymi dziwnymi stworami, obserwujemy rozwój ich związku - doprowadza to do szeregu zabawnych sytuacji w relacjach; mamusia Dali - zakochani:) Zachęcam do przeczytania.

Ocena dotyczy dwóch opowiadań.

Trudno ocenić książkę zawierającą cztery bardzo różne opowiadania :) Dwa pierwsze bardzo mi się podobały, ale mam słabość do tych autorów :) Dwa pozostałe - nie tyle, że są słabsze, co nie trafiły w mój gust.

Nalini Singh "Secrets Of Midnight"

Tym razem opowiadanie dotyczyło świata "Psy&Changelings", a jego bohaterem był Bastien Smith, brat Mercy z DarkRiver. Zawsze lubiłam braci Mercy i więc nowelę czytałam z szerokim, bardzo szerokim uśmiechem. Pamiętając Bastiena, który kilka razy pojawiał się w książkach, ciekawa byłam, kim będzie jego wybranka. Bastien jest inteligentny, sprytny, lojalny i bardzo uparty. Kirby - nieśmiała, pełna obaw, ale i z wystarczającą siłą woli, by oprzeć się naciskom próbującego ją zdominować lamparta.

Ilona Andrews "Magic Steals"

Akcja opowiadania rozgrywa się w świecie Kate Daniels, gdzieś pomiędzy "Magic Breaks" i "Magic Shifts", a bohaterami są Jim i Dali. To już druga nowela o tej parze, obydwoje pojawiają się też w książkach o Kate (przede wszystkim Jim). Choć bardzo lubię obydwoje, to akurat ich historia jest mniej wciągająca (ożywione postaci z mitologii indonezyjskiej w amerykańskich realiach wydają się... dziwne?). Podobał mi się za to sam pomysł związku tych dwojga - Jim, paranoiczny szef bezpieczeństwa Gromady, ponury zabijaka, na którego sam widok przeciwnikom robi się słabo i Dali, drobniutka, szczuplutka dziewczyna w okularach ze szkłami grubości dna szklanki, w wersji zwierzęcej wegetariański tygrys, któremu po przemianie kręci się w głowie.

Lisa Shaerin "Lucky Charms"

To opowiadanie, które powinno spodobać się fanom takich autorek jak Kim Harrison, Jaye Wells czy Kalayna Price. Mamy tu świat ludzi nieświadomych istnienia stworów rodem z bajek (niekoniecznie takich dla dzieci) i współistniejący z nimi świat mroku, pełen elfów, wampirów oraz innych najróżniejszych stworzeń. Mac, tj. Makenna Frazer, niedoświadczona, lecz bardzo wygadana dziewczyna z prowincji, dostała właśnie wymarzoną pracę z dobrym ubezpieczeniem - w agencji zajmującej się dbaniem o bezpieczeństwo ludzi oraz utrzymywaniem w tajemnicy istnienia tego drugiego świata. Już pierwszego dnia dostaje trudne, niemal niemożliwe do wykonania zadanie, w którym towarzyszy jest jeden z najlepszych agentów, niebezpieczny, zabójczo przystojny i (początkowo) jej niechętny Ian. Jak dla mnie trochę za dużo tego baśniowego drobiazgu. W dodatku Ian zbyt szybko staje się miły, by być przekonującym. Może gdybym nie czytała już kilku podobnych książek poszukałabym innych pozycji tej autorki, ale tak - nie zachęciła mnie.

Milla Vane "The Beast of Blackmoor"

Tak, jak pierwsze trzy opowiadania można określić mianem romansów paranormalnych czy urban fantasy, tak ostatnie przypominało bardziej klasyczną fantasy. A przynajmniej przypominało przez pierwsze strony. Po przeczytaniu nazwałabym to raczej opowiadaniem erotycznym w świecie fantasy. Mam mieszane uczucia - nie przepadam za erotykami, ale też przed przeczytaniem nie sprawdziłam, o czym to będzie, więc sama jestem sobie winna ;) Autorka w niewielu rozdziałach zdołała nakreślić dość ciekawą sytuację - i to był dobry punkt wyjścia, gdyby zdecydowała się na innego rodzaju opowiadanie - dotyczące zemsty, uporania się z upokorzeniem i poranioną dumą, z zaufaniem, z budowaniem relacji... Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przeszłości. Kavik, wojownik, próbuje uratować swój kraj przed okrutnym Barinem. Mala podąża z misją, w którą wysłała ją bogini - jej zadaniem jest okiełznanie bestii. I przy tym zadaniu zderzają się losy Mali i Kavika. Opowiadanie samo w sobie jest zgrabnie napisane, trzyma w napięciu, co nie dziwi - dopiero później doczytałam, że pod pseudonimem Milla Vane kryje się Meljean Brook - lubię jej steampunkową serię "Żelazne Morza"). Osobiście wolałabym jednak mniej szczegółowych opisów pieszczot, mniej patosu i manipulowania wyolbrzymionymi emocjami, a więcej stopniowego budowania zaufania, poznawania siebie nawzajem. Po prostu - to nie mój klimat ;)

Więcej (+cytaty) na moim blogu: http://nanikowy.blogspot.com/2014/12/recenzja-night-shift-antologia.html

Nalini Singh "Secrets Of Midnight"

Ocena dotyczy tylko opowiadania Nalini

Ocena dotyczy tylko opowiadania Nalini