Inny świat. Zapiski sowieckie

Gustaw Herling-Grudziński Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
1986-01-01
1986-01-01
łagry

czytałam jako lektura i początkowo byłam nastawiania dość sceptycznie. jednak książka naprawdę ciekawa.👍🏻

Podobno słynny francuski intelektualista, życiowy partner niemniej słynnej feministki, powiedział po przeczytaniu tej książki: "Nawet jeśli to prawda, to nie należy o tym mówić". Więc nie mówcie o tym nikomu, ale przeczytajcie koniecznie.

Ta opowieść nie ma słabych stron.
No może poza brakiem szczęśliwego zakończenia.
Porażająca prawda.

Ta opowieść nie ma słabych stron.
No może poza brakiem szczęśliwego zakończenia.
Porażająca prawda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najbardziej zaskakującą informacją , która mnie zaskoczyła , to fakt ,że książka została napisana 30 lat przed słynnym * Archipelag Gułag * .Dla wszystkich , którzy jeszcze nie znali tej historii , jest to opowieść człowieka młodego 20-letniego , jeszcze silnego , który zostaje zesłany w okolice Archangielska , do gułagu .Jest młody , ale zesłanie do mroźnej syberyjskiej zimy łamie najtwardsze charaktery .Styka się tam ze strasznym głodem , zimnem , nieludzkim cierpieniem w miejscu w którym śmierć jest na porządku dziennym .Zmarłymi nikt się nie przejmuje , bo na ich miejsce przyjdą nowi .Mega dołujące , ale niezwykle poruszające .---(---ocena 9 /10--)

Czytane lata temu w szkole, ale pamiętam, że mega dołujące było...

Czytane lata temu w szkole, ale pamiętam, że mega dołujące było...

Genialna książka! Wróciłam do niej po latach i nadal jestem nią zachwycona. Dobrze, że jest lekturą szkolną, młodzi ludzie powinni wiedzieć jak wyglądały nasze relacje z sąsiadem ze wschodu.

Dzieło ponadczasowe!

Dzieło ponadczasowe!

Czytam ją drugi raz. Za pierwszym mną wstrząsnęła, za drugim poruszyła ale to wciąż niezwykle ważna i świetna książka

Długa i trudna książka. Nie wciąga, ale też nie taki był jej cel. Warto, dla rozważań autora na tematy egzystencjalne i moralne. Świetne!

Za pomocą sugestywnego i plastycznego języka , możemy przekonać się tutaj jakże cienką a zarazem elastyczną i wytrzymałą warstwą jest nasze człowieczeństwo. Jak okoliczności mogą doprowadzić do tego, że da się oblec nim, bolesną nachajkę lub odwrotnie przegniły siennik. Jak dzięki autorowi może i nam czasem uda się dostrzec ten szczęśliwy traf, że nasze człowieczeństwo nie musi być wystawiane na tak ekstremalne próby tylko spokojnie spoczywa w "wygodnym fotelu" oby jak najwięcej, oby jak najdłużej.

• Lektury
  • Lektury szkolne