Sklep internetowy

Okładka książki Sklep internetowy praca zbiorowa
Okładka książki Sklep internetowy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Colorful Media Seria: Czas na biznes biznes, finanse
15 str. 15 min.
biznes, finanse
Czas na biznes
Colorful Media
2013-12-12
2013-12-12
15 min.

Na półkach: , , , , , ,

Całkiem niedawno pisałam o serii Czas na biznes, która jest wydawana przez Colorful Books pod skrzydłami Wydawnictwa Colorful Media znanego z wydawania magazynów językowych. Dziś pod lupę wzięłam biznes związany z prowadzeniem sklepu internetowego. Przyznaję, że niegdyś myślałam o założeniu takiego interesu, jednak ostatecznie nie podjęłam ryzyka.

Coraz większa rzesza ludzi korzysta z usług sklepów internetowych, wiąże się z tym przede wszystkim wygodą, oszczędnością czasu, a nie kiedy i pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że e-sklepy mnożą się jak grzyby po deszczu. Mini poradnik przedstawia 8 krótkich rozdziałów:

Charakterystyka rynku - dotyczy omówienia rynku z uwzględnieniem danych statystycznych, z których wynika, iż co 3 Europejczyk dokonuje zakupów w sieci. Najpopularniejsze są serwisy aukcyjne (lider Allegro) oraz sklepy internetowe,
Konkurencja - na rynku istnieje około 14 000 e-sklepów, wśród nich dominują duże sieciowe sklepy, mniejszą popularnością cieszą się te prowadzone przez pojedyncze osoby,
Plan marketingowy - warto pomyśleć o tym, aby nasza firma dostępna była w porównywarkach cenowych oraz o sezonowej wyprzedaży asortymentu, czy też promocjach, które przyciągną nowych klientów,
Lokalizacja - w przypadku sklepu internetowego lokalizacja nie ma żadnego znaczenia, chyba, że zdecydujemy się na wynajem magazynu, czy biura,
Kadra - zaletą prowadzenia sklepu jest możliwość samodzielnego prowadzenia sklepu bez zatrudniania innych osób, jednak, gdy firma się rozwinie wtedy warto rozważyć zatrudnienie takiej osoby,
Plan techniczny - najistotniejszym elementem jest nazwa i założenie witryny internetowej, następnie trzeba zdecydować o specjalizacji e-sklepu. Trzeba także pamiętać o ustaleniu regulaminu sprzedaży, a także warto rozważyć współpracę z firmą kurierską,
Wyposażenie - głównym narzędziem pracy będzie komputer i internet, zatem to są niezbędniki, trzeba także wybrać odpowiednie oprogramowanie,
Szanse, zagrożenia, mocne i słabe strony - według przedstawionej analizy SWOT otwarcie małego sklepu może być nieudanym biznesem ze względu na dużą konkurencję, ale także duże e-sklepy, jednak jak zdecydujemy się na sprzedaż oryginalnych, trudno dostępnych produktów wówczas zyskujemy szansę na przetrwanie, z tymże, że grupa potencjalnych klientów będzie zawężona.

Powyższa analiza przedstawia zarówno korzyści, jak i słabe strony otwarcia sklepu internetowego. Społeczeństwo coraz korzysta z takiej formy zakupów, gdyż jest to tańsze, wygodniejsze i oszczędza czas kupującego, który nie musi miotać się w tradycyjnym sklepie, między półkami. Takie prognozy sprawiają, iż warto rozważyć otworzenie e-sklepu. Trzeba jednak pamiętać, że małe e-sklepy wypierają potężne nawet sieciowe sklepy, dlatego też nie można pozwolić się "zjeść". Muszę przyznać, iż założenie sklepu wydało mi się znacznie prostsze i mniej kosztowne. Niestety taki sklep wymaga dosyć drogiego oprogramowania oraz odpowiedniego marketingu, chociażby trzeba pomyśleć o pozycjonowaniu stron. Z publikacji "Sklep internetowy" dowiecie się w co trzeba zainwestować, jakie są nakłady pieniężne otwarcia takiego sklepu, czy jest to opłacalne przedsięwzięcia, a także o słabych i mocnych stronach takiego biznesu. Informacje w mini poradniku, przedstawione są zwięźle i klarownie, zatem zrozumiałe są dla każdego kto chciałaby otworzyć taki biznes. Publikację polecam zainteresowanych otworzeniem własnego e-sklepu, a także wszystkim ciekawskim.

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Coraz większa rzesza...

• Półka R
  • Posiadam e-book
  • Samorozwój
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Sklep internetowy