Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Roma Ligocka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Das Mädchen im roten Mantel
Das Mädchen im roten Mantel
biografia, autobiografia, pamiętnik
2013-01-01
Katarzyna Zimmerer

Bardzo ciekawie napisana historia dziewczynki, która przeżyła II wojnę światowa, zagładę Żydów, i wpływ wojny na jej dorosłe życie. Ksiazka warta przeczytania.

Wojna niszczy wszystko: poczucie bezpieczeństwa , spokój, stabilizację życiową. Wpowadza w życie chaos, strach i niepewność jutra. Cierpią dorośli, cierpią dzieci które muszą pożegnać beztroskie dzieciństwo i przejść przyśpieszoną lekcję dorastania.

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej to niezwykle poruszająca opowieść o wojnie snuta z perspektywy małej...

Okres wojny pochłania się jednym tchem, późniejsze dzieje nie są już niestety tak wciągające, ale ciągle warte przeczytania.

Moja ukochana ❤

Roma Ligocka przeżyła krakowskie getto, ukrywała się z mamą u katolickiej rodziny, straciła większość swojej, wywieziono ich do obozu. Pisze jak te przeżycia ciągle powracały, w jaki sposób zmagała się z traumą. Wspomnienia wojenne pisane są z perspektywy dziecka bo Roma urodziła się w 1938 roku. Dalej wspomina swoje życie, walkę z uzależnieniem, pracę, znajomych.
Bardzo...

„Chcę opowiedzieć o tej małej dziewczynce, która w głębi mej duszy płacze i ciagle nadal się boi”. Roma Ligocka -„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”▪️Jest rok 1939 Niemcy zaczynają swoje „dzieło”: wysiedlenie, uliczne obławy, getto i obóz zagłady ten w Płaszowie i ten w Auschwitz ...▪️Mała Roma wraz z matka ucieka z piekła - żyje - ale juz za rogiem ... wchodzi w...

Przeczytałam ta książkę zachęcony pozytywnymi opiniami i doznała rozczarowania. Zachwycił mnie pierwszy rozdział, czyli wspomnienia autorki z czasów dzieciństwa. Poruszający, oburzajacy, przepełniony prawdziwymi uczuciami. Kolejne jednak były czysta biografia, która ciężko mi było czytać.

Książka przedstawia losy dziecka, jego myśli, obawy w najgorszym możliwym otoczeniu historycznym. Tak głęboko poruszyła mnie, że od tamtej pory nie pozwoliłam sobie na przeczytanie ani jednego pamiętnika z czasów wojennych.

Wzruszająca, bardzo szczera i piękna książka.

Zdecydowanie warto przeczytać...Polecam z czystym sercem!!!

Dyskusje

5 815