rozwińzwiń

W obcej skórze

Okładka książki W obcej skórze Anna Andruchowicz
Okładka książki W obcej skórze
Anna Andruchowicz Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
52 str. 52 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2014-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-01
Liczba stron:
52
Czas czytania
52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858024
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
174

Na półkach:

Dlaczego inność nas przeraża? Dlaczego się przed nią bronimy? Co jest takiego w inności, że nas odrzuca? A co jeśli ją zaakceptujemy? Co się stanie jeśli choć jedna osoba nie przestraszy się inności?

Napisanie recenzji komiksu, który jest tak metaforyczny i brak w nim jakichkolwiek dialogów wydaje mi się prawie niemożliwe. Czarno-białe obrazki jedynie dodają znaczeń. Jak to możliwe, że w tak krótkiej opowieści można doszukać się tak wielu metafor, tak wiele ukrytego sensu? Nie wiem, ale komiks budzi więcej pytań, niż odpowiedzi.

Wilk - symbolozuje zło, dzikość, siłę, niezależność. A co jeśli głównym bohaterem jest samotny wilk, który poznaje stworzenie jednocześnie tak do niego podobne i tak od niego różne? Jaka przyjaźń może narodzić się z tego nieoczekiwanego połączenia? I co trzeba, aby stracić całe zaufanie?

Natura i zwierzęta w niej żyjące mają w genach zapisaną dzikość i walkę o przetrwanie. Kierują się pierwotnymi instynktami i walczą, aby pozostać przy życiu. Ludzie odrzucili tę pierwotność, aby tworzyć głębsze emocje, uczucia, przeżycia. Ale co jeśli zwierzęta też potrafią je doświadczać? I to całkowicie lepiej niż my. A co jeśli w gruncie rzeczy jedyną różnicą między nami i tym wilkiem jest futro i cztery łapy?

Na temat tego niepozornego komiksu można wysnuć ogromną ilość wniosków i zinterpretować go na miliony sposobów. Myślę, że jest to wspaniały temat dla filozofów i ja chętnie wdałbym się w taką filozoficzną dyskusję. Dlatego czuję ogromny podziw dla autorki - wszak komiks ten to nic innego jak jej praca dyplomowa! Napisać taką, a potem ją wydać - i to tak pięknie? Moim zdaniem szacun!
Kreska jest bardzo schludna, oddaje ona tematykę dosłowną i przenośną. A ta druga jest tak naprawdę nieskończona. W mojej interpretacji na głównym planie lokuje się przyjaźń, lojalność i odrzucenie. Trzy silnie powiązane ze sobą zjawiska. Gdzie kończy się granica dzikości i pierwotnych instynktów, a zaczyna rozum? Jak łatwe do złamania jest zaufanie? Czy wina może leżeć po obu stronach? Co znaczą nieporozumienia? Czy warto walczyć o przyjaźń do samego końca? Kiedy ewentualnie się wycofać? Takich pytań można by zadać milion i ciut więcej.
To czy przeczytać ten komiks pozostawię wam. Jestem za to pewny, że znowu znalazłem ukryty skarb zamknięty w otoczkę czegoś niepozornego i nabrałem ochotę na poszukiwanie złota...

Dlaczego inność nas przeraża? Dlaczego się przed nią bronimy? Co jest takiego w inności, że nas odrzuca? A co jeśli ją zaakceptujemy? Co się stanie jeśli choć jedna osoba nie przestraszy się inności?

Napisanie recenzji komiksu, który jest tak metaforyczny i brak w nim jakichkolwiek dialogów wydaje mi się prawie niemożliwe. Czarno-białe obrazki jedynie dodają znaczeń. Jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1436
1173

Na półkach:

Taka fotorealistyczna kreska niekoniecznie sprawdza się w komiksie, choć projekty "zmutowanych" zwierząt wyszły autorce naprawdę śliczne. Jeśli zaś chodzi o scenariusz: "W obcej skórze" to taka błaha opowiastka; niby z przesłaniem, ale wciąż - błaha. Z inną okładką komiks ten można by spokojnie sprzedawać jako pozycję dla dzieci i wydaje mi się, że akurat w tej grupie wiekowej mógłby odnieść spory sukces.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Taka fotorealistyczna kreska niekoniecznie sprawdza się w komiksie, choć projekty "zmutowanych" zwierząt wyszły autorce naprawdę śliczne. Jeśli zaś chodzi o scenariusz: "W obcej skórze" to taka błaha opowiastka; niby z przesłaniem, ale wciąż - błaha. Z inną okładką komiks ten można by spokojnie sprzedawać jako pozycję dla dzieci i wydaje mi się, że akurat w tej grupie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7914
6771

Na półkach: , ,

W OWCZEJ SKÓRZE

Oto historia wilka, którego polowanie z drobnej porażki szybko przeradza się w walkę o przetrwanie. Z pomocą przybywa mu jednak dziwaczna istota…

Ten komiks stanowi pracę dyplomową studentki Akademii Sztuk Pięknych z wydziału grafiki. Pracę zrealizowaną w Pracowni Rysunku Narracyjnego i fakt ten mówi wszystko o tym, jaki rodzaj historii otrzymujemy. Pamiętacie może akcję Nuff Said, jaką ponad dekadę temu zorganizował Marvel? Całość polegała na tym, że najwięksi twórcy prowadzący czołowe serie tego wydawnictwa, mieli zaprezentować nieme zeszyty. Żadnych dialogów, żadnych onomatopei, tylko sporadyczna kwestia, kilka słów rzuconych w finale. Historię, a więc i emocje, opowiadać miały tylko i wyłącznie rysunki. trudna to sztuka, rzadko spotykana, ale tym bardziej ceniona. Na podobny zabieg zdecydowała się właśnie Anna Andruchowicz albumem „W obcej skórze” i nie dość, że zrobiła to wyśmienicie, to jeszcze zaprezentowała historię nie banalną i zawierającą przesłanie. Metaforyczną przypowieść z pogranicza moralitetu, wręcz alegorię, mówiącą bardzo dużo o nas, ludziach, naszym życiu i współczesnym świecie - choć ani jedna scena nie rozgrywa się przecież w sceneriach cywilizacyjnych. – i odrzuceniu, samotności, alienacji, jaka nas spotyka wśród tzw. „swoich”.

Tyle o scenariuszu i fabule. Nie chcę bowiem sugerować żadnych więcej interpretacji, narzucać własnych wniosków – autorka tego nie czyni, więc nie zamierzam i ja. Interpretacji jest bowiem tyle, ile czytających i ile doświadczeń w nich samych, i zmieniają się wraz z naszym życiem. Teraz zamierzam rzec słowo, czy dwa o rysunkach, skoro to na nich opiera się cały album. Jakie są, jaki jest styl Anny?
Wszystko, co widzimy na 48 stronach, stworzone zostało ołówkiem w odcieniach szarości. Ale za to jak wspaniale. Kreska to znakomity przykład europejskiego hiperrealistycznego rysunku. Rysunku dopracowanego do perfekcji. Każdy kadr, każda plansza nie tylko urzeka realizmem, ale zaskakuje pieczołowitością szczegółów. Pojedyncze włosy futra, piórka w skrzydłach ptaków, gałązki… „po prostu wspaniale. Wspaniałe jest także to, jak Anna operuje dynamiką i perspektywą, którymi wspaniale przekazuje emocje i treść.

Całości dopełnia znakomite wydanie (twarda oprawa, format A4, gruby papier),które stwarza wrażenie obcowania z osobistym szkicownikiem autorki.

Konkluzja tej recenzji będzie więc przewidywalna do bólu. Cenicie medium komiksu i nie podzielacie zdania, że historie obrazkowe są tylko dla dzieci? To komiks ten – historia o dzikości, i przysłowiowej owczej skórze, z odwróceniem ról - w sam raz dla Was.
Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2014/11/27/w-obcej-skorze-anna-andruchowicz/

W OWCZEJ SKÓRZE

Oto historia wilka, którego polowanie z drobnej porażki szybko przeradza się w walkę o przetrwanie. Z pomocą przybywa mu jednak dziwaczna istota…

Ten komiks stanowi pracę dyplomową studentki Akademii Sztuk Pięknych z wydziału grafiki. Pracę zrealizowaną w Pracowni Rysunku Narracyjnego i fakt ten mówi wszystko o tym, jaki rodzaj historii otrzymujemy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
4649
223

Na półkach: , ,

Mimo iż komiks jest bardzo dobrze narysowany to jak dla mnie za prosty; brakuje głębi pomimo, iż treść jest bardzo pouczająca i mądra.

Mimo iż komiks jest bardzo dobrze narysowany to jak dla mnie za prosty; brakuje głębi pomimo, iż treść jest bardzo pouczająca i mądra.

Pokaż mimo to

avatar
1246
550

Na półkach: ,

Ładnie narysowane, ale fabularnie bardzo cienko.

Ładnie narysowane, ale fabularnie bardzo cienko.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    7
  • Komiksy
    3
  • Komiks
    2
  • 2018
    1
  • Komiksy polskie
    1
  • Ulubione
    1
  • Komiks
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W obcej skórze


Podobne książki

Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 7,0
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Griim. Tom 03 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: Nieugięci robią niezły cyrk. Cédric Bacconnier, Yves Coulon, David Etien, Philippe Fenech, Simon Lecocq
Ocena 8,0
Idefiks i Nieu... Cédric Bacconnier,&...
Okładka książki Walkirie kresu dziejów – Record of Ragnarok #11 Takumi Fukui, Shinya Umemura
Ocena 8,0
Walkirie kresu... Takumi Fukui, Shiny...

Przeczytaj także