Podręcznik stylu dla mężczyzn. Jak się ubierać, by dobrze wyglądać

Okładka książki Podręcznik stylu dla mężczyzn. Jak się ubierać, by dobrze wyglądać praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Handbook of Style. A Man's Guide to Looking Good
Wydawnictwo Literackie
2014-11-05
2014-11-05
Łukasz Małecki

Pomimo kiepskiego wydania, braku zdjęć w kolorze, małej czcionki, jak dla mnie pozycja z tych must have. Kompedium wiedzy dla każdego faceta, który do tej pory, jeśli chciał dobrze wyglądać zawsze na zakupy zabierał ze sobą kobietę;) Poradnik czyta się szybko i przyjemnie, a przedstawione w nim porady i patenty są ponadczasowe.

W kilku żołnierskich słowach wady i zalety książki:

Zalety:
- estetyczna twarda i obita materiałem okładka (elegancki upominek)
- małe wymiary (poręczna np. w podróży)
- porusza zagadnienia od garniturów, sportowych marynarek, koszul - po paski, krawaty i buty
- wskazówki co do eksploatacji (np. wieszanie spodni, przechowywanie koszul, pranie)
- oprócz stylu formalnego jest opisany również „luźny” choć w mojej opinii wywód na temat jeansów jest zbyt długi…
- dodatkowo omawia zagadnienie dbania o higienę (golenie etc.)

Wady:
- dosyć drobny druk (czasem, mimo dosyć dobrego wzroku, musiałem go dobrze wysilić by odczytać zielony drobny tekst)
- brak kolorowych ilustracji (tylko bw)
- drobny tekst czarną czcionką wymaga dobrego wzroku, ale zielone litery już wzroku strzelca wyborowego ;-)

Podsumowując, dla osób potrzebujących wskazówek w kwestii ubioru jest to pozycja wskazania. Czy aż tzw. „must have”? To zależy od czytelnika. Jeśli nie jest to pierwsza Twoja książka o tematyce mody męskiej – wystarczy jak raz przeczytasz. Jeśli potrzebujesz „ściągawki” z zasad dbania o garderobę, wskazówek jak dobierać ubrania – to i owszem książka ta jest warta zakupu i trzymania w pogotowiu ;-).

W kilku żołnierskich słowach wady i zalety książki:

Zalety:
- estetyczna twarda i obita materiałem okładka (elegancki upominek)
- małe wymiary (poręczna np. w podróży)
- oprócz stylu formalnego...

Od 1933 r. magazyn Esquire na swoich łamach daje porady i udziela wskazówek mężczyznom, teraz je zebrano i wydano pod postacią niewielkiej książki.

Pierwszą rzeczą, jaka wrzuca się w oczy jest okładka obita w granatowy materiał, idealnie wpasowująca się w tematykę tejże publikacji. Tytuł na fioletowym skrawku materiału wygląda jakby został przyszyty do reszty, a tłoczone napisy dodają jej jeszcze uroku.
Porady zawarte w "Podręczniku..." oparte są na klasyce mody męskiej, dzięki czemu są trafne i nigdy nie staną się przestarzałe, oczywiście można mieć jakieś "ale" co do niektórych, jednakże są to tylko drobne szczegóły. Zaprezentowane są przede wszystkim klasyczne elementy garderoby, niekoniecznie typowo eleganckie, których nie może zabraknąć w szafie dorastającego/dorosłego mężczyzny, ale także doskonałe wskazówki dot. higieny, włosów i wielu innych. Uwagę przykuć mogą także "Prekursorzy", czyli osoby utożsamiane z danym elementem, a wśród nich m.in.: Andy Warhol, Jay-Z, czy Johnny Depp.

Oprócz tak wielu zalet, "Podręcznik..." ma także delikatne wady. Pierwszą z nich jest monochromia ilustracji, jedynymi kolorowymi elementami, oprócz okładki, są niektóre napisy oraz ramki w różnych odcieniach zieleni.
Drugi element, do którego można się przyczepić, związany jest z rozmiarami książki, z racji że jest niewielka w niektórych miejscach zastosowano bardzo małą czcionkę, która, przynajmniej w moim przypadku, utrudniała nieco zapoznawanie się z jej zawartością.

Podsumowując, książka ta nie musi być traktowana wyłącznie jako poradnik, który kupiony leżeć będzie na półce, jest to przede wszystkim świetna pozycja do czytania, a multum fotografii i rycin wzbogaca jedynie całość. Niewielkie rozmiary nie przeszkodziły w zawarciu w niej całego przekroju wskazówek dot. męskiego stylu. Uważam, że jest to jedna z kilku pozycji o modzie męskiej, którą warto mieć w domowej biblioteczce, a na pewno powinna stanowić jedną z pierwszych.

Bardzo treściwa i sensowna lektura dla mężczyzny, która uchroni go przed popełnieniem wizerunkowego faux pas. Idealna do samolotu.
Ten poradnik jest wiarygodnym źródłem informacji zarówno dla kogoś początkującego, jak i "wilka" mody męskiej. Jest tu praktycznie wszystko, co powinien wiedzieć współczesny dżentelmen. Polecam.

Bardzo intuicyjny przewodnik po męskiej elegancji i modzie uniwersalnej. Ktoś, kto nigdy nie miał styczności z taką tematyką, a chciałby, może się naprawdę dużo dowiedzieć. Bardzo praktyczne wskazówki, czasem nawet zabawne. Nie ukrywam, że czytając ten poradnik miałem wrażenie, jakbym rozmawiał z dobrym kumplem, tak sobie, od niechcenia, jak dwóch gentlemanów wieczorową porą.

Stylowy elementarz faceta.

Stylowy elementarz faceta.

Dobra książka, wprowadzająca w tajniki męskiej elegancji, lecz trochę zbyt oddalona od polskich realiów. Niemniej, pozycja obowiązkowa.

Całkiem przyjemna, ciekawa a zarazem niezobowiązująca lektura. Jednocześnie wciąż bardzo potrzebna w naszym świecie teoretycznie tak skoncentrowanym na wyglądzie, ale w praktyce pełnym zaniedbanych facetów.

• Moda
  • Rozwój osobisty
  • Rozwojowe i przewodniki
  • Moda, styl i savoir-vivre

Dodaj cytat z książki Podręcznik stylu dla mężczyzn. Jak się ubierać, by dobrze wyglądać