Piekę zdrowy chleb! I ciastka!

Okładka książki Piekę zdrowy chleb! I ciastka! Beata Pawlikowska
Okładka książki Piekę zdrowy chleb! I ciastka!
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Burda Publishing Polska
2014-11-05
2014-11-05
chleb zdrowie kuchnia wegańska kuchnia wegetariańska

Okładka książki Mała wielka uczta Michał Stępień, Paulina Stępień
Mała wielka uczta Michał Stępień, Pau...
Okładka książki Kuchnia polska. Encyklopedia sztuki kulinarnej Ewa Aszkiewicz, Romana Chojnacka, Jolanta Przytuła, Aleksandra Swulińska-Katulska
Kuchnia polska... Ewa Aszkiewicz, Rom...
Okładka książki Przepis na sukces Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis
Przepis na sukces Ewa Chodakowska, Le...

Ta książeczka sprawiła, ze zaczęłam piec chleb na zakwasie. Przetestowałem wszystkie przepisy. Są świetne, mam ja stale pod ręką. Polecam.

W ramach kolejnej ebook-owej promocji zakupiłam kilka książek Beaty Pawlikowskiej. Na początek sięgnęłam po książkę "Piekę zdrowy chleb i ciastka!", choć w mojej opinii trudno to nazwać książką, ze względu na baaardzo małą liczbę stron (tym bardziej po uwzględnieniu samego tekstu, bez zdjęć),jednak na szczęście przepisów jest sporo, jest w czym wybierać i co testować, więc nie można narzekać.

Piekłam już wcześniej chleb, ale zawsze był to chleb oparty na drożdżach, a nie na zakwasie. Wybierałam też klasyczną, białą mąkę pszenną, zamiast zdrowej, pełnoziarnistej. Beata Pawlikowska pokazuje, że można zupełnie inaczej - prościej, smaczniej (mam nadzieję) i przede wszystkim zdrowiej. Proponuje konkretne mąki, dodatki w postaci bakalii czy ziaren, czy po prostu wykorzystanie tej "zakwasowej" bazy do zrobienia zdrowych ciastek... a ciastka zawsze są mile widziane ;)
Tak jak pisałam, pomimo, że sama treść/wstęp/wyjaśnienia dotyczące mąk czy zakwasu spokojnie zmieściłyby się w jakimś dłuższym artykule, to jednak mnóstwo ciekawych przepisów ratują całość. Co prawda, jeszcze nie miałam okazji wypróbować żadnego z nich (nie kupiłam jeszcze mąki to zrobienia bazy - zakwasu),to myślę, że na pewno przynajmniej kilka z nich wypróbuję i postaram się wtedy zaktualizować moją opinię.

Polecam ją przede wszystkim początkującym, osobom zainteresowanym zdrowym trybem życia czy tak jak w moim przypadku - gdy większość waszych wypieków opiera się na białej mące, mleku czy białym cukrze - w przypadku ciastek. Jest to na pewno fajne źródło inspiracji i pomysłów na modyfikację czy po prostu urozmaicenie waszych kulinarnych zapędów ;)

Chleb wyszedł fantastyczny za pierwszym razem! Już nigdy nie kupię chleba w sklepie.

• 2015
  • Kuchnia
  • Zdrowie
  • Kulinaria, książki kucharskie
  • Kindle
  • Beata Pawlikowska

Dodaj cytat z książki Piekę zdrowy chleb! I ciastka!