Zac & Mia

2013-07-24
Dariusz Rossowski
miłość choroba Dariusz Rossowski literatura australijska rak

Potrzebny mi plan D. D jak dobra książka

Taki dobry przeciętniaczek. Do przeczytania na raz. Książka jest napisana w bardzo przyjemny sposób i dosłownie się przez nią przelatuje. Bohaterowie mają ciężkie przeżycia. Na początku nie rozumiałam zachowania Mii ale wraz z poznawaniem jej historii zaczynałam rozumieć jej złość. Miło śledzi się jej proces akceptacji sytuacji, a to jak na koniec przekonuje Zaca do zmiany zdania sprawia, że jest się z niej dumnym. Polecam nawet dla młodszych czytelników (tak od 12+).

Poznając losy bohaterów nudziło mi się okropnie. Przyjaciółka mówiła mi, żebym jej nie czytała, odpuściła. Nie umiałam. Nie potrafiłam odłożyć tej książki w połowie. Powiedziałam, że przeczytam ją. I udało się. Niestety teraz nie wiem jak mam ją ocenić. Do końcówki była ona nudna i denerwująca, ale nadeszły ostatnie dwa rozdziały i nie umiałam przestać ich czytać.

W lekturze tej było mnóstwo bohaterów. Rodzina Zaca i matka Mii, przypadkowi ludzie, lekarze, pielęgniarki, przyjaciele. Większość z nich była sympatyczna i w miarę dobrze opisana. Były tu również relacje między nastolatkiem a rodzicami. Jedne były okropne. Pełne krzyku i braku zaufania, a drugie pełne miłości, czułości i wiary.

Zapraszam na całą recenzję tutaj:

W...

Jest to książka o problemach które dotykają czasami młodych ludzi.A tym problemem jest rak.Zac,bohater którego poznajemy na początku jest świeżo po przeszczepieniu szpiku. Po pewnym czasie do szpitalnego pokoju obok trafia także młoda dziewczyna,Mia.Ich znajomość zaczyna się od stuknięcia w ścianę i od piosenki Lady Gagi.Potem Zac wychodzi ze szpitala i przez długi czas nie ma kontaktu z Mią. A jednak po dłuższym czasie Mia wkracza do życia Zaca i odtąd wszystko się zmieni.Ta książka jest doskonała jeżeli ktoś pragnie poczytać o współczesnych problemach jakie dotykają ludzi.Mi czytało się ją dobrze i żałuję że niema dalszych części ponieważ chciałabym się dowiedzieć czy u Mii i Zaca wszystko ułożyło się jak należy.

W opisie jest stwierdzenie, że tej książki nie można odłożyć ot tak. I rzeczywiście... przeczytałam ją w dwa dni. Jest ciekawa, wciągająca, mimo swojej smutnej treści, dotyczącej nowotworów. Bohaterzy, tak bardzo różniący się od siebie, byli jednak podobni do siebie w zachowaniu, najpierw Mia była wkurzająca, potem Zac był taki sam. A końcówka była jednocześnie i smutna i wesoła ;)

"Może odwaga to jest po prostu to - akty dokonywane pod wpływem chwili, kiedy głowa krzyczy Stop!, ale ciało robi coś innego."

Piękna historia, pełna bólu, ale też nadziei na lepsze jutro.
Dwoje młodych ludzi próbuje się odnaleźć w obliczu choroby i niesprawiedliwości...
Książka z pewnością emocjonalna.

Polecam.

Piękna historia, pełna bólu, ale też nadziei na lepsze jutro.
Książka z pewnością emocjonalna.

Polecam.

Oczekiwałam od tej książki zwykłej, lekkiej młodzieżówki, bo tak naprawdę nie wiedziałam, o czym ona jest. Jednak nie spodziewałam się, że otrzymam tak wzruszającą historię.

Z początku nie mogłam się wciągnąć i pierwszych kilka stron strasznie mi się wlekło. Jednak im dalej tym lepiej. Z czasem naprawdę się wciągnęłam i przeczytałam ją w ciągu kilku godzin.

Nie jest to zwyczajna historia o zwyczajnych nastolatkach. Fabułą przypomina trochę książkę "Gwiazd naszych wina" lub serial "Red band society". Poznajemy nastolatków, którzy zmagają się ze straszną chorobą. To doświadczenie zmienia ich całkowicie, co doskonale widać po Mii. Z początku humorzasta nastolatka zmienia się nie do poznania. Zresztą Zac również się zmienił, tylko troszkę w drugą stronę. Z chłopaka z nadzieją w chłopaka bez nadziei. Ich przyjaźń zmieni tak naprawdę całe życie.

Bohaterowie odkryją czym tak naprawdę jest szczęście, a przede wszytskim dowiedzą się kilku rzeczy o samych sobie. Naprawdę polecam tę książkę młodszym czytelnikom, bo myślę, że to właśnie w nich pozycja ta wywoła najróżniejsze emocje.

Nie jest to...

Mimo że spodziewałam się książki podobnej tematyce do "Gwiazd naszych wina" to dostałam coś lepszego. Podczas lektury tej książki emocje z niej dosłownie krzyczały, nie wspominając o tym że, wzruszyła mnie do głębi i wycisnęła łzy. Bohaterowie są wyraziści i prawdziwi i nie da się ich nie lubić.

Książka skierowana głównie do młodzieży ale nie tylko.

Opowiada historię pewnych nastolatków, Zaca i Mi, którzy chorują na różnego typu nowotwór. Poznają się podczas leczenia. Ich znajomość szybko przekształca się w przyjaźń.

Książka pomaga trochę zrozumieć jak to jest oraz co się czuję podczas choroby. Chociaż wiadomo, że każdy człowiek czy organizm inaczej reaguje.

Książka skierowana głównie do młodzieży ale nie tylko.

Historia bardzo lekka, pomimo że głównym wątkiem jest poważna choroba nastolatków. Pokazuje różne reakcje na wieść o tak ciężkiej chorobie, jaką jest rak. Zachowanie głównych bohaterów, ich rodziców jest tak różne, ale tak prawdziwe.
Dużym plusem książki jest to, że jak raz do niej zasiądziesz to ciężko Ci się od niej oderwać. Mnie przeczytanie tej książki zajęło „aż” jeden dzień.

Historia obudziła we mnie wiele emocji. Nie jest to opowieść o chorobie, ale opowieść o odwadze, miłości i strachu. Zac i Mia pokazują prawdziwe emocje. Ich uczucia dotyczące choroby nie były wymuszone, a im dalej czytałam, tym bardziej ich rozumiałam. Chociaż historia była trochę smutna (w końcu to książka o nastolatkach z nowotworem) to jej poczucie humoru często pozwalało mi o tym zapomnieć. Było kilka elementów, które niezbyt mi się podobały, ale były one tak nieistotne, że nie zaważyły na mojej opinii odnośnie całej książki. Wiele momentów daje do myślenia.