Grecja klasyczna. Historia National Geographic

Okładka książki Grecja klasyczna. Historia National Geographic Redakcja magazynu National Geographic
Okładka książki Grecja klasyczna. Historia National Geographic
Redakcja magazynu National Geographic Wydawnictwo: National Geographic Seria: Kolekcja Historia National Geographic historia
historia
Kolekcja Historia National Geographic
National Geographic
2014-11-18
2014-11-18
Dorota Gańko
National Geographic Grecja historia grecy hellenowie starożytność

Jak do tej pory najlepsza część cyklu. Świetnie wprowadza w świat klasycznej Grecji, o którym w szkole i kulturze mówi się dużo mniej niż chociażby o starożytnym Rzymie. Polecam.

Kolejny, pięknie wydany tom historii powszechnej. Jak wszystkie prezentuje się znakomicie - świetnie wydana edytorsko książka, a może raczej album. Fotografie i mapy godne pochwały. I wreszcie, w przeciwieństwie do poprzednich tomów, lepsza treść. Wreszcie tekst wykracza poza przytaczania, bez krytycznego osądu, wypowiedzi pisarzy starożytnych. Zawartość merytoryczna pracy wreszcie może zadowalać. Znakomicie przedstawiony ustrój Aten, rywalizacja arystokracji i demokracji, wpływ jednostek na dzieje - wszystko to ciekawie i dobrze napisane, w dodatku zgodnie ze stanem badań. Jeśli zaś sądy są nieco kontrowersyjne, to opatrzone wynikami prac naukowych. Ale żeby nie było tak cudnie - poza Atenami niewiele wiemy. Co prawda autorzy zastrzegają się, że źródła są ubogie, ale jednak Grecja klasyczna to nie tylko Ateny. Dobrze, że choć trochę napisano o Sparcie. To wciąż nie to... Pięć gwiazdek za treść, dodatkowa za edycję.

• Mam
  • HISTORIA National Geographic