Wigilia Wszystkich Świętych

Okładka książki Wigilia Wszystkich Świętych Agatha Christie
Okładka książki Wigilia Wszystkich Świętych
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 41) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 41)
Klasyka Kryminału
Hallowe'en Party
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-11-19
2014-11-19
Krzysztof Masłowski
Halloween zbrodnia morderstwo jabłka Poirot

Trochę trudno ocenić mi te książkę, bo już wcześniej widziałem film z Davidem Suchetem. I o dziwo ten film wypadł lepiej niż książka. Słuchałem jej jako audiobook, który przeczytał sam Roch Siemianowski. Ale nawet jemu nie udało się rozkręcić akcji. Całość brzmiała dość monotonnie, choć historia w sumie ciekawa.

Ta jedna z późniejszych powieści Agathy Christie to powieść detektywistyczna, która łączy w sobie elementy klasycznego kryminału z wątkami obyczajowymi, obrazującymi pewne problemy społeczeństwa lat 60tych.

Podczas przyjęcia z okazji Halloween zamordowana zostaje Joyce Reynolds - miejscowa dziewczynka, która kilka godzin wcześniej przechwalała się, że była świadkiem morderstwa. Obecna na przyjęciu pani Oliver - autorka kryminałów, prosi detektywa Poirot o pomoc w okryciu prawdy o tej zbrodni. Komu mogło zależeć na śmierci dziewczynki? Czy faktycznie była ona świadkiem morderstwa? A jeśli tak, to kim była pierwsza ofiara? A przede wszystkim - kto jest mordercą?

Wielowątkowa fabuła, bogactwo postaci, złożona intryga i zaskakujące zakończenie to niewątpliwe zalety tej książki. Szybko się ją czyta, napisana jest łatwo przyswajalnym językiem, a drobne humorystyczne elementy czynią jej odbiór przyjemniejszym. Ciekawe wątki obyczajowe obrazują zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie od czasów opisywanych we wczesnych powieściach Królowej Kryminału. Jedyny minus to kilka porzuconych i niewyjaśnionych ostatecznie wątków oraz brak typowego dla detektywa Poirot zebrania wszystkich zainteresowantch i posumowania wydarzeń.

jak inne pozycje od tej autorki byly swietne, tak ta jest napisana bezbarwnie, boheterzy sa nijacy, Poirot nie jest juz ta ciekawa postacią znana z innych utworow, a nudnym i pozbawionym cech. Zawiodlam sie ta ksiazka, zdecydowanie polecam inne

Ariadna Oliver bierze udział w przyjęciu halloweenowym , podczas którego zostaje zamordowana trzynastoletnia dziewczynka. Dzieje się to w niewielkim mieście gdzie wszyscy wiedzą wiele o sobie. Pisarka ściąga na pomoc Herkulesa Poirot. Detektywowi z koliei pomaga osiadły w tej miejscowości nadinspektor Spence znany z " Pani McGinty nie żyje". Sympatyczne jest , że wspomina się też o pannie Bulstrode z " Kota wśród gołębi". Mimo niedomagań fizycznych [ ból spowodowany za ciasnymi lakierkami ] umysł Poirota jest jak zwykle sprawny.
Mnie zainteresował motyw wspaniałego ogrodu , który został założony w opuszczonych kamieniołomach. Odszukałam film , a w nim odpowiednie sceny , żeby zobaczyć jak filmowcy wyobrazili sobie to niesamowite dzieło . Okazało się , że sfilmowali formowany ogród z zielenią przystrzyżoną w stożki. Zgiń przepadnij , czarna maro - nie lubię formalnych ogrodów francuskich , Agatha Christie inaczej to opisała.
W tej książce mamy jeden z najciekawszych motywów morderstwa jaki spotkałam w przeczytanych przeze mnie kryminałach [ setkach kryminałów].
Niestety są też niespójności i nielogiczne zachowania bohaterów . Gdyby postępowali rozsądnie kryminał skończyłby się już po kilkudziesięciu stronach , a tak zapraszam do przeczytania 280 stron " Wigilii Wszystkich Świętych"

Wigilia wszystkich świętych" to jedyna jak dotąd książka Christie, która mi się nie podobała. 😔 Została wydana w 1969 roku, więc jest jednym z ostatnich dzieł pisarki. Miałam wrażenie, że Christie zmęczyła się już pisaniem kryminałów i swym bohaterem. Poirot jest tu bezbarwny, a jego głównym atrybutem są uwierające buty. Mam teorię, że autorka tak go już nie cierpiała, że specjalnie włożyła mu na stopy za małe lakierki.

W każdym razie Poirot jest tu męczący, jak i cała książka. Po raz pierwszy kryminał angielskiej pisarki nie zdołał utrzymać mojej uwagi i był bardzo nużący. Powtarzalna fabuła i powtarzalne dialogi, niezbyt wyraziste postacie, które zlewały się w jedno. Poza tym zdziwiło mnie, jak bardzo wyprani z emocji są bohaterowie. Ginie tu dziewczynka, a wszyscy mieszkańcy, łącznie z jej matką i bratem, szybko przechodzą nad tym do porządku dziennego i są zimno jak ryby

Na dodatek miałam wrażenie, jakby Christie traktowała współczesny świat coś złego. Mnóstwo bohaterów wygłasza bowiem tyrady, jak to kiedyś było lepiej a teraz to tylko syf, kiła i mogiła (no, nie dosłownie, ale wiecie, o co mi chodzi).

Autorka jak zwykle nie zawodzi ❤️ Świetnie poprowadzona zagadka, tak na prawdę przy końcówce dopiero domyśliłam się o kogo chodzi. Super!

Jak zwykle niezrównana Agatha Christie. Uwielbiam jej powieści i głównych bohaterów. Porównuję teraz filmy, które powstały na podstawie książek z tekstem pisanym.

Nie będę się wielce rozwodzić ale ja się po prostu nie pokocham z książkami Autorki 🙈 Ja wiem i szanuję jednak nie potrafię się w nie wczuć. Brakuje mi tutaj zawsze takiego emocjonalnego pokładu z bohaterami. Nie umiem się z nimi zżyć i dlatego nawet fajna sprawa nie jest w stanie zatrzymać moich myśli przy tej historii.

Słuchałam w audiobooku i co chwilę odlatywałam za każdym razem obiecując się, że już teraz się na niej skupię... Nic z tego...

To chyba była moja ostatnia szansa dla książek Autorki.

Słuchałam w audiobooku i co chwilę odlatywałam za...

Wigilia wszystkich świętych jest to ciekawy i dobrze napisany, kryminał. Opowiada o tym jak w prze dzień Wigilii wszystkich święty w wieczór halloween odbywa się przyjęcia. Wszyscy się dobrze bawią. Naglę okazuje się, że ktoś zabił dziewczynkę poprzez uduszenie w wiadrze z wodą, wcześniej używanego do jednej konkurencji. Kto zabił ją? I co jeszcze się wydarzy? Przeczytajcie a się dowiecie. Kryminał ten polecam szczególnie fanom kryminałów oraz wszystkim zainteresowanym twórczością Agathy Christie.

Kolejna świetna książka Agathy Christie o belgijskim detektywie. I cały czas jest on moim ulubionym bohaterem.

• Agatha Christie
  • Kryminał