Studnie przodków

Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
2014-12-16
1979-01-01
Firma Księgarska Olesiejuk
Chmielewska
kryminał, sensacja, thriller
2014-12-16
Królowa Polskiego Kryminału
Chmielewska

Rodziny się nie wybiera. A tu nie dość, że rodzinka specyficzna to jeszcze w tle tajemnice, no i studnie :-)
Energicznie, jak to u Chmielewskiej akcja goni akcję, śmiech i tragedie w jednej chwili.
Czyta się szybko, przyjemnie spędzając czas.
Polecam, jak wszystkie starsze książki tej autorki.

Kolejne perypetie rodzinne Pani Joanny. Trup się ścieli gęsto i po raz kolejny motyw skarbu ukrytego w studni. Uwielbiam te ich wewnętrzne potyczki i pewnego rodzaju dziecinność w odbieraniu świata.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka z cyklu o szalonej rodzinie Joanny. Matka i ciotki tryskające niespożytą energią i dzikimi pomysłami, do tego przygłuchy ojciec — i już potencjał komediowy ogromny. W gronie tych bab jakoś żadna nie potrafi powiedzieć "Nie, to głupie, nie róbmy tego" (a jeśli nawet któraś się odważy i spróbuje, to pozostałe ją zakrzyczą). Jak przedszkolaki, tylko z prawami...

Uśmiałam się do łez i to więcej niż raz. Wiadomo, jak chodzi o kasę to się robi chaos. Wiadomo, im więcej bab tym większy chaos. A już jak [SPOILER] tygrys zeżarł Capustę, odpadłam kompletnie.

Rozbawiła mnie upartość rodziny i wytrwałość w odkrywaniu kolejnych studni. Tę historię czyta się bardzo szybko. Troszkę szkoda, że jednak nie opłynęli w dobrobyt, luksusy i bogactwa, ale to zmieniłoby charakter pisarki i kolejnych przygód.

Pierwsza książka J. Chmielewskiej jaką przeczytałam. I od tego się zaczęło...

Chmielewska w starym, dobrym wydaniu, więc czytało mi się szybko, lekko i przyjemnie.

Świetnie skonstruowana, spiętrzona intryga rozwija się zaskakująco, trzyma w napięciu, jednocześnie bawiąc.
Niesamowite są kreacje postaci (prawdziwa menażeria!) i rodzinne rozmowy, zwłaszcza absurdalne rozważania na temat znalezionych zwłok, podejrzanych typów oraz sposobów...

Kontynuacja "Bocznych dróg". Niestety znacznie mniej udana. Ciągle dobra lektura ale jako, że kontynuacja to porównanie z pierwszą częścią jest nieuniknione. Nadal jednak śmieszna, wartka akcja. Świetne rodzinne dialogi. Po prostu wczesna Chmielewska! i wszystko jasne :D

Ocena tej powieści zawsze dla mnie była sporym dylematem. Uwielbiam rodzinne perypetie Joanny. Ona, jej mamusia, ciotki i przygłuchy ojciec stanowią czystą rozrywkę. Podczas dialogów tejże grupy (w całości czy też w przeróżnych konfiguracjach) boki można zrywać i nie jeden raz parskałem śmiechem na cały głos. Rodzina ta miewa pomysły szatański i nie z tej ziemi, bywa...

Mimo, że humor Chmielewskiej jest widoczny, jak w każdej jej książce, fabuła mi się nie do końca podoba. Zbyt wiele wątków i postaci, z których wiele nie wnosi za dużo do treści, a są tylko niepotrzebnym zagmatwaniem. Książkę oceniam jako dobrą, ale tym razem nic więcej. Niemniej jednak, o autorce swojego zdania nie zmieniam i pewnie niedługo sięgnę po kolejną jej książkę.

Dyskusje

3 405