Spowiedź przedślubna

W drodze
2007-01-01
2007-01-01
58 min.

Od jakiegoś czasu razem z mężem spotykamy się z narzeczonymi. Najczęściej po to, by opowiedzieć trochę swojej historii na kursach dla narzeczonych. Czasem zdarza nam się też spotykać z kimś indywidualnie na kawie i pogaduchach o wszystkim, co męczy i jest problemem przed ślubem.

Jednym z najtrudniejszych tematów jest spowiedź przedślubna – jak, kiedy, czy trzeba koniecznie dwa razy i do kogo? Dylematy i lęk rosną jeśli narzeczeni żyją od jakiegoś czasu w konkubinacie, bądź dawno nie korzystali z sakramentów.

Cieszę się, że Wydawnictwo W drodze wypuściło na rynek mały, ale bardzo wartościowy i naszpikowany dobrą treścią poradnik. Co można w nim znaleźć?

Ks. Marek Ferra zaczyna od tego czym w ogóle jest katolickie małżeństwo. Czy ja się do niego nadaję, po co taki sakrament w ogóle istnieje i dlaczego przed jego udzieleniem/przyjęciem należy się wyspowiadać?

Bardzo prosto, trafnie i przystępnie mówi o tym czy trzeba spowiadać się z całego życia, co to jest grzech, co jeśli Kościół nazywa coś grzechem, a ja tego nie uznaję?

Opowiada również o warunkach spowiedzi – rachunku sumienia, żalu, postanowieniu poprawy, szczerym wyznaniu grzechów i zadośćuczynieniu.

To wszystko tonem lekkim, ale oddającym wiernie nauczanie Kościoła Katolickiego – bez oskarżania i gnębienia kogokolwiek, ale jednocześnie jednoznacznie i klarownie.

Autor proponuje też pytania do rachunku sumienia, które dotykają sedna, ale nie wprowadzają w skrupuły i szukanie dziury w całym. To niebywale trudna sztuka, bo na rynku wydawniczym wiele jest pozycji, których niestety bym narzeczonym nie poleciła. Ta, w moim odczuciu, krzywdy nikomu nie zrobi, a wręcz przeciwnie – może poprowadzić ku większej świadomości swojego grzechu i spojrzenia na życie małżeńskie.

Książeczka kończy się przedstawieniem przysięgi małżeńskiej w kilku prostych pytaniach do refleksji – co również można dorzucić do ogólnego rachunku sumienia.

Czy polecam? Zdecydowanie tak!

Pamiętam, gdy kilka lat temu sama przygotowywałam się do spowiedzi przedślubnej. Miałam wiele pytań, wątpliwości i lęków. Miałam jednak obok siebie kapłana, który wszystko spokojnie wyjaśnił. Niewielu narzeczonych widzi w swoim otoczeniu taką możliwość.

Spowiedź może być sakramentem pięknym, głębokim i bardzo uwalniającym – wiele zależy od naszego zaangażowania i otwartości. Bardzo polecam takie lektury jak ta.

Sakramentalny związek małżeński jest niezaprzeczalnym znakiem miłości Chrystusa i Kościoła. Zawierając w sobie potwierdzenie miłości, wierności oraz uczciwości małżeńskiej, zobowiązuje małżonków do życia w łączności z Chrystusem, na dobre i złe, w zdrowiu i w chorobie, bez względu na czas, miejsce i okoliczności. Do rąk przyszłych małżonków została oddana publikacja Wydawnictwa W drodze: ksiądz Marek Ferra pragnie zainteresować nią wszystkich, którzy kiedykolwiek zamierzają rozpocząć wspólne życie.

Pod rozwagę przyszłych państwa młodych została oddana "Spowiedź przedślubna", książeczka niewielka ale zawierająca maksimum treści. Rys wstępny pozwala czytelnikowi zagłębić się w rozważania o małżeństwie: ponieważ więź małżeńska jest darem warunkującym trwałość i nierozerwalność, ważnym, według autora, jest wybór Boga – Jego samego należy uczynić fundamentem i na Nim budować wspólne życie. Zamieszczone w lekturze pytania pomocnicze, ułatwiają poznanie samego siebie oraz pozwalają dostrzec wszystko to, co należy zmienić przed zawarciem związku małżeńskiego.

Zasadnicza treść lektury skupia się wokół pokuty i pojednania. Ksiądz Ferra wyjaśnia istotę tego sakramentu, znaczenie i skutki grzechu, omawia warunki spowiedzi. Modlitwa grzesznika poprzedza szczegółowy rachunek sumienia, oparty na Dekalogu: każdemu przykazaniu zostały przyporządkowane pytania, określające stosunek penitenta do Boga miłującego człowieka. Całości dopełnia Hymn o miłości (1Kor 13,1-13) oraz drobiazgowo omówiona przysięga małżeńska.

Po niewielką książeczkę "Spowiedź przedślubna" powinno sięgnąć jak najszersze grono przyszłych małżonków. Napisana językiem przystępnym i całkowicie zrozumiałym, bez wątpienia spotka się z chrześcijańską aprobatą. Pomocą służą zamieszczone w ramkach cytaty biblijne (wraz z siglami),fragmenty myśli teologicznej zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz przemyślenia osób konsekrowanych i świeckich. W czasach, kiedy nie do końca zrozumiałą przez współczesny świat jest problematyka wyrozumiałości i przebaczenia, warto sięgnąć po publikację Wydawnictwa W drodze, by nie tylko dobrze przygotować się do spowiedzi przedślubnej (przyszli małżonkowie) ale również nauczyć się tak kierować swoim codziennym życiem, by nieustannie przyczyniać się do budowania związków trwałych i szczęśliwych (wszyscy chrześcijanie).

• +
  • Akademik nr 3
  • 1Posiadam
  • Utilities
  • Religia
  • Valore mobiliare - duchowość

Dodaj cytat z książki Spowiedź przedślubna