English Matters, 50/2015 (styczeń/luty)

Okładka książki English Matters, 50/2015 (styczeń/luty) Redakcja magazynu English Matters
Okładka książki English Matters, 50/2015 (styczeń/luty)
Redakcja magazynu English Matters Wydawnictwo: Colorful Media Seria: English Matters czasopisma
44 str. 44 min.
czasopisma
English Matters
Colorful Media
2014-12-13
2014-12-13
44 min.
angielski dwumiesięcznik royal middleton william george

Numer 50/2015
Pierwszy, noworoczny, jubileuszowy numer English Matters zawiera jedenaście artykułów pogrupowanych w następujące działy tematyczne: Pepole and Lifestyle, Culture, Language Travel, Conversation Matters oraz Leisure. Z okładki na czytelnika spogląda para królewska wraz z małym księciem. To znak, że między innymi o tej trójce będzie można poczytać. Co jeszcze przygotowała redakcja? Znajdzie się coś dla:
• Szukających sposobów na skuteczniejszą naukę języka angielskiego i nie tylko.
• Miłośników literatury i kina - tekst o ekranizacji powieści Pięćdziesiąt twarzy Greya.
• Melomanów - analiza tekstu piosenki American Pie Dona McLeana.
• Zainteresowanych szkolnictwem wyższym - prezentacja znanych i mniej znanych uczelni w Szkocji oraz Walii i Irlandii.
• Zafascynowanych podróżami - czeka ich wycieczka do kraju tulipanów czyli Holandii, a ściślej mówiąc do stolicy tego państwa.
• Dziennikarzy i nie tylko być może zainteresuje wywiad z Adele Rupper. Kobieta opowiada czytelnikom o amerykańskiej służbie dyplomatycznej.
• Poszukiwaczy nowych angielskich zwrotów - tym razem będą mogli oni odkryć i przypomnieć sobie słownictwo związane z rocznicami oraz rozmówki prowadzone w kurortach wypoczynkowych czy wczasowych w górach.

W okrągłym wydaniu wyjątkowo zabrakło początkowego działu This is that. Zamiast niego redakcja przygotowała obszerne podziękowania oraz zbiorcze zestawienie poruszanych w magazynach tematów, jak również prezentowanych na ich łamach miejsc wartych odwiedzenia. Nie zapomniano także o spisie wydań specjalnych. Jedno od pierwszego numeru się nie zmieniło. Nadal można pobierać ze strony wydawców nagrania oraz listę słówek z danego wydania. Tym razem przygotowano też dodatek dotyczący czasowników frazowych. Interesująca zawartość + estetyczne wydanie = przyjemna nauka języka obcego.

Numer 50/2015

Wiecie co zawsze irytowało mnie w szkole? To, że uczyliśmy się na pamięć nawału słówek, bez powiązania z czymś konkretnym. I trzeba było powtarzać sobie po 20 razy to samo słówko. Było to na prawdę odpychające od przyswajania wiedzy...

Gdy zobaczyłam English matters byłam na prawdę pod wrażeniem.
Teraz słowo "nauka" nabrało zupełnie nowego znaczenia. Nie uczymy się słówek "na sucho", za darmo możemy pobrać mp3 i odsłuchać nagrania. Nic prostszego!

Długo zastanawiałam się nad tym, co mi się tutaj nie podoba i doszłam do wniosku, że nie ma takiej rzeczy. Ten magazyn jest dla nas, cały zespół redakcyjny zadbał o to, by nie zabrakło interesujących artykułów, ciekawostek, konkursów. Do tego piękna szata graficzna.
Skoro nie ma żadnych minusów, przedstawię plusy. Magazyn ukazuje się raz na dwa miesiące, co znaczy, że mamy sporo czasu, by wszystko na spokojnie sobie przyswoić, pobrać mp3, posłuchać.

Colorful Media zapewniło nam także różnorodność językową. Poza językiem angielskim mamy do wyboru także angielski biznesowy, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski oraz magazyn poświęcony branży nowych technologii oraz innowacyjnym przedsięwzięciom biznesowym. Do wyboru do KOLORU.

Cała recenzja do przeczytania na: http://justbooks17.blogspot.com/2015/02/english-matters.html?showComment=1424634906449#c5368822987452770733

Gdy zobaczyłam English matters byłam na prawdę pod wrażeniem.
Teraz słowo "nauka" nabrało zupełnie nowego znaczenia. Nie uczymy się słówek...

Dziś spieszę do Was z recenzją 50 numeru magazynu English Matters (styczeń/luty). Nie jestem początkująca jeśli chodzi o język angielski, jednak jak mówiła moja nauczycielka w liceum "język jest żywy i dlatego nie może sobie żyć własnym życiem - trzeba mieć z nim nieustanny kontakt". Jest to ważne nie tylko w podstawowych czy średnio-zaawansowanych stadiach nauki, ale przez cały czas - język ewoluuje, posiada ogrom zwrotów i struktur i niezwykle ważnym jest, by wciąż je odkrywać i przyswajać. To wydanie English Matters będzie idealne zarówno dla osób mniej jak i bardziej zaawansowanych. A co w nim znajdziemy?

Sześć głównych działów - ludzie i styl życia, kultura, język, podróże, konwersacje i czas wolny. Artykuły w nich zawarte są nie tylko merytoryczną podstawą do nauki przydatnych zwrotów - są aktualne, na czasie i przydatne. Poczytamy (i posłuchamy) o księżnej Kate i Williamie, zapoznamy się z wywiadem z przedstawicielką służby dyplomatycznej Departamentu Stanu USA, dowiemy się jak sprawić, by uczenie się było łatwiejsze, odkryjemy pewne tajemnice "50 Twarzy Greya". Osobiście bardzo przypadł mi do gustu artykuł o uniwersytetach w Wielkiej Brytanii - może ktoś z Was planuje studia w tym kraju? Zapoznamy się też z tłumaczeniem piosenki "American Pie", która ma głębszą interpretację niż mogłoby się wydawać. W sekcji językowej poznamy również ciekawe idiomy i ich pochodzenie. W tym numerze dialogi dotyczą konwersacji w górskim ośrodku wypoczynkowym - są pełne uniwersalnych i przydatnych zwrotów! Przeniesiemy się też na chwilę do Amsterdamu, a na koniec przeczytamy o corocznych okazjach do świętowania (poznamy też terminologię dotyczącą rocznic ślubu - którą rocznicę określilibyście jako Cotton, Tin, a którą Leather?).
W środku numeru znajdziemy plakat dotyczący Phrasal Verbs wyjaśniający ich strukturę gramatyczną.

Tak jak wspomniałam wcześniej - niektóre z tekstów można również przesłuchać. Ze strony English Matters, wpisując odpowiedni kod, ściągniemy mp3 do tekstów oznaczonych słuchawkami. Dzięki temu możemy śledzić teksty i poznać wymowę wszystkich słów w nich zawartych. Lektor w nagraniach mówi z przyjemnym, brytyjskim akcentem, bardzo łatwym do zrozumienia.
Dużym ułatwieniem są kody QR - posiadając smartphone'a lub tableta możemy bardzo szybko uzyskać dostęp do interesujących nas nagrań.
Ze strony internetowej możemy również pobrać listę słowek z numeru w formacie PDF, a także kartę pracy nauczyciela.

Listy słówek pod tekstami są świetnie przemyślane i intuicyjne. Każda kolumna tekstu ma swój odpowiedni numer, a pierwsze wyrażenie podkreślone w danej kolumnie nim również oznaczone. Pozwala to poruszanie się po liście słówek bez obaw, że się zagubimy.

Chciałabym też wspomnieć o pobocznej kwestii, która jednak dla mnie jest mocną stroną gazety. W numerze znajdziemy minimalną ilość reklam, a każda jaka się pojawia jest tematyczna - dotyczy materiałów do nauki angielskiego.

Numer 50/2015 English Matters oceniam na naprawdę świetny. Nie tylko nauczyłam się ogromu nowych słów i wyrażeń, ale także dowiedziałam się ciekawych rzeczy i zrelaksowałam z dobrą lekturą. Żałuję jedynie, że nie pojawiły się żadne ćwiczenia do wypełnienia samodzielnie.

Zaskoczył mnie list od redakcji w miejscu, gdzie zwykle znajduje się rubryka "This and that", aczkolwiek jak najbardziej pozytywnie-fajnie jest móc nawiązać nieco bardziej obustronną relację z redakcją magazynu, który towarzyszy mi i pomaga w nauce już jakiś czas. A powód tego listu jest nie byle jaki-numer, który dane mi było przeczytać, nosi okrągły numer. 50.

Artykuł, który zaciekawił mnie najbardziej, znalazłam na samym końcu, w dziale "Leisure". Historia tradycji świętowania wszelkich rocznic czy urodzin oraz podłoże psychologiczne tej kwestii pokryły się i wzbogaciły moje słownictwo z materiałem przygotowywanym do matury, a ponadto brakowało mi wcześniej podobnych tekstów, podejmujących tematykę z pogranicza psychologii.
Mnóstwo cennych informacji znajdziemy w "What's in a name"-idiomy zawierające imiona, skąd i dlaczego właśnie takie oraz jakie są ich źródła, a dodatkowo schemat wyjaśniający powstawanie i tworzenie phrasal verbs, czyli tak istotnej, a ta rozległej i trudnej do wyuczenia kwestii w języku angielskim.

W numerze 50 podróżujemy nieco więcej niż tylko do jednego miejsca, jak zwykle(tym razem jest to Amsterdam, który możemy poznać nieco lepiej niż przez pryzmat Red Light District),ponieważ zwiedzamy majestatyczne, dumne i osławione uniwersytety Szkocji, Irlandii i Walii.
W artykule "Making learning easier" znalazłam coś, co zanotowałam w swej pamięci-długopis zsynchronizowany z dyktafonem, gadżet idealny, kiedy już będę dumną studentką.

Dla wszystkich entuzjastek(i entuzjastów??)głośnego Grey'a i jego pięćdziesięciu twarzy tekst opisujący ten fenomen ostatnich czasów-jak powstał, skąd pomysł autorki, co nieco odnośnie filmu, którego premiera już wkrótce.
Moje zainteresowanie zyskała również zawartość paru pierwszych stron-spojrzenie na rodzinę królewską, również w ich przeszłość i przyszłość. W wywiadzie z Adele Ruppe dowiedziałam się też czegoś o funkcjonowaniu Departamentu Stanu USA i chociaż polityka mnie nie porywa, dobrze znać przynajmniej podstawowe informacje.

Kolejny numer jak zwykle mnie nie zawiódł, co więcej, zauważyłam różnicę w czytaniu po angielsku-stało się to dla mnie łatwiejsze i przyjemniejsze, chociaż wciąż jest to zależne od poruszanego w artykule tematu.

Artykuł,...

Zapraszam na http://sklep-z-pamiatkami.blogspot.com/

Nadeszła ta wiekopomna chwila. English Matters doczekał się okrągłego numeru. Autorzy nie pozwolili nam tego przeoczyć i już na samym początku dostajemy list "From the Editor", zapowiadający, jak wyjątkowe będzie to wydanie. Twórcy zabrać chcą nas w podróż i taki właśnie jest temat przewodni tego egzemplarza. Na wstępie muszę przyznać, że jest to jak do tej pory najciekawszy EM jaki miałam przyjemność czytać.

No to czas zacząć ten mały przegląd. Zaraz po notce od pani Katarzyny Szpotakowskiej przechodzimy do pierwszego działu - "This and That", który akurat mnie zawiódł. Jego zadaniem jest "rozruszanie" nas i pomoc w przestawieniu się na inny język. Tutaj mamy jednak tylko krótkie zestawienie, podsumowanie ostatnich 50 numerów. Nie za wiele do czytania, więc przejdźmy szybko dalej.

"People and Lifestyle"
Już na następnej stronie pojawia się temat z okładki i piękne zdjęcie Williama, Kate i ich potomka. Ciągle pamiętam to wielkie poruszenie w mediach tuż przed ich ślubem, a tu proszę. Szczęśliwa rodzinka jak z obrazka już. Kilkustronicowy artykuł "Budding Royals" to właśnie ich historia i tego, jak wygląda życie rodzinne na królewskim dworze. Wcale nie jest usłane różami jak by się mogło wydawać.

Przenosimy się do innego anglojęzycznego kraju, by zgłębić tajniki funkcjonowania the US Department of State (Departament Stanu). Polityka to nie mój konik, ale zainteresowani znajdą tutaj ciekawe, przynajmniej według mnie, informacje na temat polityki zagranicznej USA.

"Making Learning Easier" to artykuł przydatny wszystkim uczniom i studentom. Prezentowane tutaj są różne gadżety, które mają za zadania wspomóc nas w tych trudnych czasach nauki, począwszy od karteczek samoprzylepnych, przez dyktafon, czytniki, aż do więziennej kuli do nogi.

"Culture"
Na pewno znajdą się tutaj miłośniczki twórczości E.L. James i Christiana Grey'a. Ja niestety książki nie czytałam, ale artykuł przewertowałam z wielkim zainteresowaniem.

W samym środku gazety znajdziemy dodatek na temat tak zwanych Phrasal Verbs, wyrażeń, z którymi wielu uczących się ma problem.

Powracając do tematyki podróżniczej, czas na wycieczkę po jednych z najsłynniejszych uniwersytetach na wyspie. Jest to pierwszy artykuł, który przesłuchałam i była to miła odmiana. Obawiałam się lektora bez emocji, dostałam człowieka z niezłym akcentem. Ciekawe urozmaicenie.

Don McLean to amerykański piosenkarz i gitarzysta rockowy, który swoją karierę rozpoczął w latach 70. Na podstawie jego piosenki "American Pie" świetnie pokazane są użycia konstrukcji z "used to" i "would". Przetłumaczono także najciekawsze zwroty oraz przybliżono czytelnikowi ogólny sens utworu. Bardzo ciekawy sposób na naukę, oby takich jak najwięcej!

"Language"
Tutaj na pierwszy ogień idzie "What's in a Name?", ciekawy artykuł o idiomach i powiedzonkach codziennego użytku, ich pochodzeniu i oczywiście znaczeniu. Przydatne szczególnie dla tych, którzy planują obcować z Anglikami i Amerykaninami, i chcą uniknąć drobnych nieporozumień.

"Travel"
Znowu ruszamy po przygody, tym razem do pachnącego trawką Amsterdamu, by przejść się jego uliczkami, skosztować lokalnych potraw i poczuć urok tego wyjątkowego miejsca.

"Conversation Matters"
Wszyscy wiedzą, że wcale nie tak łatwo jest rozmawiać w obcym języku. Wiedzą o tym także twórcy EM. W tym numerze prezentują nam trzy dialogi, które mogą nam się przydać w trakcie wyjazdu w góry. Pomocne zwroty i przydatne słownictwo.

"Leisure"
To już ostatni artykuł jaki znajdziemy w tym jubileuszowym numerze. O czym jest? A no właśnie o rocznicach i ich celebrowaniu.

Numer 50 magazynu English Matters był jak dotąd najciekawszym, który trafił w moje ręce. Ponownie polecam wszystkim uczącym się, by sięgnęli po to czasopismo. Nie będziecie żałować! :)

Zapraszam na http://sklep-z-pamiatkami.blogspot.com/

50 numer to nie byle jaki numer - to okazja do świętowania, dlatego też Wydawnictwo Colorful Media przygotowało dla czytelników aż dwa konkursy, ale trochę więcej o nich w dalszej części postu, a teraz zapraszam Was do przekonania się co oprócz nich możecie w nim znaleźć! :)

W This & That przeczytamy kilka słów od Edytora i małe podsumowanie wszystkich 50 numerów. W People and Lifestyle o Williamie i Kate, czyli chyba najsławniejszej parze na świecie. Dalej o Departamencie Stanów Zjednoczonych i o tym jak można ułatwić sobie naukę. W Culture aż cztery artykuły - o historii Greya i jego pięćdziesięciu twarzach, gramatyczny "plakat", uniwersytety z duszą oraz rozkład na części pierwsze piosenki Dona McLeanda "American Pie". Dalej Language i "What's in Name?". No i moja ulubiona część magazynu - Travel. Tym razem odwiedzimy Amsterdam. Na koniec Conversation Matters i Leisure. Znajdziemy się w kurorcie górskim i przeczytamy trochę o świętowaniu.

Jak zwykle najbardziej podobało mi się Travel. Skrycie marzę, że może kiedyś zostanie wydane English Matters, gdzie będą tylko artykuły z samego podróżowania (no chyba, że takie już było to oświećcie mnie i przepraszam za błąd;)). Na drugim miejscu zdecydowanie artykuł o różnych przydatnych pomocach w nauce. Do gustu przypadł mi także tekst o "50 twarzach Greya", uniwersytetach oraz konwersacje.

A teraz kilka słów o konkursach. Pierwszy znajduje się zaraz na samym początku. Tym razem to my możemy się pobawić w redaktorów. Co trzeba zrobić? Napisać na dowolny temat artykuł w języku angielskim. W drugim podajecie propozycję piosenki do opisania, tak jak zawsze robi to Pani Anna Rozmus. Swój wybór musicie uzasadnić w języku angielskim. A nagrody to wybrane wydanie specjalne English Matters, roczna prenumerata wybranego magazynu Colorful Media oraz publikacja zwycięskiego artykułu z pierwszego konkursu w 51 numerze EM! Kuszące, prawda? Więc zabierajcie się do roboty, a po więcej informacji odsyłam do English Matters. :)

Podsumowując. Ten numer nie do końca przypadł mi do gustu, jednak miło mnie zaskoczył między innymi gramatycznym "plakatem". Dwa bardzo ciekawe konkursy również działają na plus. Jak zwykle polecam, bo English Matters to coś naprawdę świetnego! :)

Kolejny numer English Matters to dobry pomysł na rozpoczęcie nowego roku z nauką języka angielskiego, a równocześnie garścią ciekawostek ze świata.

W kategorii People and Lifestyle otrzymujemy artykuł dotyczący księcia Williama i jego żony Kate oraz oczekiwania na ich kolejne dziecko. Możemy dowiedzieć się więcej o ich życiu, rodzicach, a także dzieciństwie.
Kolejny artykuł z tego działu, który wzbudził moje zainteresowanie to „Making Learning Easier”. Każdy szuka dobrego sposobu na efektywniejszą i łatwiejszą naukę tym bardziej, jeśli mamy przed sobą obszerny materiał do przyswojenia i do tego w krótkim czasie. W artykule otrzymujemy szereg wskazówek oraz propozycje urządzeń, które mogą być pomocne w tym zakresie. Muszę przyznać, że jedna z nich okazała się dla mnie dosyć zaskakująca.

Artykuł „University with a Soul” z działu Culture przeniesie nas do Szkocji, Walii i Irlandii w celu poznania uczelni najbardziej prestiżowych, cenionych i mających swój niepowtarzalny charakter. Poznamy cechy, które je wyróżniają, a także nieco historii.
Następny artykuł z tej kategorii dotyczy piosenki „American Pie” wykonywanej przez Don’a McLeon. Tradycyjnie otrzymujemy tekst oraz analizę ciekawszych użytych w nim konstrukcji językowych. Warto zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi składni oraz sposobami użycia niektórych słów.

Artykuł „What’s in a Name” z działu Language dostarcza nam z kolei trochę nowinek dotyczących imion zawartych w angielskich powiedzeniach, czy przysłowiach. Czy nie zastanawiacie się czasem skąd się one biorą?

Kolejny artykuł „Dizzying Amsterdam” z działu Travel zabiera nas w podróż do niezwykłego miasta, tętniącego życiem i unikalną atmosferą. Nie brak w nim zabytkowych kamienic, brukowanych uliczek i wielu ciekawych, ale zaskakujących miejsc takich jak sklepiki z trawką.

W dziale Conversation Matters znajduje się artykuł „In a Mountain Resort”, który może okazać się przydatny szczególnie miłośnikom sportów zimowych i wyjazdów w góry. Otrzymujemy trzy dialogi przybliżające słownictwo związane z poszukiwaniem hotelu, czy też przykładowo wypożyczeniem nart.

„English Matters 50/2015” to po raz kolejny ciekawa przygoda połączona z nauką nowych słówek. Zawiera szereg artykułów i informacji z odmiennych dziedzin i poza samą nauką języka dostarcza także aktualnych wiadomości ze świata, czy to dotyczących kultury, sztuki oraz życia znanych ludzi. Artykuły zostały przejrzyście opracowane eksponując właściwie trudniejsze słowa. Połowa tekstów przygotowana została standardowo w formacie mp3 do pobrania i odsłuchania oraz powtórek w wolnych chwilach. Dla mnie tematyka okazała się mniej interesująca niż w poprzednim numerze, ale nadal warta poznania. Niestety kolejny numer dopiero za dwa miesiące.

Kolejny...

Święta czy ferie zimowe to doskonały czas na odpoczynek od nauki. Jednak, niestety, wiem z doświadczenia, że to błogie lenistwo zawsze zbiera niezbyt przyjemne żniwa. Bowiem po powrocie do szkoły, na uczelnię, mam ogromne problemy z przypomnieniem sobie tego, czego przez te wolne sobie nie przypominałam – takiego na przykład języka angielskiego. Dlatego powiedziałam STOP LENISTWU i zabrałam się za czytanie i słuchanie kolejnego numery English Matters.

O czym w tym numerze?
Jak można zauważyć na okładce – o nadchodzącym Royal Baby, o którym ostatnio trąbią wszystkie media. A także o najlepszych uniwersytetach, „z duszą”, w Szkocji, Walii i Irlandii. Czy chociażby wyjaśnienie znanych, angielskich przysłów, w których, nie wiadomo dlaczego, występują takie imiona jak Paul czy Larry.

Było też kilka artykułów, które wyjątkowo mnie zaciekawiły. Na przykład drobne rady dotyczące tego, w jaki sposób najlepiej się uczyć i nie tracić do tego motywacji i zapału – przyda się, oj przyda. Mamy też dokładnie wyjaśnioną kolejność wyrazów w phrasalach, kiedy możemy je rozdzielić, a kiedy raczej ni, bo spojrzą się na nas jak na kogoś z innej planety. Czy zasady gramatyczne, np. użycie use to, na przykładzie piosenki Dona McLeana. No i coś dla nas, moli książkowych – o tym, że 50 twarzy Greya było kiedyś fanfickiem Zmierzchu. Jeeej, w jaką stronę zmierza ten świat…

Co warto zaznaczyć?
Że English Matters właśnie obchodzi urodziny. To 50 numer, czasopismo jest już z nami od 2006 roku. Dlatego właśnie przygotowano drobne podsumowania, a także konkursy! Stańcie się redaktorami! Chwyćcie długopisy i do dzieła!

• Czasopisma
  • Od Wydawnictw
  • Przeczytane i zrecenzowane w 2015.
  • Otrzymana do zrecenzowania 2015.
  • Od Wydawnictwa :)
  • 2015

Dodaj cytat z książki English Matters, 50/2015 (styczeń/luty)