Fantôme

9782070459018
Paul Dott

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Po małej przerwie powróciłam do Harrego Hole.
Z początku jakoś nie za bardzo podobała mi się ta książka. Dużo w niej było o narkotykach, narkomanach i całym tym środowisku. Raczej odpychające. Ale potem powieść się rozkręciła. Harry wkroczył do akcji. I nagle zaczęło być ciekawiej, mogłam się bardziej wczuć w sytuację.
Co do zakończenia , to ... cicho sza. Ale na pewno sięgnę po kolejny tom, by się przekonać co dalej.

Po małej przerwie powróciłam do Harrego Hole.
Co do zakończenia , to ... cicho sza. Ale na pewno...

Harry Hole, i wszystko jasne:)

swietna pozycja

Harry Hole, i wszystko jasne:)

swietna pozycja

Trochę zawiedziony książkami spoza cyklu HH postanowiłem wrócić do serii, która przypadła mi do gustu. Nie zawiodłem się po raz kolejny.
Plusy:
- w każdym mieście są miejsca, gdzie istnieje odrębny świat narkomanów, gdzie rządzą gangi i dilerzy, ważny jest szybki zysk;
- przemyślenia i refleksje Nesbo na ten temat są naprawdę celne;
- próba ratowania z opresji syna Rakel, Olega, kto jest winny morderstwa;
- stopniowe odkrywanie zdarzeń, które doprowadziły do zabójstwa;
- narkoman na „głodzie” dla zdobycia kolejnej działki zrobi wszystko;
- jak ciężko jest walczyć z nałogami i je pokonać (alkohol, narkotyki, nikotyna);
- każdy z nas musi zmierzyć z własnymi upiorami i demonami przeszłości;
- prowadzenie głównego wątku i wplatanie w niego przemyśleń umierającego młodzieńca, taki monolog Gusta z ojcem;
- zaskakujące zwroty akcji, dynamika, cały czas trzyma w napięciu;
- jak wiele cierpienia musi znieść HH, może już czas trochę mu odpuścić;
- naprawdę imponujące zakończenie.
Minusy:
- po raz kolejny nie przemawia do mnie wątek miłosny.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- przemyślenia i refleksje Nesbo na ten temat są naprawdę celne;
- próba ratowania z opresji syna Rakel,...

Jak zwykle kryminał, który trzyma w napięciu. Lubię postać Harry'ego. Zresztą muszę lubić skoro już tyle części przeczytałam:). Dość szybko ustaliłam kim jest tajemniczy Dubaj, a szkoda. Za to zakończenie mnie zaskoczyło. Fakt, że ta część nie finalizuje historii. Ewidentnie Nesbo będzie kontynuował wątek w kolejnej części. Jak dla mnie lepiej robić sobie przerwy między częściami, żeby Harry i jego niezniszczalność się nie przejadła. Na pewno będę kontynuować.

ahhh ta Rakel...., to jest naprawdę absurd, że ta postać tak wpływa na naszego bohatera i to w taki sposób, że on nie potrafi nic innego robić niż tylko użalać i smętkować nad sobą. W tej książce czułam sie jakbym nie czytała kryminału a jakiś melodramat, uczucia naszego głównego bohatera i jego życie osobiste góruje nad fabułą zabójstwa, choć w poprzedniej książce autora było to jeszcze bardziej pokazane tak tutaj jedynym zabiegiem dobrym było wykorzystanie naszego Olega w tej fabule ale wciąż, to jest obracanie się w tym samym....

Nie spodziewałem się takiego rozwiązania sprawy. ;)

Nie spodziewałem się takiego rozwiązania sprawy. ;)

Absolutnie wyjątkowa książka. Wszystkie elementy sztuki dopracowane do nieomal perfekcji. Skomplikowana fabuła, wyjaśniająca się w pełni tak naprawdę dopiero na ostatniej stronie książki. Dobrze znane postaci Hole i jego otoczenia dalej pogłębiane. Nowe postaci precyzyjnie zbudowane. Miejsce akcji - Oslo, mroczne jak nigdy.

Jo Nesbo wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej. Jest ona traktowana standardowo jako tzw. "czytadła". Tutaj nie można jednak przypisać tego pojęcia. Poza tym, że mamy w "Upiorach" można powiedzieć klasyczny układ dla powieści kryminalnej, dostajemy dodatkowo elementy z literatury pięknej. Od razu rzuca się w oczy oryginalne przedstawienie miejsca akcji. Już na początku scena rozpoczyna się z niezwykłej perspektywy szczura. Ten zabieg pojawia się też później, przy innych okazjach.

Prowadzenie narracji w różnych osobach i czasach również nadaje tekstowi ciekawej formy. Poznajemy sytuację różnymi oczami. Raz jest to klasyczna forma w trzeciej osobie. Innym razem w pierwszej osobie. W tym wypadku postać prowadząca swój monolog zabarwia go językiem charakterystycznym dla swojej pozycji społecznej - ćpuna.

Można by długo pisać. Jedno słowo jest jak najbardziej adekwatne - arcydzieło.

Gorąco polecam.

Jo Nesbo wprowadza nową jakość do literatury...

Kolejna, genialna powieść o Harrym. Nietuzinkowa narracja przedstawiona zarówno ze strony ofiary jak i śledczego oraz niejedno zaskoczenie tworzą świetną całość, która sprawia, że "Upiory" czyta się z przyjemnością

Kolejna część opowiadająca losy Harrego Hole. Jak zwykle u Nesbo akcja trzyma w napięciu a zakończenie zaskakuje, mocno.
Tym razem autor zabiera nas do świata pełnego narkotyków, przemocy i gangów.
Harry co chwila przeżywa jakieś zaskakujące przygody, w których prawie umiera lub zostaje poważnie ranny. Jak dla mnie było tego aż za dużo i wydawało się to mocno nieprawdopodobne, naciągane.
Pod koniec książki już się męczyłam.
Dobra pozycja, choć wcześniejsze części bardziej mi podeszły i wciągnęły w swoje historie - w tej za dużo jak dla mnie naciąganych sytuacji.

Tym razem autor zabiera nas do świata pełnego narkotyków, przemocy i gangów.

Najlepsza część o Harrym, zarazem bardzo zaskakująca w kontekście bohaterów drugoplanowych. W końcu dzieje się coś więcej w życiu wielu osób, wiele wątków znajduje swój koniec bądź będą kontynuowane. Tylko.. Czy nadal z Harrym?

• Kryminał
  • Jo Nesbo