The Phoenix Project: A Novel About IT, DevOps, and Helping Your Business Win

Okładka książki The Phoenix Project: A Novel About IT, DevOps, and Helping Your Business Win Kevin Behr, Gene Kim, George Spafford
Kevin BehrGene Kim Wydawnictwo: brak wydawnictwa informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
brak wydawnictwa
2013-01-10
2013-01-10
IT zarządzanie lean management

Okładka książki Przyspieszenie. Lean i DevOps w rozwoju firm technologicznych Jez Humble, Gene Kim
Przyspieszenie... Jez Humble, Gene Ki...
Okładka książki DevOps. Światowej klasy zwinność, niezawodność i bezpieczeństwo w Twojej organizacji John Allspaw, Patrick Debois, Jez Humble, Gene Kim, John Randolph Willis
DevOps. Świato... John Allspaw, Patri...

Jako książka fabularna to nudna w cholerę, ale jako wprowadzenie do DevOps to bardzo dobra

Książka dobra, o ile ktoś nie ma alergii na zbytnie uproszczenia i naciąganą miejscami fabułę.

Ogólnie to kopia The Goal Goldratta, tyle że w przełożeniu na dział operacji IT.

Dobre idee, raczej słaba forma przekazu - czuć, że po prostu potrzeba czegoś lepszego na rynku, książki która lepiej przekaże myśl, bez wodolejstwa fabularnego bo też książkę czytało mi się dość ciężko, w ogóle inny kontekst, inna kultura, inne wartości.

"Projekt Feniks" autorstwa Kevina Behra to fascynująca powieść, która w niekonwencjonalny sposób wprowadza czytelnika w świat IT, modelu DevOps i sztuki skutecznego zarządzania projektami. Behr połączył w tej książce wątki fabularne z praktycznymi aspektami wdrażania zmian w środowisku pracy opartym na technologiach. Jego sposób przedstawienia złożonych kwestii związanych z DevOps sprawia, że nawet dla osób niezaangażowanych w świat IT, lektura staje się przystępna i interesująca. Wątki bohaterów skutecznie ilustrują wyzwania, jakie mogą wystąpić podczas transformacji organizacyjnej. Dodatkowo, autor podkreśla wagę współpracy i otwartości na zmiany. Dla mnie osobiście, "Projekt Feniks" to nie tylko opowieść o technologii, ale również inspirująca lekcja o adaptacji i efektywnym zarządzaniu projektami w dynamicznym świecie IT.

Projekt Fenix to dobra pozycja pokazująca początki ruchu DevOps w kontekście fikcyjnej firmy przedstawionej w publikacji.
Bohaterowie poznają zasady działania kultury i praktyk DevOps wraz z biegiem historii.
Historia przedstawiona jest w sposób który pozwala wielu osobom zidentyfikować się z przedstawionymi wydarzeniami.
Publikację polecam każdemu zainteresowanemu tematami DevOps, które zostają przedstawione w łatwej do przyswojenia formie.

Uwaga - to nowela biznesowa, niewiele tu wiedzy technicznej.

Publikację polecam każdemu zainteresowanemu...

To nie jest książka o IT, to nie jest książka o zespole, to nie jest książka o zarządzaniu firmą.

A dlaczego?

Bo wszystkiego ma po trochu. Nie jest to też "Cel IT" :). Ogólnie opowiedziana historia, każdego z nas co dostaje zadanie i ma zrobić, a jak się zapyta Dlaczego JA? to usłyszy "'(...)bo wiem, że sobie poradzisz."

A dlaczego?

Ta książka to moja "biblia nr 2". Dzięki niej uwierzyłem, że mogę w krótkim czasie całkowicie zmienić moje życie, a następnie to zrobiłem. Nie chodzi tu o konkretne porady, czy wskazówki co i jak zmienić, bo książka napisana jest, jako fabularna opowieść. Jednak procesy w niej opisane bez najmniejszego trudu dopasowałem do mojej rzeczywistości w świecie IT. Dzięki tej pozycji zrozumiałem, że warto być odważnym, a to, że problem jest mega trudny nie oznacza, że należy go unikać. Wręcz przeciwnie! Obecnie jestem łowcą zadań, których nikt inny nie chce tknąć, a wszystko dzięki tej książce. POLECAM!

Słuchałem pół roku w formie audiobooka. Odkładałem ją na później bo tematyka bezpośrednio mnie nie dotyczy. Kupiłem zachęcony tematyką, formą i recenzjami. Chciałem dowiedzieć się, jak DevOps transformuje organizacje. Cały proces jest pokazany jako powieści akcji w świecie IT. Główny bohater to kierownik działu utrzymania systemów. Dostaje awans na kierownika kierowników i musi uratować firmę przed chaosem, który ona wytwarza. Na jego drodze stają problemy obecne w wielu korporacjach, które mają swoje działy IT. Są tam procesy, które nie działają. Wyłaniają się sylwetki osób, które uniemożliwiają progres w imię własnych interesów. Wszystko to wywoływało u mnie bardzo przykre wspomnienia. Jednocześnie większość rozwiązywanych problemów nie było trudnościami, z którymi ja osobiście się spotykam. Dobrnąłem jednak do końca i było warto. Zrozumiałem, jakie problemy rozwiązują osoby kierujące firmą, w której pracuję. Parę lat temu i u nas pojawili się DevOpsi i dokonała się pewna transformacja. Ja byłem tylko świadkiem, mgliście rozumiałem do czego zmierzają. Książka pokazała i wytłumaczyła mi to na przykładzie.

Książka "Projekt Feniks: Powieść o IT, modelu DevOps i jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu" opowiada historię Billa, który zostaje wybrany na wicedyrektora ds. eksploatacji systemów IT w firmie produkującej i sprzedającej części samochodowe. Od pierwszych dni Bill jest wrzucony na głęboką wodę, ponieważ dział, którym ma zarządzać, ma niesamowite opóźnienia w realizacji projektów, a wyniki finansowe firmy odbiegają od ideału. Atmosfera w firmie jest napięta z powodu trudnej sytuacji. Dodatkowo, firma jest w trakcie wdrożenia tytułowego projektu Feniks, który ma wzmocnić jej pozycję w branży motoryzacyjnej, a rezultaty tego wdrożenia mogą mieć wpływ na pozycję obecnego zarządu.

Książka jest czytana jak dobra opowieść biznesowa, pokazująca przemianę i wpływ nowego dyrektora na funkcjonowanie działu IT. Mogę ją polecić przede wszystkim osobom z branży IT, ponieważ jest nasycona słownictwem technicznym i opisami procesów, które są spotykane na co dzień w świecie informatycznym. Dla osób z kręgu kierowniczego będzie to ciekawe spojrzenie na powiązanie działów IT z bezpośrednim wpływem na zyski generowane przez działy sprzedaży, a dla osób technicznych pozwoli na szersze spojrzenie na własną pracę. Niestety, dla osób nieposiadających żadnej wiedzy z zakresu IT, książka może okazać się zbyt skomplikowana.

Książka jest napisana średnio jako powieść, ale świetnie jako przedstawienie modelu DevOps i pracy w środowisku IT.

Każdy pracownik IT, szczególnie polskich firm, powinien tę książkę przeczytać. Na pewno znajdziecie w niej przykłady sytuacji lub osób, które spotyka się w codziennej pracy, a co ważniejsze, rozwiązania problemów działów/firm IT.

Projekt Feniks ma w sobie coś takiego, że każdy pracownik firmy IT jest w stanie utożsamić się z bohaterem i czuć związek z przedstawionymi przygodami.
Mimo formy powieści, opisuje wiele technicznych problemów i porad jak sobie z nimi poradzić.

• Informatyka
  • Audiobooki

Gene Kim Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu Zobacz więcej