Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar

Okładka książki Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar Marcin Mortka Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar
Marcin Mortka Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: TAPPI literatura dziecięca
literatura dziecięca
TAPPI
Zielona Sowa
2015-01-28
2015-01-28

Okładka książki Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów Charlotte Ramel, Ulf Stark
Cynamon i Trus... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki Reksio. Wielka księga przygód Ewa Barska, Marek Głogowski, Anna Sójka
Reksio. Wielka... Ewa Barska, Marek G...
Okładka książki Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Astrid Lindgren
Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Ast...
Okładka książki Córka bajarza Monika Biała, Monika Radzikowska
Córka bajarza Monika Biała, Monik...
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...

Dzień, w którym zamilkły ptaki

Najbardziej cenię wszystkie książki o Tappim za humor, ciepło, empatię, wartką akcję, i pacyfistyczne rozwiązywanie konfliktów. Wspaniałe opowiadania 💚❤🧡💜
Świetna fabuła, liczne zwroty akcji, przygód moc. Na to liczą dzieci i u Mortki dostają!!
Warto też wspomnieć, że książki są pięknie wydane, cudownie zilustrowane, i naprawdę przyjemnie się z nimi obcuje!

Fantastyczna literatura!

Fantastyczna...

paragrafowa książka, decyduj co zrobi Tappi.

paragrafowa książka, decyduj co zrobi Tappi.

Opowiastka bardzo spodobała się mojej córce, ponieważ miała realny wpływ na przebieg wydarzeń. Na sam koniec zauważyła, iż dobrze dokonywała wyboru :). Najbardziej spodobała jej się Jesiennica.

Książka miała być innowacyjna ze względu na swoją strukturę, a wyszła odrobinę chaotyczna. Na dobrą sprawę nie ma wersji, która od początku do końca ma zachowany ciąg przyczynowo-skutkowy. Rozumiem, że ciężko to zrobić, gdy czytelnik ma możliwość zdecydowania o tym co dalej się wydarzy, lecz skoro autor podejmuje się takiego zadania, to powinien się postarać. Niemniej jednak, jak to z Tappim bywa, opowieść czyta się dobrze, a las uda się uratować. Jak? Poczytajcie sami.

bardzo dobra ksiazka.

bardzo dobra ksiazka.

"Wierzę, że „TAPPI. O tym, jak na Szepczący Las padł czar” jest książką, która spodoba się niejednemu dziecku. To ciekawa, przemyślana, pełna przygody historia, po którą naprawdę warto sięgnąć. Do tego wydana tak ładnie, tak starannie, że idealnie nadaje się na prezent. Zdecydowanie polecam."

Cała recenzja dostępna na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/tappi-o-tym-jak-na-szepczacy-las-padl-czar-marcin-mortka/

Cała recenzja dostępna na moim blogu:...

Tappi, jak na prawdziwego wikinga przystało, jest silny, dzielny, pracowity i doskonale wie czego chce, a do tego nie boi się wyzwań, podróży, a nawet złych czarów i wiedźm, a ponad to jest przyjazny.Pewnego dnia budzi go ciepły płomień słońca, co go bardzo dziwi, ponieważ to już nie jest świt tylko południe, a obowiązkowość i samodyscyplina nie pozwalają mu tak dugo leniuchować. Kolejną rzeczą, która go zaskakuje jest niespotykana cisza. Zwykle od świtu śpiewały ptaki, które pozwalały mu bez budzika i innych pomocniczych przyrządów wstać o właściwej porze. Tego dnia nawet liście drzew są ciche. Jakby tego było mało wszystkie zwierzęta się dąsają. No, możwe z wyjątkiem tych, które tak jak Tappi oddały się błogiemu lenistwu, ponieważ nie miał ich kto obudzić. Zmartwiony całą sytuacją wiking dowiaduje się, że to sprawka starej kobiety chodzącej po lesie i szepczącej dziwne słowa. Zbadanie zagadki nie jest łatwe. Trzeba podejmować różne decyzje, które doprowadzą do jej rozwiązania.
Mali czytelnicy w trakcie lektury sami mogą decydować jaką wersję przygód Tappiego stworzą, jakie przygody go spotkają, jakie będzie miał relacje z innymi bohaterami. Niedługie scenki sprawią, że dziecko doskonale skupi się na tekście, a możliwość wyboru jednej z dwóch dróg sprawi, że przygody wikinga stają się atrakcyjne i zmieniają w kilka opowieści zawartych w jednej książce.
Wszystkie drogi, prowadzą do określonego punktu, czyli rozwiązania zagadki. Tappi odkrywa sprawczynię rzucenia złego czaru na Szepczący Las, a dzieci dowiadują się czegoś o jesieni, na którą w książce wpływa dość kapryśna wiedźma Jesiennica. To właśnie przez nią jesienna pogoda jest bardzo zmienna, ptaki nie budzą nas już o świcie, rano jest cicho i chłodno i wiele zwierząt przygotowuje się do zimowego snu.
Opowieść o wikingu Tappim to świetna lektura dla chłopców i dziewczynek. Pozwala dziecku rozwijać wyobraźnię, uczy podejmowania wyborów, dlatego szczególnie przydatna jest w terapii dzieci z autyzmem. Ponad to uświadamia małych czytelników, że nigdy nie ma jednego wyboru. Zawsze musimy podejmować decyzje, które mają swoje konsekwencje. “Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar” to doskonała lektura na lekcje etyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Duża czcionka oraz interesujące ilustracje Marty Kurczewskiej przyciągną młodych czytelników.
Polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej

Wraz z córkami dobrnęliśmy do końca tej książki, wcześniej czytaliśmy przygody inne przygody Tappiego i było lepiej. Książka innowacyjna możemy w ograniczonym zakresie kierować losami bohatera, niestety w moim przypadku córki znudziły się dokonywaniem wyboru bardzo szybko "tato sam wybierz i czytaj dalej." Niestety to, że możemy dokonywać wyboru odbiło się na treści książki, historyjka jest krótka i w mojej opinii słabsza niż pozostałe. Nie polecam na pierwsze spotkanie z sympatycznym wikingiem. Inne książki z tej serii były znacznie lepsze.

Przeczytaliśmy z synkiem 3 z 4 posiadanych książek o Tappim i zdecydowanie chcemy mieć całą serię! :)
Przygody dzielnego wikinga o wielkim sercu są opisane w ciepły sposób, pełen magii i przygód. Mam radochę nie mniejszą, niż mój synek, kiedy wieczorem siadamy do czytania na dobranoc :) Te historie przywołują wspomnienia z dzieciństwa, a dodatkowo uczą dzieci empatii i rozwijają wyobraźnię. Polecam serdecznie! :)

Ta pozycja dodatkowo pozwala dziecku na wybór, co bohaterowie mają zrobić - na dole strony są odniesienia do innych stron [coś w stylu: jeśli chcesz, by bohater szedł do lasu, idź na tę stronę, a jeśli wolisz, żeby wrócił do domu, wybierz tę]. Genialna sprawa, mój czteroletni synek był zachwycony.

Z racji iż literatura dziecięca jest obecna każdego dnia w moim domu, również takie recenzje znajdziecie na mojej stronie. Z biblioteczki malucha na pierwszy ogień przeczytacie o książce Marcina Mortki "O tym, jak na Szepczący Las padł czar". To lektura, która zauroczyła moje dzieci na długo. Myślę, że to za sprawa tego, iż każdy młody czytelnik sam może być współautorem książki - autor w ciekawy sposób pozwala dziecku decydować co dalej się wydarzy. Jeśli chcesz, by Tappi został i próbował wszystko wytłumaczyć, poszukaj strony XX, a jeśli chcesz, by Tappi rzucił się do ucieczki poszukaj strony YY. W ten jasny i czytelny sposób dziecko samo decyduje co ma zrobić bohater i czyta jakie są tego skutki. Sprawia to również że książkę można czytać wiele razy za każdym razem mając inną historię. Polecam każdemu, nuda z tą książka z pewnością Wam nie grozi. Jednakże lektura tej pozycji przed snem może być niebezpieczna, z krótkiej bajki na dobranoc wychodzi wiele godzin czytania

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa