Moralność pani Dulskiej

Okładka książki Moralność pani Dulskiej Gabriela Zapolska
Okładka książki Moralność pani Dulskiej
Gabriela Zapolska Wydawnictwo: Greg Cykl: Pani Dulska (tom 1) Seria: Złota seria utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Pani Dulska (tom 1)
Złota seria
Greg
2012-01-01
2012-01-01
miłość małżeństwo skandal

Klasyczna komedyjka. Szybko, przyjemnie i uniwersalnie o kołtuństwie, co trochę w każdym z nas siedzi.

Czytałem wersję lwowską. Jest i wersja krakowska.

Czytałem wersję lwowską. Jest i wersja krakowska.

Ostatni na dzisiaj utwór z epoki Młoda Polska. Moja lektura z czasów szkolnych. Owszem kiedyś przeczytałam i nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. I tak do dzisiaj. Choć mam nieco inne odczucia. Może więcej rozumiem niż za dzieciaka.

Jakoś nie lubię wracać do lektury szkolnych ale to robię.😱 Zawsze myślę, że może jak jestem starsza, to będzie inaczej. I faktycznie tak jest, ale w niektórych przypadkach. Ania z Zielonego Wzgórza to był hit, który w podstawówce za nic mi się nie podobał.

#moralnośćpanidulskiej , u mnie w formie audiobooka. Świetnie się słuchało. Ta wersja czytana przez Małgorzatę Regent, była dla mnie dodatkowym atutem. Świetny głos, a muszę przyznać, że nie każdy lektor kobiecy jest w stanie mnie zadowolić 🤣. Sama fabuła jest raczej znana. O ile się nie mylę, chyba jeszcze jest w kanonie lektur.

Komedia satyryczna, z tytułowa panią Dulską w roli głównej.
Dulszczyzna to pozorna moralność, życie w zakłamaniu i obłudzie.

Polecam w formie audiobooka. Czasami warto wrócić do przeszłości. W końcu na tych książkach się wychowaliśmy.

Lektura, którą dość szybko się czyta. Nie jest jakaś wybitna, nie wzbudziła we mnie większych emocji, ale oceniam ją na delikatny plus. Dwulicowość tytułowej bohaterki ukazana została w sposób dobitny, postać ta nijak nie wzbudza sympatii. Z kolei zblazowany Zbyszko traci z każdą sceną. Niekwestionowanym numerem jeden wśród bohaterów jest dla mnie Hesia, cóż za charakterek. :D Dobroduszna Mela też wyróżniała się na plus. Zakończenie dość zaskakujące, brawa dla niepozornej Hanki. :D Ode mnie 6/10.

Ciekawy obraz zaburzonego poczucia moralności, odnoszącego się głównie do otoczenia, a nie do samej bohaterki - pani Dulskiej

Krótki, ale przyjemny w odbiorze dramat z przesłaniem.

Krótki, ale przyjemny w odbiorze dramat z przesłaniem.

Nie miałam tego w szkole. Po prostu przeczytałam, bo lubię dramaty. Bardzo fajny, dość krótki i zabawny.

„Żebym skórę zdarł z siebie, mam tam pod spodem, w duszy, całą warstwę kołtunerii, której nic wyplenić nie zdoła. Coś taki nowy, taki inny walczy z tym podstawowym — szarpie się, ciska. Ale ja wiem, że to do czasu — że ten kołtun rodzinny weźmie mnie za łeb, że przyjdzie czas, gdy ja będę Felicjanem, będę odbierał czynsze, będę... no... Dulskim, pra–Dulskim, ober–Dulskim — że będę rodził Dulskich, całe legiony Dulskich — będę miał srebrne wesele i porządny nagrobek, z dala od samobójców. I nie będę zielony, ale nalany tłuszczem i nalany teoriami i będę mówił dużo o Bogu...”

Proroczo powiedziane…

Dwieście sześćdziesiąt lat po Molierze Zapolska woła do społeczeństwa mieszczańskiego: Sprawdzam! I z weryfikacji wychodzi z głębokim dysonansem poznawczym – przecież wierzy w postęp ludzkości!
Dulska, o pozycji o niebo mocniejszej niż Pani Pernelle, jest demonicznym połączeniem władzy Orgona z cynizmem Tartufa. Demonicznym, bo czynienie zła w światłach jupiterów i przy poklasku sąsiadów – to jej żywioł.
Nie ma ratunku od Dulskich. One nie borykają się z dysonansem poznawczym (a jeśli – to przez chwilę),życie i prawdę znają, złudzeń zero. I potrafią się uporać z realiami. Bo jedyna wiara, która im przyświeca to wiara w pieniądz i w reputację. A zatem w siłę społecznej aprobaty. Zasadniczo trudno odmówić jej racji jeśli

Mija kolejne sto dwadzieścia bez mała lat, Dulskie nie rządzą już zamążpójściem służących, ale świat skurczył się do kilkunastu cali ekranu, a my dwoimy się i troimy aby uatrakcyjnić fotki strzelane naszemu stylowi życia. Po co? Nie dla potomnych. Dla społecznej aprobaty i pozazdroszczenia. Podglądamy co u innych. Plotki z czerwonego dywanu służą za platformę do wyskoku w górę samozachwytu.

Ciśnie się na usta pytanie: dulszczyzna kwitnie? Krótko mówiąc, czy naprawdę od stu lat nastąpił jakiś postęp w kwestii kołtuństwa?

Mimo podziału na akty i sceny książkę czytało się szybko i przyjemnie. Daje do myślenia odnośnie tego, ile na świecie jak i w ludziach potrafi być mroku.

Nieskomplikowana, łatwostrawna sztuka z epoki. W sam raz na wolny wieczór.

Nieskomplikowana, łatwostrawna sztuka z epoki. W sam raz na wolny wieczór.

Nie czytałam tego w szkole i może to dobrze, bo na pewno bym je nie zrozumiała. Teraz na spokojnie mogłam zagłębić ten tytuł. Nie będę Wam streszczała tego dzieła. Chodzi tutaj głównie o fałszywą moralność Pani Dulskiej, która widzi błędy i wady innych, ale u siebie nie, bo według siebie jest czysta jak łza. Cała komedia jest napisana w kilku aktach, więc czyta się błyskawicznie. Jeśli z jakichś powodów nie przeczytaliście tej lektury, to bardzo polecam. Polecam też fenomenalne streszczenie u Mietczyńskiego.

• Lektury
  • Klasyka