Monster #3

2014-10-01
2014-10-01
2015-01-20
Radosław Bolałek
manga akcja przygoda tajemnica dramat tragedia psychologiczne

Naprawdę rewelacyjna manga. Ciekawa, interesująca i intrygująca. Z każdym rozdziałem historia się zagęszcza a wyjaśnienia i końca póki co nie widać. Polecam.

Monster to jeden z tych tytułów, które powinny być na liście lektur dla miłośników japońskiego komiksu. To świetna, trzymająca w napięciu manga z masą intrygujących elementów i ciekawych zagrywek fabularnych. Ten tytuł to świetny przykład jak napisać wciągającą i trzymająca w napięciu historię. Trzeci tom Monster jest równie dobry co dwa poprzednie i po prostu trudno nie polecić tej mangi każdemu.

Mocno wciąga, czyta się świetnie, ciągle jestem ciekawy co będzie dalej. Sama postać Johana na tę chwilę bardzo w stylu fantastycznym, mi osobiście tylko to przeszkadza. Ale nie na tyle, żeby popsuć lekturę. No i jeszcze może się to wyjaśnić i nabrać więcej sensu. Nie czuję w tej chwili co nim może sterować.

Swietna jest ta manga. O fabule nic nie moge zdradzic, moge napisac, ze jest bardzo wciagajaca, duzo sie dzieje i bardzo ciezko sie oderwac.
Kolejny swietny tom, w ktorym znowu dowiadujemy sie czegos nowego o Monsterze.
Nic tylko czytac.

Kolejny swietny tom, w ktorym znowu dowiadujemy sie czegos nowego o Monsterze.
Nic tylko czytac.

Kolejna wybitna część. Polecam i czekam niecierpliwie, kiedy przeczytam kolejną.

2010

Monster #3 serwuje czytelnikowi kilka ważnych fabularnych odpowiedzi. Nie ma jednak co liczyć na to, że nagle wszystko stanie się jasne. Na miejscu „rozwikłanych” wątków szybko pojawiają się nowe scenariuszowe zagadki, które będą mocno zaprzątać umysł odbiorcy.

Główny bohater doktor Tenma ciągle prowadzi życie zbiega, starając się za wszelką cenę, odkryć prawdę o swoim byłem pacjencie. Towarzyszący mu chłopiec w pewnym stopniu łagodzi jego chęć wykonania „sprawiedliwości” i pozbycia się z tego świata enigmatycznego Johana. W trzeciej części serii odgrywa on jednak znacznie mniejszą rolę w fabule, niż było to do tej pory. Zasadniczo to przez większość albumu jest on tutaj postacią drugoplanową. Autor pozwala tutaj „wypłynąć” na główną scenę akcji innym postaciom, które rzucą co nieco światła dla wiele tajemniczych wątków.

W pierwszej części mamy okazję poznać doktora Rudy Gillena, który jest autorytetem w dziecinie psychologii kryminalnej. Bada on umysły przestępców (seryjnych morderców),starając się odkryć motywy ich działań. Jednym z obiektów jego zainteresowania jest Peter Jürgens człowiek, który zabijał młode kobiety. Jego ostatnia ofiara znacząco różniła się od wszystkich wcześniejszych jego działań. Twierdzi on, że morderstwa dokonał dla „przyjaciela”. Doktor nie wierzy w takie tłumaczenie, wszystko jednak powoli się zmienia, kiedy z prośbą o pomoc pojawia się u niego sam Kenzō Tenma. Każde podjęte przez psychologa działanie, powoli prowadzi go do prawdy, w którą wmieszany jest jakże tajemnicy Johan.

W dalszej części pierwsze skrzypce w fabule ogrywa inspektor Lunge, który zarobi wszystko, aby aresztować Tenme. Ma on prawdziwą obsesję na jego punkcie, przez co umykają mu ślady mogące prowadzić całe śledztwo w zupełnie innym kierunku.

To jednak nie wszystkie niespodzianki i zmiany postaci, jakie przygotował dla czytelników twórca mangi. W pojedynczych rozdziałach mamy okazję poznać pewne małżeństwo, które przybyło do kraju, aby zobaczyć syna. Byłego policjanta zamieszanego w spisek, którego mocno dręczy sumienie, czy samą byłą narzeczoną Tenmy, która z jednej strony mocno go nienawidzi, z drugiej cały czas go kocha.

Naoki Urasawa w każdym kolejnym tomie serii pokazuje, że wymyślona przez niego historia jest pełna głębi, wieloznaczności i przemyślanych twistów fabularnych, dzięki którym czytelnik do samego końca będzie trzymany mocno w niepewności. Nie może być tutaj mowy o chwilowym rozluźnieniu podczas lektury, szczególnie że każdy nawet najdrobniejszy element fabuły łączy się w większą całość, pozwalając nie tyle odkrywać prawdę, ile snuć pewne przypuszczenia co może się dalej wydarzyć.

Cała recenzja na:

ZWYKLI LUDZIE GORSI NIŻ POTWORY

Kiedy sięgałem po „Monstera”, spodziewałem się, że dostanę dobrą mangę, ale nie miałem pojęcia, że aż tak. Nie sądziłem bowiem, że Naoki Urasawa, autor rewelacyjnego „Pluto”, zdoła przejść samego siebie i zaserwować coś jeszcze lepszego. A jednak „Monsterem” udowodnił, że to możliwe, oferując czytelnikom dojrzałą, intrygującą i mroczną opowieść, która wciąga nas w świat zbrodni i szaleństwa.

Na scenie pojawia się nowa postać, kiedy wciąż ukrywający się przed policją Tenam odwiedza kolegę ze studiów. Ów, będąc psychologiem kryminalnym, zajmuje się odwiedzaniem najróżniejszych zabójców. Jeden ze skazańców, Peter Jurgens, jest seryjny morderca, który zabił 12 osób – ostatnią z nich na prośbę przyjaciela. Podążając tropem podsuniętym mu przez Petera, psycholog udaje się do domu jego ostatniej ofiary, gdzie odnajduje ukryte pomieszczenie. Dziwne poniszczenie przypominające to, w jakim Jurgens był przetrzymywany i katowany w dzieciństwie przez matkę. Tyle, że nie jest to to samo miejsce – przygotował je dla niego ktoś, kto wiedział o nim wszystko i miał w tym konkretny cel. Ale kto i co chciał przez to osiągnąć? Jednocześnie policja szykuje zasadzkę na Tenmę, którego wydał przyjaciel. Psycholog jednak, zaczynając wierzyć w jego opowieść o Johanie, ostatecznie zaczyna mu pomagać.
Tymczasem Nina, siostra Johana, obserwuje jednego z morderców rodziców. Los chce, że ostatecznie kobieta przychodzi mu z pomocą, kiedy ten staje się celem własnego ochroniarza. Kim jest ów ochroniarz? Dlaczego chciał go zabić? Jakby tego było mało, Lange zastają pułapkę na Tenmę. Ale powoli ścieżki wszystkich bohaterów zaczynają prowadzić do Monachium, gdzie przebywa obecnie Johan...

Co jest aż tak znakomitego w „Monster”? Sam do końca nie wiem. Bo przecież sama manga, po raz kolejny inspirowana na dodatek dokonaniami ojca japońskiego komiksu, Osamu Tezuki, jest w zasadzie dość prosta. To thriller o mordercy, wrobionym człowieku i plątaninie ludzkich relacji. Bohaterów wraz z rozwojem fabuły przybywa, akcja się zagęszcza, każdy ma do odegrania swoją rolę i wywiera wpływ na innych. Na szczęście Ursawie udaje się zapewnić im indywidualne cechy charakteru, które dodają im krwistości i realizmu.

Najważniejszy w „Monsetrze” jest jednak atmosfera całości. Mroczna, duszna, klaustrofobiczna, choć przecież akcja nie jest ograniczona do zamkniętej przestrzeni. Na stronach mangi bywa brutalnie, ale Urasawa nie zapomina też o balansie w postaci bardziej stonowanych elementów obyczajowych. Podobnie zresztą zachowuje równowagę pomiędzy tym, co japońskie i europejskie (po raz kolejny miejscem akcji czyni Niemcy). A wszystko to doskonale zilustrowane, świetnie poprowadzone i znakomicie wydane. Polecam gorąco!

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/11/20/monster-3-naoki-urosawa/

ZWYKLI LUDZIE GORSI NIŻ POTWORY

To moja druga Manga i za pewne nie ostatnia.

Pomysł na fabułę interesujący - młody lekarz, ratuje życie młodego chłopca - choć przełożony kazał mu ratować burmistrza ... Burmistrz umiera. Chłopiec żyje ... dziwnym trafem jakiś czas później przełożony umiera ... młody lekarz awansuje ... mijają lata i nagle ludzie zaczynają ginąć ludzie, a wszystkie drogi prowadzą do młodego lekarza ... wciągająca fabuła, która kończy się w najmniej odpowiednim momencie i zmusza do czekania na kolejne części. Polecam

To moja druga Manga i za pewne nie ostatnia.

Och, cieszę się z powrotu moich ulubionych postaci - Evy i inspektora Lunge'a!

Och, cieszę się z powrotu moich ulubionych postaci - Evy i inspektora Lunge'a!

Trochę poszatkowana fabularnie, ale za to rzucająca więcej światła na postacie drugiego planu. Niektóre epizody bardzo ekscytujace (Konfrontacja),a niektóre pomysłowe... Ciąg dalszy na pewno nastąpi.

• Manga
  • Komiksy