Bitcoin. Złoto XXI wieku

Karol KopańkoMateusz Kozłowski Wydawnictwo: biznes, finanse
biznes, finanse
2014-11-17
2014-11-17

Książka napisana w przystępny sposób. Jednak mało aktualna. Trzeba śledzić informację w necie, aby nadążyć za zmianami bitcoina

KTO JEST TWÓRCĄ E-WALUTY?

BITCOIN – projekt powszechnie kojarzony z wydobywaniem elektronicznych żetonów z pomocą koparek służących autoryzacji transakcji. Kto opracował tę koncepcję i cały ten skomplikowany system oparty na łańcuchach bloków? O jego twórcach mamy niestety mgliste pojęcie, bo oparte jedynie na domysłach.

CZEGO DOWIEMY SIĘ SIĘGAJĄC PO KSIĄŻKĘ?

Autorzy:
a) w ciekawy sposób ukazują historię kryptografii (scytale greckie, szyfry Juliusza Cezara, Enigma)
b) ukazują jak rozpocząć przygodę z bitcoinem
c) instruują jak założyć portfel, wyjaśniają czym jest przechowywanie danych z transakcjami na chmurze i smartfonie oraz czym jest tzw. offline wallet
d) uczulają na co zwracać uwagę, jak uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami
e) argumentują dlaczego wspólne wydobywanie monet jest bardziej opłacalne niż robienie tego w pojedynkę
f) przedstawiają jak przesyłać monety innym użytkownikom
g) ukazują jak prądożernym przedsięwzięciem jest utrzymywanie Bitcoina (info z 2019: Bitcoin zżrea 140 twh rocznie vs. Polska 160 twh rocznie)
h) wyjaśniają dlaczego kryptowaluty są nie na rękę rządom (pranie brudnych pieniędzy,brak opodatkowania, brak kontroli nad tą strefą i inne, o których tu nie wspomnę)
i) obrazują z jakich narzędzi może skorzystać rząd by wirtualna waluta nigdy nie zyskała statusu akceptowalnego środka płatniczego
j) wyjaśniają jak z bitcoinem powiązane jest polskie prawo a mianowicie dewizowe, ustawa o podatku od towarów i usług, Kodeks cywilny.

WADY I ZALETY BITCOINA:

a) Wady:
- zmienność kursu
- by utrzymać kontrolę nad marżą sprzedawcy muszą po zakupie dokonać natychmiastowego przekonwertowania (jak dziś wygląda ta kwestia?)
- anonimowość

b) Zalety:
- transparentność, anonimowość, oszczędność
- alternatywa dla tradycyjnej waluty
- niezależność od manipulacji instytucji finansowej
- firmy inwestujące w kryptowaluty mają większy ruch sieciowy

OBAWY I REGULACJE PRAWNE

Mimo obaw wielu krajów Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla globalnego systemu finansowego (stanowi zaledwie 1% globalnego PKB). Zagrożone jednak mogą czuć się giełdy kryptowalut ( np. częste włamy na giełdy w Japonii). Bitcoin (nieposiadający nad sobą organu nadzorczego) w wielu krajach jest legalny, lecz wciąż pozostaje prawnie nieuregulowany – nadal nie nabył statusu powszechnego środka płatniczego (warto wspomnieć, że krajami szczególnie otwartymi na tę płatniczą walutę są Finlandia, Kanada, Szwajcaria oraz Niemcy). Warto dodać, że BTC nie wpływa ani na politykę monetarną ani na kreację cen zw. z towarami i usługami - jest nabywany zazwyczaj w celach inwestycyjnych lub spekulacyjnych...

ŁYKNĄĆ BAKCYLA

Jak już połknęliśmy bakcyla warto przyjrzeć się ponadto takim kwestiom jak:
- historia szyfrów na przełomie wieków///czarny PR/// Neptune Rig /// ICO /// smart contracts /// piramidy finansowe /// agresywny marketing /// Patriot Act /// nomecoin /// Raporty Goldman Sachs /// organizacja ICANN /// Proof of Existence (usługi notarialne oparte na blockchain)/// Komisja Nadzoru Finansowego /// firmy fintechowe w Polsce /// RegTech w branży finansowej /// bitcoin a jego cykl hossa-bessa /// crowdfunding /// marketing polityczny

JAKIE PYTANIA ZRODZIŁY SIĘ W TRAKCIE LEKTURY?

- Jak biura rachunkowe ogarniają rozliczenia zw. z kryptowalutami?
- Jakie podmioty zaliczamy do spółek strategicznych Skarbu Państwa? Czy orientujemy się jak funkcjonują?
- Jakie okoliczności skłaniają do wykorzystania strategii FUD (fear, uncertainty, doubt) w marketingu, mediach i polityce?

INNE PYTANIA:
- Jak zachowa się Bitcoin w obliczu kryzysu finansowego?
- Czy kryptowaluty mogą być przedmiotem obrotu przez takie instytucje jak Krajowa Izba Rozliczeniowa?
- Czy kryzys zw. z uchodźcami i imigrantami może być rozwiązany za pomocą blockchaina? (Raport BAFM nt. blockchain)
- Czy jesteśmy świadomi, że na codzień korzystamy z fintechowych innowacji?
- A jeśli kryptowaluty to wyłączenie bańka spekulacyjna/ piramida finansowa?

PODSUMOWANIE:

Kończąc, niniejsza książka zainteresuje zafascynowanych tematyką innowacji technologicznych w świecie finansów oraz tych, którzy pragną zgłębić tę tematykę wyłącznie z czystej ciekawości. Z dzisiejszej perspektywy książkę tę określiłbym mianem...przystawki...Naprawdę głodnym wiedzy polecam takie strony jak BITHUB, CYFROWA EKONOMIA czy POLSKA2041 oraz najnowsze publikacje o podobnej tematyce:

ANDREAS ANTONOPOULOS - ,,Internet of Money''
WILLIAM MOUGAYAR, VITALIK BUTERIN - ,,Blockchain w biznesie. Możliwości zastosowania łańcuchów bloków''
WŁODZIMIERZ SZPRINGER - ,,Blockchain jako innowacja systemowa''
DARIUSZ SZOSTEK - ,,Blockchain a prawo''
JERZY KONIECZNY - ,,Kryptowaluty. Perspektywa kryminologiczna i kryminalistyczna''
JAKUB SZCZERBOWSKI - ,,Lex Cryptographia''
MARCIN MICHNA - ,,Bitcoin jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych''
BENJAMIN GUTTMAN - ,,The Bitcoin Bible''

WZMIANKA z 28.05.2019

Zainteresowanych odsyłam również do najnowszego raportu europejskiego Banku Centralnego dot. kryptowalut:

- European Central Bank, Crypto assets: Implications for financial stability, monetary policy and payments and market infrastructures, No 223/ May 2019 (pdf)

KTO JEST TWÓRCĄ E-WALUTY?

CZEGO DOWIEMY SIĘ SIĘGAJĄC PO...

Autorzy w sposób przystępny opisują funkcjonowanie Bitcoina. Z książki można wynieść wiele ciekawych informacji i z pewnością jest to dobra pozycja dla osób, które zaczynają się interesować tematyką kryptowalut. Z kolei osoby bardziej zagłębione w tematykę Bitcoina mogą odczuwać niedosyt, ze względu na skromne opisywanie technologicznej strony kryptowalut oraz na brak pogłębienia specjalistycznej wiedzy.

w 2018 ta książka już nie ma sensu, kryptowaluty poszły do przodu bitcoin też się rozwija, jedynie internet może aktualizować się odpowiednio szybko

Szczerze mówiąc to kiepska książka.
Dużo uproszeń, skakanie po tematach bez większego składu i pomyślunku, błędy merytoryczne.
Poza tym - jaki sens ma pisanie książek o zjawisku, w którym tak naprawdę po tygodniu wiedza może być już zdezaktualizowana?

Szczerze mówiąc to kiepska książka.

Książka dosyć krótka, można ją przeczytać w jeden dzień, a nawet parę godzin. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć podstawow o bitcoinach, polecam.

"Niniejsza książka to kompendium wiedzy o bitcoinie" - to faktycznie jest mocno przesadzone stwierdzenie, jednak czytając pozostałe komentarze odnoszę wrażenie, że wypowiadają się tu głównie znawcy zagadnienia. Mnie osobiście wydawało się, że książka ta ma za zadanie stworzyć spójny obraz Bitcoina i przedstawić genezę jego powstania. W mojej ocenie to zadanie spełniła, a do tego wzbogaciła w wiedzę na temat elektronicznego złota, który nawiasem mówiąc, trochę bardziej przypomina pieniądz elektroniczny, niżeli kryptowalutę. Warte przeczytania przez tych, których interesuje tematyka kryptowalut bez potrzeby zagłębiania się w aspekty czysto techniczne.

Bardzo bardzo podstawowa wiedza, żeby nie powiedzieć uboga. Dla kogoś kto się interesuje tematem nie będzie tu raczej nic odkrywczego, ot od czasu do czasu jakaś ciekawostka. Liczyłem na opisanie mechanizmu działania Bitcoina i samej sieci kryptografii i podejścia od strony technicznej i technologicznej, niestety w książce nie ma nawet wzoru matematycznego na jakiej podstawie obliczane są kolejne bloki, nie mówiąc już o większych niuansach. Książka ciekawostka, raczej nie polecam

O bitcoinie jest tylko włąściwie 1/5 książki, nie dowiemy się wiele więcej o samej walucie niż na stronach internetowych. A reszta książki wydaje się być swoistym "kryminałem" o oszustwach giełd i wielkich kryzysach otoczonych tajemnicą różnych walut (ale nie bitcoina WTF?) książka - ciekawostka

Srednie. Temat, ktory bardzo szybko sie deaktualizuje. Brakuje krytyki. Brakuje wyjasnienia algorytmu.

• Krypto
  • Przeczytane 2017