Spacer po suficie

Okładka książki Spacer po suficie Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Spacer po suficie
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Kolejny kryminał...ciekawa stylistyka nawiązująca do retro - kryminału w stylu Agaty Christie czy Artura Conan Doyla. W starej, opuszczonej oberży Darlena w Farrow dzieją się i straszne i zarazem śmieszne zjawiska...ślady po obuwiu na suficie!?
Im dalej i głębiej to przestaje się to wszystko trzymać pewnych realiów.
Powieść wydana w 1957 roku.

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku, publikowana w latach 1955–1991 w krajach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzenie prowadzone przez milicjanta / adwokata / sędziego w sprawie przestępstwa kryminalnego / zbrodni, by ukazać jego schemat / działanie , przyczyny i okoliczności.
Reżim komunistyczny, ideologia, koloryt socrealizmu, propaganda, walka z kapitalizmem, inicjatywą prywatną , przedstawicielami średniego aparatu państwowego.
Powieść milicyjna była odpowiedzią na światowe klasyki kryminalne i kapitalistyczne twórczości Agaty Christie, Edgara Wallace’a.
Przedstawiciele gatunki i prekursorzy:
9. Maciej Słomczyński vel Kazimierz Kwaśniewski
10. Krzysztof Teodor Toeplitz vel Krzysztof Deuter
11. Andrzej Wydrzyński vel Artur Morena
12. Zygmunt Zeydler-Zborowski.

Zygmunt Zeydler-Zborowski (ur. 8 lutego 1911 w Kielcach, zm. 9 listopada 2000 w Warszawie) – polski autor powieści kryminalnych i opowiadań kryminalnych, twórca postaci Stefana Downara. Pseudonim Emil Zorr, Tomasz Helner.
Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, ukończonych tuż przed wybuchem II wojny światowej. W okresie okupacji utrzymywał się ze śpiewu, którego przed wojną uczył się. . Po wojnie zatrudniony jako urzędnik w Ministerstwie Żeglugi i Handlu Zagranicznego. Pierwsze powieści sensacyjne publikował w odcinkach na łamach prasy codziennej w 1946/1947 roku "Pantofel Mahometa" (inny tytuł "Talizman Wschodu"),"Piąta runda". W latach 1949-1951 przebywał we Włoszech. Następnie pracował jako redaktor w Telewizji Polskiej (1956-1962),gdzie wraz z reżyserem Józefem Słotwińskim był jednym z współtwórców Teatru Sensacji "Kobra", a jego karykaturę wykorzystano w stałej animowanej czołówce z wężem.
Po powrocie z podróży po Ameryce Południowej działał w Polskiej Agencji Reklamowej. Od 1963 roku zajął się twórczością literacką. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

Im dalej i głębiej to przestaje się to wszystko trzymać pewnych realiów.
Powieść wydana w 1957 roku.

Powieść milicyjna stała się...

Poprawny kryminał w dobrym, Sherlockowym stylu. Momentami trochę nieprawdopodobny, ale trzyma się kupy.

Dość niesamowity , stary dobry klimat lat 70 tych 20 wieku , no i Downar ,polecam .

Książka raczej słaba. zupełnie jakby nie wyszła spod pióra Zeydler-Zborowskiego! Wyraźnie stylizowana na prozie Agaty Christie, najpierw śmieszy, a później razi wtrącaniem co chwila angielskiego 'All right'. Na dodatek autor bardzo często 'szedł na skróty' (myślowe oczywiście),bo nie wszystko ze sobą się logicznie łączy.
Największą bzdurą w całej książce jest scena, gdy dr Gordon na poczcie podchodzi do okienka i mówi, że jest ze Scotland Yardu (choć zaledwie z nim współpracuje) po czym żąda, żeby mu podano dokąd dzwoniła osoba z kabiny którejś-tam, a 'panienka z okienka' mu tę informację podaje! I ja mam w to uwierzyć???
Co najwyżej trzy gwiazdki.

Największą bzdurą w całej książce jest scena, gdy...

• Kryminał
  • Powieść milicyjna
  • Kindle
  • LITERATURA POLSKA
  • Czytnik

Dodaj cytat z książki Spacer po suficie