Sandro z Czegemu

1976-04-01
Tadeusz Gosk
Abchazja literatura abchaska Kaukaz

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka z dużym, nie do końca wykorzystanym, potencjałem. Rozgrywa się w Abchazji, części Gruzji aktualnie okupowanej przez Rosję i powoli przez nią anektowanej. Tytułowy Sandro z Czegemu, jak i jego rodzina oraz większość postaci, to abchascy górale, z pochodzenia i wyznania muzułmanie, jednak na szczęście dość letnio i wybiórczo praktykujący (wieprzowina - nigdy, wino i czacza – zawsze – tu trzeba przyznać, że wybrali lepsze).
Książkę można czytać zarówno jako powieść jak i zbiór opowiadań, łączących się osobą głównego bohatera (chociaż w jednym rozdziale – opowiadaniu nie występuje osobiście, tylko jest omawiany). Autor nie jest konsekwentny. W większości rozdziałów (opowiadań) stosuje trzecioosobową narrację, by w dwóch wystąpić osobiście i opowiadać z własnej perspektywy. Układ poszczególnych części jest niechronologiczny. Ogólnie książka obejmuje okres od czasów sprzed pierwszej wojny światowej do okresy po drugiej. Mamy zatem przeskoki od księcia Oldenburskiego w Gagrze do scen z życia kołchozu. I poziom rozdziałów jest nierówny. W dwóch z nich zajeżdża na kilometr ideologią komunistyczną – chodzi o te, w których „nasi” czyli bolszewicy walczą ze strasznymi mienszewikami, czyli po prostu gruzińskimi socjaldemokratami, chcącymi niepodległości swojego państwa.
Paradoksalnie lepsze są scenki z życia Abchazów (ale i … Greków tam mieszkających) już pod rządami władzy radzieckiej. Autor nie ukrywał, że jej przedstawiciele (m.in. milicjant i prokurator) brali bakszysz w naturze, co było społecznie akceptowane a kumoterstwo, znajomości (mówiąc korposlangiem - relacje) i załatwianie w ten sposób swoich spraw (w tym finansowych) było traktowane przez mieszkańców jako normalne działanie.
Plusem jest tez tytułowa postać – jak wyjęta z dawnej powieści łotrzykowskiej. W młodości dzielny jeździec i awanturnik, później lokalny cwaniak (rzadko pracował i tylko wtedy, gdy mu to coś dawało na boku) i tamada, czyli mistrz toastów, starający się nie opuścić żadnego wesele, stypy czy innej imprezy, będącej sensem życia lokalnych mieszkańców.
Warto przeczytać, ale bez dwóch rozdziałów (opowiadań) byłaby jedna gwiazdka więcej.

Znakomite opowiadania z Abchazji z czasów kiedy bolszewicka zaraza dochodziła do władzy. Wspaniały styl i język autora. Czytane w oryginale opowieści dadzą każdemu fanowi języka rosyjskiego dużo radości.
Jednocześnie książka jest kopalnią wiedzy o życiu codziennym oraz zwyczajach panujących na Kaukazie w pierwszej połowie XX wieku. Oczami bohatera, wujaszka Sandro z Czegema, obserwujemy oraz uczestniczymy w przemianach obyczajowości, jakie zaszły po dojściu do władzy bolszewików.
Gorąco polecam. Moim zdaniem nie tylko dla fanów Kaukazu.

• Opowiadania
  • Kaukaskie osobliwości