Czerwony alert

Okładka książki Czerwony alert Bill Browder
Okładka książki Czerwony alert
Bill Browder Wydawnictwo: Sonia Draga reportaż
reportaż
Red Notice: A True Story of High Finance, Murder, and One Man’s Fight for Justice
Sonia Draga
2015-02-04
2015-02-04
Radosław Madejski
thriller polityczny pieniądze zbrodnia walka sprawiedliwość Ameryka finansista Radosław Madejski

Super a zarazem aż niewyobrażalna historia

Super a zarazem aż niewyobrażalna historia

Wstrząsająca historia napisana przez życie, a której lepiej nie wymyśliłby żaden scenarzysta. To straszne, że takie rzeczy naprawdę mają miejsce i straszne, że w Rosji wciąż panuje zakłamanie w takim stopniu.

Browder opisuje swoje doświadczenia, a w związku z tym, że zawodowo zajmuje się inwestycjami, mnóstwo razy przewija się wątek finansów i polityki. Mimo to, historia szybko się rozkręca i wciąga. Momentami brzmi jak film sensacyjny, przez co z napięciem chce się czytać ją dalej i odkrywać kolejne tajemnice.

Czy po przeczytaniu tej makabrycznej, nieludzkiej historii, można jeszcze wierzyć, że sytuacja w Rosji kiedykolwiek ulegnie zmianie? Jeśli o mnie chodzi, zdecydowanie nie.

Mega zaskoczenie. Polityka, finanse, podatki a mimo to książka wciągająca. Rozdział za rozdziałem przeżywałem razem z autorem jego losy oraz rozwój sytuacji. Polecam.

Kolejny świetnie napisany kryminał, który okazał się rzeczywistością.
Albo rzeczywistość, która stała się kryminałem.

Kolejny świetnie napisany kryminał, który okazał się rzeczywistością.
Albo rzeczywistość, która stała się kryminałem.

RE-WE-LAC-JA !
Dawno nie czytałęm tak wciągającej książki.
Nie mogłem się oderwać a po przeczytaniu żałowałem, że już się skończyła.
Peierwsza część książki dużo bardziej przypadła mi do gustu. Traktje o tym jak Browder zaczyna swoją karierę zawodową. Jest też wątek polski. Auto brał udział w restrukturyzcji Autosanu. Opisuje on Polskę początku lat 90. NIesamowite jak nasz kraj zmenił się przez ostatnei 30 lat.
Broder założył fundusz inwestycyjny w Rosji. Wynajdywal okazje rynkowe i zarabiał na tym pieniądze. Nagłaśniał też machlojki i oszutwa oligarchów.
Gdy Putin przejął władzę było mu to na rękę ale gdy po aresztowaniu Chodorkowskiego podpożądowach sobie najbogatszych Rosjan. Wtedy Brodwer zaczął uderzać w interesy rządzących.
Najpierw anlowano mu wizę a następnie próbowano ukraść środki zgromadzone w jego funduszu (ponad 4 mld dolarów).
Browderowi udało się wytransferować środki i starał się nagłośnić sprawę.
W finale rosyjskie władze aresztowały i zamęczyły w więzieniu prawnika funduszu Siergieja Magnitskiego.
Druga część książki traktuje o tym jak autor szuka sprawiedliwośći w instytucjach EU i USA. Próbuje pociągnąć do odpowiedzialnośći osoby odpowiedzielne za śmierć jego przyjaciela.
Poniekąd mu się to udaje i dochodzi do bezprecedensowych działań.
Najsmutniejsze jest to, że takich Siergiejów Magnitskich w Rosji było miliony ale tylko on miał kogoś wpływowego kto upomniał się w jego sprawie, nie bał się i doprowadził sprawę do końca.
Gorąco polecam dla wszystkich których interesują finanse, prawo i kuluwary polityki.

RE-WE-LAC-JA !
Dawno nie czytałęm tak wciągającej książki.
Nie mogłem się oderwać a po przeczytaniu żałowałem, że już się skończyła.

Należę do osób, które raczej nigdy nie dają noty 10 gwiazdek nawet fantastycznym książką. Najwyższą punktację zostawiam dla pozycji wyjątkowych-takich, które na swój sposób są w stanie zmienić moje myślenie czy nawet życie. Ta pozycja niewątpliwie taka jest i będę do niej wracać. Spostrzegawczość, upór, inteligencja autora i jego wewnętrzne dobro sprawiło, iż naprawdę uwierzyłam, że są na tym świecie jeszcze dobrzy ludzie. Okazuje się, że w tym zepsutym świecie znajdują się jednostki dla których pieniądze nie są najważniejsze. Ponadto trochę ciekawej wiedzy o funkcjonowaniu firm inwestycyjnych-Bill Browder opisuje swoje początki kariery i rozwój do wysokiego szczebla w tejże branży. No i najważniejsza kwestia-korupcja oraz polityka Rosji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak: "ręka rękę myje", jak prowadzi się działalności na rynkach wchodzących, czy jak wygląda zderzenie kapitalizmu z postkomumnizmem, a to wszystko okraszone Polskim akcentem to zapraszam do lektury.

Bardzo dobra książka! Z wielu powodów można ją komplementować, choć należy pamiętać, że jest ona też bardzo gorzka. 1 - pokazuje stan mentalny rosyjskiego państwa, pełnego bezprawia. 2 - historie tutaj są prawdziwe. 3 - bardzo dobrze napisana publikacja. Czyta się jak powieść sensacyjną.

Co za historia! W dodatku niezmyślona od A do Z.
Sama prawda, o prowadzeniu biznesu w Rosji oraz Europie wschodniej (jest epizod o Polsce i fabryce "najgorszych na świecie" autobusów).
Włos się jeży na głowie.
Bohater, narrator - Bill Browder ujrzał jądro ciemności i to doświadczenie całkowicie odmieniło jego życie. Chcąc oddać sprawiedliwość Siergiejowi, prawnikowi torturowanemu przez rok i zakatowanemu na śmierć przez bezkarnych zbirów prezydenta, przystąpił do prywatnych poszukiwań i wpadł na trop potężnego spisku, który zaprowadził prosto do Putina. Odsłaniająca kulisy afer finansowych, tajemniczych zbrodni i politycznych rozgrywek powieść jest historią człowieka, który podjął nierówną walkę, by zmierzyć się ze złem.

Autor odważnie pisze o bezprawnym zagarnianiu jego spółek, fabrykowaniu dowodów, o przekupnych sędziach i ich bezprawnych wyrokach, o udziale kryminalistów w tym procederze, malwersacjach na milionowe skale własności państwowej oraz współudziale organów ścigania.
Browder prowadzi kampanię demaskującą powszechną wśród rosyjskich elit korupcję i akty łamania praw człowieka.

"Wyobraź sobie, że zajmujesz 17 miejsce na liście najbogatszych oligarchów Rosji (...) Chwytasz pilota i na ekranie widzisz znajomą twarz - człowieka, który jest o wiele bogatszy, sprytniejszy i potężniejszy od ciebie, a teraz siedzi za kratami.
Jaka byłaby twoja naturalna reakcja? Co byś zrobił? Wszystko, by zyskać pewność, że nie trafisz do takiej samej klatki."

"Gdybym prowadził swoją antykorupcyjną krucjatę jako obywatel rosyjski, z pewnością zostałbym aresztowany, pobity albo zamordowany."

"Zdobycze masowej prywatyzacji miały zostać rozdzielone między 150 milionów obywateli, tymczasem 39 % rosyjskiej gospodarki znalazło się w rękach dwudziestu dwóch oligarchów, a cała reszta kraju żyła w biedzie. Aby powiązać koniec z końcem, profesorowie musieli zamienić się w taksówkarzy, pielęgniarki zaczęły parać się prostytucją, a muzea wyprzedawały bezcenne dzieła sztuki. Niemal wszyscy Rosjanie czuli się zastraszeni i upokorzeni, a winą za to obarczali Jelcyna."

"Wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale obserwując tę scenę, która rozegrała się w hotelu Sunstar, byłem naocznym świadkiem niesławnego "Paktu z diabłem", kiedy to oligarchowie postanowili zaangażować całe swoje zaplecze medialne i środki finansowe w walkę o reelekcję Jelcyna. W zamian mogli przejąć niemal za darmo wszystko, co zostało z niesprywatyzowanych rosyjskich spółek."

Książka jest mroczna w swojej wymowie i w oskarżeniu świata Zachodu o bezczynność, popieranie mechanizmów bolszewickiego zamordyzmu, ale momentami także sarkastycznie zabawna.

Warta przeczytania!

Co za historia! W dodatku niezmyślona od A do Z.
Włos się jeży na głowie.

Nie sądziłam, że książka o przekrętach gospodarczych tak mnie poruszy, kac książkowy zaliczony na 100%

Z reguły czytam literaturę faktu i oglądam filmy dokumentalne, bo uważam, że prawda jest ciekawsza od fikcji. Ta książka jest potwierdzeniem tego, że życie pisze lepsze scenariusze niż fantazja twórców.

Jeśli ktoś lubi kryminały i thrillery nie wyobrażam sobie by ta książka mogłaby się nie spodobać. Świadomość tego, że opisuje wydarzenia, które naprawdę miały miejsce, daje mocne wrażenia.

Autor, choć z zawodu inwestor ze ścisłym wykształceniem pisze jak wybitny zawodowy pisarz. Idealnie połączone wątki. Gdyby to była powieść napisałbym "wspaniale wykreowani bohaterowie" a, że to jest reportaż, napiszę "idealnie opisani ludzie i ich rozterki". Cała historia okraszona silnymi emocjami.

Jeśli ktoś interesuje się: historią najnowszą, polityką i Rosją, pozycja obowiązkowa (słuchałem w audiobooku, lektor stanął na wysokości zadania).

• Audiobooki